• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הבוקר: שיירת מחאה מצומת שוקת לי''ם, בשל האלימות במגזר הערבי

ראשי הציבור הערבי בנגב, יחד עם מאות פעילים, ייצאו בשיירת מחאה לבירה, בעקבות ריבוי מקרי האלימות. בלילה שבין שני לשלישי ארעה קטטה המונית ברהט - ולתושבים נמאס מהמצב

העיר רהט, ניידות משטרה (צילומי ארכיון: דני בלר)

קטטה המונית ברהט - ושיירת מחאה: שיירת מאות מכוניות של ראשי הציבור הערבי בנגב ומפגינים תצא הבוקר, בשעה 8:30 מצומת שוקת, כמחאה על ריבוי מקרי האלימות במגזר. המסע יסתיים בירושלים בפגישה עם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן. על קיום השיירה החליטה וועדת המעקב. שיירה דומה תצא גם מממג'דל כרום בצפון. נציגי הציבור הערבי, בראשם ח''כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת, ידרשו מהשר ארדן פתרונות למיגור האלימות במגזר. 

בלילה שבין שני לשלישי ארעה קטטה המונית בעיר רהט, אחרי שכ-100 בני משפחה לא עמדו בתנאים שנקבעו בסולחה ושבו ליישוב. מדובר בגברים שהוגלו מהיישוב בעקבות רצח. בני משפחת הנרצח, כך נודע, חששו לשלומם. בקטטה האלימה, בהשתתפות עשרות גברים, היכו אלה את אלה במקלות, יידו אבנים, ירו באוויר וזרקו רימוני הלם. צעיר נפצע ונזקק לטיפול רפואי.

העיר רהט (צילום: דני בלר)​​​​​​​

לטענת תושבים, המשטרה אינה עושה די ואינה מחמירה עם מפירי חוק. זאת, למרות נוכחות משטרתית ומבצעים נקודתיים. לטענת תושבים, המשטרה מקלה ראש עם עברייני תנועה ומבצעי עבירות אלימות. 

לפני שבוע אמר השר ארדן, במהלך טקס אזכרה לזכר חללי משמר הגבול: "האלימות והפשיעה ברחוב הערבי הגיעה לרמה בלתי נסבלת שפוגעת בחברה הערבית כולה, ומסכנת מיליוני אזרחים. הטרור הפלילי מכה גם הוא ללא רחם. זהו מצב חירום, ועלינו להילחם באלימות במגזר הערבי בדיוק כמו שמג"ב נלחם בטרור".

עם זאת, בנגב ישנה ביקורת רבה על היעדר האכיפה, בנושאים של ביריונות כביש וגם בתחום עבירות של אלימות ורכוש במעורבות של בני המגזר. מצד אחד, ראשי הציבור הערבי בנגב ערים לפגיעה התדמיתית שיש במעורבות צעירים במעשים כאלה, כאשר מעשי מיעוט הופכים להיות כאילו הם נחלת הכלל. מצד שני, הם מתמודדים עם מצב כלכלי מאוד קשה ביישובים ובכפרים. רק לאחרונה פרסמה חברת דאן אנד ברדסטריט, כי מבין הערים הבינוניות, רהט ממוקמת בראש הדירוג עם 19.5% מכלל העסקים המצויים בסכנת סגירה ואחוז אבטלה של 11.9%. 

תגובות

End of content

No more pages to load