• 29 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מאות חיילי מג''ב יגוייסו לטפל בפשיעה במגזר הערבי

כך תילחם המשטרה במחוללי הפשיעה במגזר הערבי - ותנסה להחזיר את תחושת הביטחון: מאות מג''בניקים יגוייסו למילואים, להב 443 תתוגבר, היחידה לפשיעה כלכלית תיכנס לתמונה - אך המפקדות יוקמו במחוז חוף ובצפון

כוחות מג''ב (צילום ארכיון: טל קינג / CC BY SA 3.0, ירי בצומת אוהלים (צילום ארכיון: צילום מסך רץ ברשת)

כאשר בשבוע שעבר יצאה שיירת מחאה מהדרום ומהצפון, בהשתתפות מאות תושבים וראשי הציבור הערבי, בהובלת חברי הכנסת עודא וטיבי מהרשימה המשותפת, הבינו ככל הנראה במשרד לביטחון פנים שיש כאן בעיה. האלימות במגזר הערבי חוצה כל גבול והזעקה כנגד אובדן הביטחון מגיעה גם מתוך הציבור עצמו. ראשי הציבור הערבי בנגב מודעים לנזק העצום שהפשיעה  במגזר גורמת לכלל התושבים.

עשורים של הזנחה: המשבר הכלכלי בנגב פגע הכי קשה באוכלוסיה הבדואית

תושבי הנגב, מכל המגזרים, מרגישים כבר תקופה ארוכה את אובדן השליטה: מהשתוללות בכבישים, דרך עבירות רכוש וסמים ועד לסתם קטטות במרכזים מסחריים. המגזר הבדואי בנגב מתמודד לא רק עם בעיית האלימות, אלא עם הזנחה מתמשכת ורבת שנים בכל תחום אפשרי: חינוך, בריאות, תעסוקה, תשתיות. ברהט, העיר הבדואית הגדולה בארץ והעיר השניה בגודלה בנגב, ממדי האבטלה מבהילים ואחוז העסקים בסכנת סגירה הוא הגבוה ביותר. גם בירת הנגב סובלת מבעיה דומה ועל פי דוח חברת דאן אנד ברדסטריט, הוגדרה כמובילה באבטלה וכ''העיר הכי מפוקפקת לעסקים''. יישובי הבדואים בנגב נמצאים בתחתית הדירוג הסוציו-אקונומי ויישובים רבים כלל אינם מוכרים על ידי המדינה, אשר במו ידיה יצרה חצר אחורית.

רעולי פנים יורים באוויר בחתונה, סמוך לצומת אוהלים (צילום מסך)​​​​​​​

הפעם היו אלה התושבים שהרימו קול זעקה: נמאס להם ללכת לחתונה ולהיקלע לקרב יריות. נמאס להם לשלוח את אחד הבנים לקנות לחם ולקבל אחרי שעות הודעה כי הוא נהרג מירי. הם יודעים כי סרטון צעירים מהמגזר משתולל בכבישים עושה להם נזק אדיר. הממשלה מנסה כל יוזמות לספק תעסוקה, בין היתר בתיירות מדברית ועל ידי הקלות מפליגות בקבלה לאוניברסיטה, אבל אלה ממש טיפה בים. אם ביישובים היהודיים בנגב המצב קשה (להוציא את יישובי הלוויין המבוססים), במגזר הבדואי המצב בלתי נסבל. 

רק השבוע ארעה תקרית חמורה ברהט, כאשר מהנדס העיר נורה בדרכו למסגד, באותו רחוב בו ערב לפני כן נפגעו מירי שלושה ילדים, בעת קרב יריות במהלך חתונה ברחוב סלאח א-דין. נדמה שכמה שהמשטרה לא עושה - בתפיסות אמל''ח, סמים, בלחימה בביריונות הכביש, זה לא מספיק. 

אכיפה משטרתית היא לא הפתרון לבעיות המגזר, אלא כלי אחד בלבד. בדיוק כמו באר שבע ויישובי הנגב, גם המגזר הבדואי צריך החלטות ממשלה - ויותר מכך, ממשלה מתפקדת, שתתן מענה מכובד ואמיץ לכל המצוקות.

תוכנית המשטרה: גיוס מאות חיילי מג''ב למילואים, הקמת שלוש מפקדות משימתיות, הפניית כוחות להב 443 לטיפול בפשיעה במגזר

בעקבות רצף האירועים האלימים האחרונים במגזר הערבי, החליט בשבוע שעבר ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, שהיה עד לא מכבר מפקד המחוז הדרומי, כי יוקמו שלוש מפקדות משימתיות של משמר הגבול, בהן יפעלו כ-600 שוטרי מג"ב במחוז חוף של משטרת ישראל. ממלא מקום המפכ"ל  הנחה את מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב שבתאי להקים שלוש מפקדות משימתיות של מג"ב שיחלו לפעול בימים הקרובים.

בשל סיבות פוליטיות, ישראל כבר 11 חודשים ללא מפכ''ל קבוע. ממלא המקום, עם זאת, היה חייב לעשות מעשה

תזכורת: מה-3 בדצמבר, 2018, אין למשטרה מפכ''ל. רנ''צ רוני אלשייך סיים את כהונתו, אך השר לביטחון פנים גלעד ארדן נמנע, בשל המצב הפוליטי בישראל, למנות מפכ''ל חדש. כך נוצר מצב יוצא דופן, על פיו ישראל כבר 11 חודשים ללא מפכ''ל, אלא עם ממלא מקום, ניצב מוטי כהן, ששימש כמפקד המחוז הדרומי.

על פי הסימנים בשטח, אין לשר לביטחון פנים כוונה למנות מפכ''ל קבוע בקרוב: ישראל הולכת, ככל הנראה, לקראת מערכת בחירות שלישית, מתישהו במרץ או אפריל, שאחריה, אם תקום ממשלה זה יקרה לקראת יולי-אוגוסט. עד אז, ללא שר ביטחון פנים שמתפקד בממשלה שגורלה ברור, מ''מ המפכ''ל יהיה זה שיצטרך להתמודד עם המצב המורכב.  

ניתוח האירועים האחרונים במגזר הערבי לא הותיר ברירה בידי מ''מ המפכ''ל

מ''מ המפכ''ל החליט לעשות מעשה, במיוחד אחרי ניתוח האירועים האחרונים ובתום הערכת מצב שהתקיימה ערב החג במשטרת ישראל. בראש כל מפקדה יעמוד קצין מג"ב בדרגת נצ"מ. המפקדה תקבל אחריות משימתית ''תוך מיקוד מבצעי, מודיעיני וחקירתי למיגור הפשיעה'', כפי שמסבירים במשטרה. 

אלא שהמפקדות יוקמו באזור עכו, ואדי ערה וג'סר א-זרקא ופראדיס. במפקדות יפעלו מאות שוטרים, לוחמים וחוקרים תוך הפעלת מערך טכנולוגי רחב וכוחות משטרה מיוחדים.  המשימות המרכזיות של המפקדות יהיו איתור ותפיסת אמצעי לחימה בלתי חוקיים, אכיפת החוק והסדר, הענקת תחושת ביטחון ומענה מהיר ויעיל לכל אירוע פלילי בגזרה. 

לוחמי מג''ב מוצאים נשק בבית ברהט (צילום: דוברות המשטרה)

מ"מ המפכ"ל,  ניצב מוטי כהן ציין אומר כי "למען הסר ספק, אני שב ומדגיש- מיטב המשאבים והאמצעים של משטרת ישראל לטובת מאבק נחוש ובלתי מתפשר נגד גורמי פשיעה בחברה הערבית. המטרה שלנו ברורה וחד משמעית, להחזיר את הביטחון לאזרחי החברה הערבית, אך לא פחות חשוב מכך, את תחושת הביטחון שלהם".

שלוש המפקדות הללו מצטרפות לשתי מפקדות שכבר פועלות בשבועות האחרונים במגזר הערבי, האחת במחוז מרכז והשנייה במחוז צפון.

להב 443 נכנסה לתמונה, טיפול יינתן גם לפשיעה הכלכלית במגזר

תגבור מערכים אלו מתווספים ליתר הפעולות עליהן הוחלט בשבוע שעבר: תגבור המערכים המבצעיים הפועלים בגזרות הרלוונטיות בהיקף של מאות שוטרים, תגבור הפעילות ברמה הארצית על ידי יחידות להב 433, לרבות התאמת הייעוד של יחידות מיוחדות לטיפול משימתי בסוגיות הפוגעות בבטחון האישי של הציבור הערבי.

בין היתר יכוון תחום הטיפול של יחידת אתג"ר לטיפול בעבירות  אמל"ח לא חוקי. כמו כן, יחידה 433 תוכוון לטיפול ממוקד בפשיעה החמורה בחברה הערבית ברמה הארצית, ופעילותה תמוקד במבצעי שטח באזורים הסובלים מרמת אלימות גבוהה במיוחד. בנוסף, היחידה למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) תוביל אכיפה מנהלית ואזרחית מוגברת כנגד גורמי פשיעה בחברה הערבית לצורכי מניעה. כמו כן, ינתן טיפול ממוקד לנוןשא עבירות התנועה וביריונות בכביש.

המבחן הגדול  - בעוד שבועיים: קריאה למגזר לסמור למשטרה נשק ואמצעי לחימה המוחזקים שלא כחוק

בעוד שבועיים יהיה מבחן ראשון להיערכות המשטרה - אז יחל מבצע רחב היקף לאיסוף נשק בלתי חוקי במגזר. בניגוד למבצעים קודמים, שנוהלו על ידי הצבא, הפעם המשטרה היא שתופקד על המבצע במגזר. בפעמים קודמות, מעטים מאוד הגיעו להחזיר כלי נשק. הפעם, יש מי שמטילים ספק שאנשים יבואו למסור מרצונם נשק ואמצעי לחימה, הנמצאים בכמויות גדולות.

המשטרה עורכת מעת לעת פעולות ממוקדות בדרום לאיתור נשק בלתי חקי ואין פעם שהיא לא מוצאת ''הפתעות'': נשק אוטומטי צה''לי, רימונים, ציוד קשר, מדים ועוד. כמה שהמשטרה מחפשת, כך תמיד יהיה ציוד שלא מצליחים לשים עליו את היד. 

תגובות

End of content

No more pages to load