• 29 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ציוני נלהב, מאמין גדול בנגב: הלך לעולמו מורטון מנדל

מנדל עשה חיל בעסקיו והפך מיליארדר, אך ביקש להעניק מהצלחתו לאחרים: הוא תרם עשרות מיליוני דולרים לפרויקטים בב''ש, בה פועל מכון מנהיגות חשוב על שמו

מורטון מנדל ז''ל (צילום: יח''צ)

הבוקר נודע, כי היזם ואיש העסקים מורטון מנדל הלך לעולמו אתמול, ה-16 באוקטובר, בביתו שבפלורידה. בעבודה קשה ויזמות נכונה נחל הצלחה בעסקים והפך למיליארדר. את הצלחתו ביקש לחלוק עם אחרים, באמצעות פרויקטים חיכוניים וקהילתיים, ללימוד והעצמה. הוא היה מאמין בבאר שבע ובנגב. בבאר שבע מוזיאון הלונדע ומרכז קיימות בעלי החיים, לצד מכון מנהיגות מרכזי וחשוב, נושאים את שמו והוקמו מתרומות שהעניק.

הוא יזם והקים את בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית אשר אימן והכשיר עד כה מאות מנהיגים חינוכיים אשר פועלים בכל מגזרי החיים במדינה, את מכון מנדל למנהיגות אשר מכשיר כבר קרוב לשלושים שנה מנהיגים אזרחיים בתחומי החינוך והחברה ואת מרכזי מנדל למנהיגות בצפון ובנגב.

בין תרומותיו הרבות בנגב: 25 מיליון דולר לפרוייקטים בבאר שבע ( מוזיאון הילדים הלונדע ומרכז קיימות לבעלי חיים ), 13 מיליון דולר להקמת מכון למנהיגות חברתית באוניברסיטת בן גוריון , 7 מיליון דולר להקמת מרכז חדשנות בירוחם,  ועוד.

יקיר העיר באר שבע

בשנת 2017 העניקה לו עיריית באר שבע את תואר ''יקיר העיר''.  הועדה לבחירת יקירי העיר בראשות השופט בדימוס, יוסף רבי, כתבה:  ''מורטון מנדל יהודי ציוני בעל לב חם, ידיד אמת של העיר באר שבע, אשר מאמין במחויבותו לתרום למדינת ישראל ולסייע לה, נמנה עם גדולי הפילנתרופים היהודים. תרומותיו בישראל עד כה מסתכמות בכ- 450 מיליון דולר'' . 

''מנדל מאמין נלהב בפיתוח הנגב ופועל למען חיזוקו ורווחת תושביו. בין היתר הקים מנדל את בניין המעורבות החברתית באוניברסיטת בן גוריון, את "הלונדע"- מוזיאון הילדים בבאר שבע ומכון מנדל למנהיגות בבאר שבע המדריך, מלווה ומנחה קבוצות ובודדים בתחומי החינוך פיתוח מנהיגות והובלת תהליכים''. 

מחוייב לנגב ולבירת ישראל

מורט היה מסור למדינת ישראל, האמין בה, בייעודה ובעתידה. הוא הדגיש את חשיבות מדעי הרוח בכל הזדמנות, השקיע בכך וראה חשיבות בפיתוח הנגב  ובמתן תרומות לפיתוח באר שבע וירוחם. מורט היה גם מבוני ירושלים והיתה לו מחוייבות מיוחדת לעיר ירושלים. הוא בחר להקים ולקיים בה את המרכז של פעילות הקרן בארץ ולבנות בה את בית הקבע של הקרן.

נשיא קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל פרופ' יהודה ריינהרץ ספד לו וציין שעם לכתו אבד תומך נלהב ונאמן למדינה: ”אבד לנו מנהיג ענק שקידם חינוך יהודי, בארץ ובארה"ב, שתרם והטיף לפיתוח מדעי הרוח ושהאמין שהסוד טמון האנשים. קרן מנדל תמשיך לפעול על פי מורשתו של מורטון מנדל ועל פי צוואתו להמשיך ולהכשיר מנהיגים חברתיים וחינוכיים שישפרו את איכות החיים  של כלל אזרחי המדינה בעשייתם".

וידאו: מורטון מנדל ותרומתו לבאר שבע. סרטון שהופק עם קבלת תואר יקיר העיר ע''י קרן מנדל

מנכל קרן מנדל ישראל משה ויגדור: ''מורט יחסר לנו כמתווה דרך, כמי שניצח על עיצוב חזונה ודרכי פעילותה של קרן מנדל ישראל לאורך שנים  . "חבל לנו שמורט לא יהיה עימנו כאשר נחנוך בקרוב את הבניין החדש של קרן מנדל בירושלים  , עדות למחוייבותה של הקרן  להמשיך ולפעול כאן".

קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל נוסדה על ידי האחים ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל מקליבלנד, אוהיו, ב-1953, ומממנת יוזמות מנהיגות חברתית רבות בארצות הברית ובישראל. פעילות הקרן מעוגנת באמונה שמנהיגים יוצאי דופן, בהשראת רעיונות רבי עוצמה, הם מפתח לשיפור חברה ולשיפור איכות חייהם של אנשים ברחבי העולם. קרן מנדל זיהתה חמישה תחומי עיסוק הכוללים: פיתוח מנהיגות, שיפור ניהול מוסדות המגזר השלישי והציבורי, חינוך יהודי, מדעי הרוח בחינוך ובאמנויות, התחדשות עירונית. הקרן היא  גם תומכת ותיקה של ירוחם, הנגב ומדינת ישראל.

הקים עם אחיו את אחת החברות הגדולות בתחום התעשייה הכבדה והאלקטרוניקה

מורט (מורטון) מנדל נולד בשיקגו, ב-19 בספטמבר 1921. היה יזם, פילנתרופ ומיליארדר יהודי-אמריקאי. בשנת 1940, הקים מנדל יחד עם אחיו, ג'ק וג'ו, את חברת פרמייר אינדסטריאל קורפוריישן, שהפכה במרוצת השנים לאחת החברות הגדולות בעולם לייצור והפצה של חלקים לשימוש בתעשייה כבדה ואלקטרוניקה. מנדל נודע בשל פעילותו הפילנתרופית הנרחבת בקליבלנד, בקהילה היהודית ובמוסדות ישראליים שונים.

הוא נולד לזוג הורים יהודיים, יוצאי גליציה שבפולין, שהחליטו להגר לארצות הברית. המשפחה סבלה ממחסור תמידי במשאבים, אך מנדל מתאר ילדות מאושרת בשיקגו, יחד עם שני אחיו ואחותו.

בשנת 1938 החל מנדל ללמוד באוניברסיטה, את לימודיו בשנה הראשונה מימן בעזרת מלגה, ואת השנה השנייה מימן בכוחות עצמו על ידי מכירת חלקי חילוף למכוניות. הוא עבד אצל דודו, שהיה בעל עסק קטן של מכירת חלקי חילוף למכוניות. בעסק זה עבד גם אחיו ג'ק ששימש כאיש מכירות. בשלב מסוים, החליט הדוד לחזור לניו יורק ולא היה מעוניין לקחת עמו את המלאי שצבר בחנות. שלושת האחים מורט, ג'ק וג'ו אספו את כל חסכונותיהם שהיו סכום כולל של כ-900 דולרים וקנו את העסק של דודם.

וידאו: קובי מידן מראיין את מורטון מנדל בתוכנית ''חוצה ישראל'' (כאן חינוכית / תאגיד השידור הישראלי)
​​​​​​​


מכיוון שעל כל הקופסאות של חלקי החילוף היה כתוב "פרמייר אוטומוטיב סופליי קומפני" הם החליטו לקרוא לחברה בשם זה שפירושו "פרימייר חלקי רכב". בשנת 1943 גויס מנדל לצבא, הפסיק את לימודיו, והאוניברסיטה הפכה לחלום רחוק. מנדל חזר בתום המלחמה בשנת 1945 והשתלב בעסק שפרנס את המשפחה בכבוד. לאחר שמנדל הבין כי העסק אינו מתפתח ונוסק, החליט לשאול את לקוחות העסק אילו חלקים הם צריכים. במשך שלושה חודשים הם לא עסקו במכירת החלקים שבחנות, אלא רק הסתובבו בין הלקוחות במטרה להבין מה הם החלקים שאינם בהישג ידם של הלקוחות. הם הכינו רשימה של חלקים קשים להשגה, השיגו אותם ומכרו אותם. בנקודה זו חלה תפנית והעסק הפך מעסק קטן, לחברה מצליחה.

ידיד ישראל נלהב

בשנת 2003 במטרה להשקיע ולתרום לתעשייה הישראלית הקים מנדל את קבוצת האחזקות IEL, שמחזיקה בחברת פניציה מפעלי זכוכית, ביקור רופא, ותדביק מערכות. בשנת 1992 הקים את "קרן מנדל-ישראל" מתוך תחושת אחריות חברתית ורצון לתרום למדינה. המכונים עוסקים בפיתוח מנהיגות מקומית והכשרה. בנוסף, חיבר מנדל את הספר "הסוד טמון באנשים". הספר עוסק בניהול, במנהיגות, ובקורות חייו של מנדל.[2]

מורטון מנדל נפטר ב-16 באוקטובר 2019 בביתו שבפלורידה.

יהי זכרו ברוך!

תגובות

End of content

No more pages to load