• 29 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

המנדט עובר לגנץ, אבל המספרים אומרים הכל: סיכוי נמוך להקמת ממשלה

חברי הכנסת מהנגב שומרים על דממת אלחוט, אבל גם הם יודעים שספק עם גנץ יוכל לגייס 61 חברי כנסת. היום מדברים על אפשרות גרועה יותר מסיבוב שלישי: סיבוב רביעי...

(צילום מסך)

מאת: משה פריאל כתבנו הפוליטי

יו"ר מפלגת הליכוד ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא הצליח להרכיב ממשלה אחרי יותר מ-20 ימים, אך לפני המועד האחרון הקבוע בחוק. למעשה בשבועיים האחרונים כמעט ולא התקיימו מגעים להרכבת הממשלה. נתניהו שוחח הערב, שני, בצאת החג, עם מנכ"ל בית הנשיא והודיע לו כי הוא מחזיר את המנדט לנשיא המדינה, אשר אמור להטיל על יו"ר כחול לבן בני גנץ את הרכבת הממשלה.

וידאו: הודעת נתניהו, הערב (מתוך פייסבוק רוה''מ)
​​​​​​​

חברי הכנסת מהנגב שומרים על דממת אלחוט

ביקשנו את תגובתם של חברי הכנסת תושבי הנגב: ח"כ סעיד אלחרומי, תושב שגב שלום, מהרשימה המשותפת: "זהו ערב מצויין בעיקר אחרי ההודעה של ביבי. הגיע הזמן שנפרד מנתניהו וממשלתו והדרך שהוא מייצג. אני מקווה שגנץ שיקבל את המנדט אכן יפעל להקמת ממשלה שתיטיב עם אזרחי ישראל בכלל ובמיוחד עם העוולות שנגרמו למגזר הערבי בשנים האחרונות .אנחנו מצפים שגנץ יפנה אלינו כמובן זה תלוי במרכיבי קווי היסוד של הממשלה הבאה כמו נושא השויון חוק הלאום חוק קרמיצר ושאר הדברים המייצגים את החברה הערבית זה הבסיס למשא ומתן וההידברות עם כחול לבן הימים הבאים יגידו".

ח"כ מאיר כהן  תושב דימונה הפנה אותנו לתגובת כחול לבן : "זמן הספינים עבר  הגיע  הזמן הגיע השעה למעשים כחול לבן נחושה להקים את ממשלת האחדות הליברלית בראשות בני גנץ שהעם בחר בה לפני כחודש" 

ואילו ח"כ יעקב מרגי. תושב שדה צבי מסר: "חברי הכנסת של ש"ס התבקשו לשמור על דממת אלחוט בקשר לבחירות."

המספרים מדברים: אין רוב לאף אחד משני הגושים והסיכוי לסיבוב שלישי וודאי

אלא שהחישוב פשוט: גם לגנץ אין 61 מנדטים. במהלך השבועות הקרובים יו''ר כחול לבן ינסה להרכיב ממשלה בלתי אפשרית: ליברמן (8 מנדטים) לא יישב עם חברי המשותפת (13 מנדטים) או עם המחנה הדמוקרטי (5 מנדטים). ספק גם שהוא יהיה מוכן לשבת עם העבודה-גשר (6 מנדטים).

השאיפה של ליברמן היא שתקום ממשלה חילונית ליברלית (ליכוד-כחול לבן-ישראל ביתנו, סה''כ 73 מנדטים). הסבירות לכך נמוכה מאוד, בעיקר כי הבסיס האלקטורלי של הליכוד לא יסכים לכך. קהל מצביעי הליכוד מונה שומרי מסורת רבים והחרדים יזכרו לנתניהו את זה בבחירות הבאות.

מבחינת נתניהו, הגוש שלו (55 מנדטים) סגור וחתום. גנץ נותר עם מרכיבים בלתי אפשריים. הסיכוי לממשלה, אם להיות מציאותיים, אפסי. קשה לראות את נתניהו הופך לחבר כנסת מהשורה בקואליציה, בממשלה מבוססת על תמיכת קולות השמאל. אם תקום ממשלת מיעוט, מבוססת על המשותפת, המחנה הדמוקרטי והעבודה גשר, שתגרד 60 מנדטים, הלגיטימיות שלה בקרב מגזרים רבים תשאף לאפס וימיה יהיו קצרים.

הערב כבר מדברים במערכת הפוליטית על אפשרות גרועה יותר מסיבוב בחירות שלישי - והוא סיבוב בחירות רביעי. סיבוב בחירות בחודשי החורף יעלה למשלם המסים הישראלי עוד 5 מיליארדי שקלים וייתן תוצאות פחות או יותר דומות. בבחירות האחרונות ניתן היה לראות באופן מובהק את דפוסי ההצבעה: הפריפריה הצביע ימין, תל אביב והיישובים המבוססים הצביעו כחול לבן ורשמו אחוזי הצבעה גבוהים. המגזר הערבי תמך באופן גורף ברשימה המשותפת, שהפכה להיות הכו הפוליטי השלישי בישראל.

הודעת נתניהו: ''פעלתי ללא הרף גם בגלוי וגם בסתר כדי להקים ממשלת אחדות לאומית''

בהודעה בסרטון וידיאו מסר נתניהו: "הודעתי לנשיא המדינה שאני מחזיר לידיו את המנדט להרכבת הממשלה .מאז שקיבלתי את המנדט פעלתי ללא הרף גם בגלוי וגם בסתר כדי להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה זה מה שהעם רוצה זה גם מה שישראל צריכה אל מול האתגרים הביטחוניים שהולכים וגדלים מדי יום מדי שעה''.

''במהלך השבועות האחרונים עשיתי כל מאמץ כדי להביא את בני גנץ לשולחן המשא ומתן כל מאמץ כדי להקים ממשלת לאומית רחבה, כל מאמץ כדי למנוע בחירות נוספות .לצערי פעם אחר פעם הוא פשוט סירב. תחילה סירב  למתווה הנשיא, אחר כך סירב להיפגש איתי, אחר כך סירב לשלוח את צוות המשא ומתן שלו ולבסוף הוא סירב לדון במתווה הפשרה שהצעתי .הוא לא נתן לזה אפילו חמש דקות, שום דיון רציני, פשוט נתן תשובה  אוטומטית שלילית. .הוא התמיד בסירובו גם אחרי שקודם לכן נענתי לבקשתו להיפגש עם הרמט"כל שהציג בפניו את מכלול האיומים והאתגרים שמדינת ישראל ניצבת מולם".

תגובות

End of content

No more pages to load