• 13 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אוכל בריא בבתי הספר בב''ש? לא משתלם, הילדים לא נוגעים בו

במרד החינוך ניסו לקדם תזונה בריאה בבתי הספר, אבל בב''ש זה נכשל: לבעלי המזנונים זה לא משתלם והילדים לא אוהבים את זה ומעדיפים לקנות בחוץ. וועדת הביקורת של עיריית ב''ש נדרשה לעניין

השמנה בקרב ילדים. מהפכת הבריאות נכשלה (צילום המחשה: Tony Alter from Newport News, USA / CC BY 2.0)

משרד חינוך ניסה לקדם תזונה בריאה בקרב התלמידים: ילדי ישראל סובלים מעודף משקל. הבעיה מחמירה ביישובי הפריפריה. על פי נתוני משרד הבריאות, בבאר שבע קיימת בעיה של עודף משקל, תוצר של תזונה לא נכונה או לקויה. 

הביעה תפסה בשנים האחרונות ממדים מבהילים: ישראל מובילה בקרב מדינות אירופה בהיקפי ההשמנה בקרב ילדים והיא במקום השני בעולם, אחרי ארצות הברית. ילדים שמנים עלולים לגדול למבוגרים שיסבלו מבעיות בריאות, בהן סכנה לסכרת, יתר לחץ דם, בעיות לב ועוד. במשרד החינוך החליטו בזמנו להסיר ממזנוני בתי הספר את האוכל המזיק - חטיפים, בורקסים ומיני כריכים, לטובת ירקות, כריכים מלחם מלא וללא משקאות מוגזים ושתיה ממותקת. בעלי המזנונים בבתי הספר נדרשו לעמוד בביקורות קפדניות.

לא משתלם למכור לילדים מזון בריא: הם לא נוגעים בזה

עתה מתברר שלפחות בבאר שבע, הניסוי נכשל. ביטוי לדברים ניתן למצוא בפרוטוקול וועדת הביקורת של עיריית באר שבע, שהותר לפרסום הבוקר, שעסק בין היתר בנושא מכירת מזון ושתייה בבתי הספר העל יסודיים. בישיבה, שנערכה ב-27 באוקטובר, נדרש יו''ר וועדת הביקורת, משה ינאי לנושא היעדר רישיונות עסק למזנונים בבתי הספר: ''העירייה צריכה להשכיר את המבנה מוכן ולציין זאת במכרז''.

בהמשך הפרוטוקול, חילופי הדברים בין חברי הוועדה, שחושפים כי מזון בריא וילדי באר שבע לא הולכים ביחד:

רו"ח צביה סעדון, מנהלת אגף חשבות ציינה כי ''העירייה משכירה את המקום והגורם המייצר במקום צריך דואג לרישיון העסק, מדוע צריך להפלות בין מזנונים בבתי ספר לעסקים אחרים''. ''העירייה משכירה את הנכס ומציינת שזה מזנון'', השיב לה ינאי. 

מבקר העירייה אבי פוגל שאל: ''אבל אם יש בעיות תברואה במקום?''. ינאי: ''אז צריך לשמור על התנאים. נוצר מצב שתשעים אחוז מהמזנונים פועלים ללא רישיון עסק. צביה אם תוציאו מכרז רק להפעלת המזנון?''.

חבר המועצה אליעזר חסידיאן הציע:  ''אפשר לציין במכרז דרישות סף''. רו"ח צביה סעדון השיבה לו כי: ''לא, הרישיון ניתן לתקופה, עסק יכול ליפול מה אני עושה כשזה קורה לוקחת אלי את הרישיון.לרוב המזנונים יש רישיונות עסק''.

עו"ד דניאל קינדלר, נציג היועץ המשפטי של עיריית ב''ש הסביר: ''העירייה למעשה פועלת בשני כובעים כשהשיקולים שונים :כבעלת זכויות במקרקעין , אם מפעיל המזנון מפר את ההסכם, אם יש הפרה יסודית של ההסכם יש לבטל את ההסכם. מצד שני , היא פועלת כרשות רישוי על פי חוק רישוי עסקים. אם בעל המזנון מנהל עסקו ללא רישיון או מפר תנאי הרישיון, ניתן לאכוף את החוק עד כדי צו סגירה או הליכים פליליים. בנוסף, משרד החינוך , הוא בעל הדעה באמצעות הנוהל שלו בעניין המזון שנמכר במזנונים''.

רו"ח צביה סעדון: ''יש חוזר מנכ"ל מה ניתן למכור, ולדעתי רישוי עסקים, משרד הבריאות ומשרד החינוך עושה ביקורות''.

משה ינאי: ''לא מגיעים לבדוק כל הזמן, הצעה לתת למקום רישיון מסודר וביקורות אחת לתקופה כך אנחנו נהיה בטוחים שהילדים שלנו אוכלים ממקום מוסדר, כי כרגע הנושא לא מוסדר כנדרש''.

ד"ר רות פרנקל: ''יש בעיה בנושא המזון שנמכר אם הם אומרים שמוכרים דברים שהולך להם ולא משהו אחר. ישנה בעיה עיקרית של בקרה''.

...

יש כללים, אין פיקוח והתנאים לקבלת רישיון בלתי אפשריים

מתברר שיש תנאים להפעלת המזנונים בבתי הספר, אך הם כמעט בלתי אפשריים ולבעל המזנון לא תהיה התכנות כלכלית להפעלתו. חברי וועדת הביקורת המשיכו להתדיין בנושא:

משה ינאי: ''צריך לשנות את הקונספט כך שהעירייה תהיה מעורבת''.

רו"ח צביה סעדון: ''צריך פיקוח על מה שהולך שם, הרישיון הוא אישי''.

ראש מנהל החינוך בעירייה, זהבה הראל: ''נושא המזנונים מורכב ולא ניתן לפתור אותו ברגע. מצד אחר המזנונים רצויים על מנת שהילדים לא יצאו מחוץ לכותלי בית הספר אך אין הרבה קופצים להגיש מועמדות במכרזים להפעלת מזנונים בבתי ספר. קיימות מגבלות: מאחר ומצד אחד היכולת להרוויח קטנה והתקנון קשה ומפורט, על מנת לקיים את הכתוב בתקנון לא ישתלם להם להחזיק את המזנון, הם מחויבים לאוכל בריא שהילדים לא קונים. כאשר בעל המזנון פועל על פי הכללים, הילדים יוצאים מהתיכון למציאת חלופות וזה מסוכן ויש כבישים. מכל המכלול משרד החינוך קבע כללים ואין מפקחים שאוכפים את הכללים. הצוות יושב על זה הרבה
זמן עם משרד החינוך למציאת פתרונות''.

ינאי: ''מסכימים שהמצב הקיים לא טוב, מסכמים את הנושא בצורך לבדיקת האפשרות להוצאת רישיון עסק בדרך קלה יותר. כמו כן אגף גזברות, מנהל החינוך, אגף רישוי עסקים והתקשרויות ידאגו למצב אופטימלי למציאת פתרון''.


תגובות

End of content

No more pages to load