• 05 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הנגב משלם על הכאוס הפוליטי: הבחירות החוזרות יעלו לכולנו ביוקר

תוכניות מוקפאות, הבטחות מלפני שנים שלא מומשו ובמקרה הטוב, חזרה לנקודת ההתחלה בבחירות שייערכו במהלך מרץ

''לא עלה בידי להקים ממשלה'', מודיע גנץ. אנחנו נשלם (צילום מסך)

21 ימים: זה הזמן שעומד בפני המערכת הפוליטית בישראל למצוא פתרון למשבר חסר התקדים שאינו מאפשר להקים ממשלה, באחת התקופות הרגישות לנגב. אמנם מהצשבר סובלים כולם, אבל המציאות הכלכלית, החברתית והביטחונית בנגב הופכת אותו לפגיע יותר.

היום כבר ברור שההבטחות הגרנדיוזיות מלפני הבחירות לא יתממשו בזמן הקרוב: מעבר קריית המודיעין יחכה, בית החולים השני בבאר שבע לא יפתח שעריו בקרוב וגם לא נטוס לקזינו בבורגאס מנמל התעופה הבינלאומי השני ליד באר שבע. אלה לא ייקרו בזמן הקרוב. 

יש בעיות אחרות, בוערות יותר, מאשר השוקולד בדיוטי פרי של באר שבע: ראשי הרשויות בנגב כבר מתחילים להפנים שבלי ממשלה מתפקדת בחודשים הקרובים, 2020 תהיה שנה לא קלה. הם אלה העומדים במגע ישיר עם התושבים והם יצטרכו לתת הסברים.

בכל זאת, אם מסתכלים על באר שבע למשל, יש בה בנייה, מוקמות כיכרות, נשתלות גינות ציבוריות ואפילו נחנך בה אתמול מתחם גרנדיוזי של קולנוע, קניות ובילוי הגדול במזרח התיכון, שזה נפלא ומשמח. הפרויקטים האלה אושרו לפני שנים, בין אם הוועדה המחוזית, במסגרת הסכמי הגג או אצל יזמים פרטיים. את גלי ההדף של השנה וחצי האחרונות, בהן הממשלה לא מתפקדת, נתחיל להרגיש בקרוב. 

בראש הסוגיות הבוערות: האיום העזתי ויכולת הגיהאד האיסלמי לשבש את החיים בחצי מדינה

בפני ה''אין ממשלה'' בישראל עומדות סוגיות בוערות, שחלקן צצו בתקופה האחרונה ממש. בראש ובראשונה, האיום העזתי המחודש. בידי הג'יהאד האיסלמי, כך התברר בסבב הלחימה האחרון, רקטות בעלות ראש נפץ מוגדל, ויכולת הרס גדולה מהמוכר לצה''ל. מערכת הביטחון הופתעה מהתעוזה ויכולות הירי של הגא''פ ו''הופתעה'' לגלות שהם גם לא מכבדים הסכמים. פיקוד העורף מיהר להחזיר את השיגרה וילדי נתיבות מצאו עצמם רצים לממ''דים. יממה לאחר מכן, היו אלה אלפי המבלים  במועדוני ב''ש שחיפשו מחסה.

סבב הלחימה הבא מצריך ממשלה מתפקדת ושר ביטחון מנוסה. שר הביטחון גם חייב לקבל החלטה אמיצה ולשנות מהיסוד את התפיסה על פיה ''העורף חזק'': בנגב אלפי בתים לא ממוגנים הנתונים לחסדי שמיים, תרתי משמע, עסקים שבקושי מתפרנסים ועובדים מוחלשים, שכל סבב לחימה גורם להם נזק אדיר. עוטף עזה כבר אינו במרחק 7 ק''מ מהגדר. גם באר שבע היא חלק מהעוטף ובה צריך כבר מחר בבוקר לחשוב איך המדינה מאפשרת לעשרות אלפי תושבים להתמגן בצורה ראויה, אל מול האיומים החדשים.

וידאו: מחזיר את המנדט. בני גנץ מודיע כי לא עלה בידו להקים ממשלה (פייסבוק)
​​​​​​​


הנזק הכלכלי לנגב מוערך בעשרות מיליוני שקלים ליממה, שיוצאים מכיסם של האזרחים 

לא רק ממשלה אין בישראל. למעלה משנה, אין מפכ''ל. יש מ''מ מפכ''ל. השר לביטחון פנים, שר המשפטים ושר הביטחון לא יודעים אם יישבו על הכסא בממשלה הבאה שתקום - אם תקום. לחוסר הוודאות הזה יש מחיר, במיוחד במציאות בה מערכת אכיפת החוק ומערכת המשפט, יחד עם התקשורת, נתונות למתקפות חסרות תקדים. עיתוי, חומרת וטבע המתקפות אינם מקריים.

ישראל, בשל המציאות המיוחדת שלה, לא יכולה להרשות לעצמה אנשי ציבור שאינם נוהגים ביושר. כפי שאזרח מהשורה מוענש על עבירה, כך גם איש ציבור. פגיעה במערכת החוק היא פגיעה בחיים עצמם.

עונת הקניות? חוסר וודאות כלכלית משאיר את האנשים בבתים. באר שבע היא עיר מסחר ושירותים, בה תחרות קשה, על גבול הקאניבליזציה, בין מתחמי קניות. מצד שני, אין כסף. ההכנסה הממוצעת של השכירים והעובדים בעיר נמוכה באופן משמעותי מהמרכז. ללא צעד שובר שיוויון, שרק ממשלה מתפקדת יכולה להחליט עליהם, צפויים לנו ימים לא קלים.

​​​​​​​

​​​​​​​​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load