• 05 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ראש אכ''א לקח אחריות על נתון גיוס החרדים, אך בנגב הגיוס לא בשמיים

ראש אכ''א, האלוף אלמוז, לקח אחריות על נתוני גיוס החרדים (שתוקנו כלפי מעלה). עם זאת, עיון בנתוני הגיוס מעלה שגם בחלק מיישובי הנגב הגיוס לא בשמים...

הדיון בוועדה: ראש אכ''א, האלוף אלמוז במרכז (צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

''רק אני אחראי על האירוע ראש אכ"א'', כך אמר בדיון ועדת החוץ והביטחון על נתוני גיוס החרדים.  יו"ר הוועדה, ח"כ אשכנזי: ''יש לנו אמון מלא בצה"ל, ועם זאת, על הצבא היה לדווח לוועדה מיד כאשר נודע כי יש טעות בנתונים. תרבות לקיחת האחריות, כפי שנאמרה ע"י ראש אכ"א, ראויה ונכונה''. ועדת החוץ והביטחון הזמנית, בראשות ח"כ והרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (מיל') גבי אשכנזי (כחול לבן), קיימה היום (ב'), דיון בנושא נתוני גיוס החרדים לצה"ל.

בנגב, האוכלוסיה החרדית מתגוררת בבאר שבע, באופקים, בנתיבות ויש קהילה של חסידי גור בערד. נתוני גיוס הנשים בחלק מערי הנגב נמוכים: 67.77 אחוזים בבאר שבע, 38.79 אחוזים באופקים. בנות רבות ''מצהירות'' ומקבלות פטור. בערד ובאופקים אחוזי הגיוס של הגברים נמוכים ועומדים סביב ה-65-67 אחוזים. זאת, בניגוד לעומר למשל, בה יותר מ-94 אחוזים מהנשים מתגייסות לצבא.

וידאו: חלק מדיוני הוועדה (צילום: דוברות הכנסת)


יו"ר הוועדה פתח ואמר: "החלטנו לקיים את הדיון בנושא בשני מועדים, האחד כעת והשני לאחר שתושלם עבודת ועדת הבדיקה שמינה הרמטכ"ל, בראשות אלוף (מיל') רוני נומה. לכשיסיים את עבודתו, נזמין את האלוף נומה לדווח דיווח מלא על ממצאיו, אבל כבר היום חשוב לנו לשמוע מה ממצאים ומה הנתונים הידועים לצבא עד כה. הדיון היום אינו בשאלת הצורך והחשיבות בגיוס חרדים, אלא באופן בו בוצעה חובת הדיווח השנתית לוועדה על פי חוק". 

ראש אגף כח האדם בצה"ל, אלוף מוטי אלמוז: "אני מרגיש חובה נוכח הנסיבות למסור את הדיווח כפי שאנחנו מבינים אותו. אנחנו עוסקים בחרדים אבל אנחנו למעשה עוסקים באמון הציבור בצה"ל. אני לא יודע משהו אחר חוץ מלמסור את כל האמת, מחמיאה יותר או פחות. כשאני מסתכל על האירוע הזה, אני לא רואה אף אחד מתחתיי, לצידי או שהיה לפני כאחראי. רק אני אחראי על האירוע הזה״.

''תהליך הבדיקה מתמקד בשני צירים, אחד הצירים הוא איך קרתה הטעות, והשני מה אנחנו עושים מכאן והלאה. ברמת הדיווחים, עד שנת 2015 אתה רואה ירידה לפרטים, חקירה ותהליך ארוך ומורכב מול משרד החינוך, כך שאפשר להניח שאלו דיווחים תקינים. שנת 2018 עוד לא דווחה, כך שמוקד הבעיה הוא שנות הגיוס 2016-17. באמצע שנת 2019, כאשר אנו אוספים את נתוני שנת גיוס 2018, אנחנו מבינים בעצמנו שיש בעיה, עוצרים את התהליך ומחוללים את האירוע בעצמנו. הפרסום הקדים אותנו''.

''עולמם חרדי וביתם חרדי''

''אנחנו מבינים שיש קבוצה שלא עומדת בהגדרות הפורמליות, למדו במוסדות שאולי לא מוכרים, אבל כשאתה מתייחס לאוכלוסייה הזו, אתה למד שעולמם חרדי וביתם חרדי, הגם שהם לא עומדים בהגדרות של החוק. עיקר הפער הוא בחישוב של האוכלוסייה הזאת כאוכלוסייה שעומדת בהגדרות החוק. זה עיקר הפער לדעתי, אבל, כאמור, הנושא עוד בבדיקה. יש קבוצה נוספת, ואני מדבר על שנת 2017, של בערך 300 אנשים, שלא מגיעים מהעולם החרדי, והם נכנסו לרשימות. אנו לא יודעים נכון לעכשיו למה הם הוכנסו, אך בוודאות הם לא היו צריכים להיות שם, וניתן כבר עכשיו להוריד אותם מהמספר שדווח''.

"לפני כמה חודשים הדבר מגיע אלי, ומתקיימים שמונה או תשעה דיונים כדי להגיע למספרי האמת, נוכח אי סדר וקושי בנתונים. בערך לפני כחודש הוצג את הנושא לרמטכ"ל על ידי, והוא הנחה להכין נייר עדכון מסודר למשרד הביטחון ולוועדה, עם כל השתלשלות הדברים. בהמשך הוא מנחה אותנו לדייק עוד מספר נתונים שאינם נהירים, ובשלב זה הדבר מתפרסם".
ח"כ איילת שקד (הימין החדש) שאלה: "כשחוקקנו את החוק, ראינו שיש בעיה בין משרד הביטחון למשרד החינוך בהעברת המידע. כיום אין בעיה?". תא"ל אמיר ודמני, ראש חטיבת תכנון ומנהל כח אדם בצה"ל השיב:  "אני חושב שהתגברנו על מרבית הקשיים שהיו אז, אך עדיין יש פה בדיקה סבוכה. אני חס וחלילה לא אומר שאנחנו בסדר, רק שתהליך העברת הנתונים הוא מאוד מורכב, וההגדרות בחוק הן אמנם מאוד מדויקות, אבל יש אנשים שאינם חרדים לפי החוק, אבל אני יכול להגיד בוודאות שהם חרדים בעיניי".

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), תושב הדרום: "דברי כמעט התייתרו מרגע ששמעתי את גישת ראש אכ"א, בין חובת הדיווח לבין מה שעשיתם בפועל, ואני לא מופתע. ליוויתי את גיוס החרדים מאחורי הקלעים, כל השנים לראייה ההפגנות שהיו לי מול הבית. יש לחרדים הרבה תלונות על הבטחות שניתנו לפני הגיוס ולא קוימו לאחר מכן. אחר כך האח ובן דודו של מי שלא קיימו לו את תנאי אורח חייו החרדי בצבא, לא יתגייסו. מי שמתגייס חרדי ויוצא חרדי, כפי שנאמר כאן, הוא השגריר הטוב של גיוס החרדים, וזה חשוב גם לחברה החרדית וגם למי שחפץ בגיוסם".

תגובות

End of content

No more pages to load