• 29 מאי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כמעט 2020 ורק אתמול כפר בדואי מוכר על ידי מדינה חובר לרשת החשמל

משך 71 שנה המדינה הכירה בכפר, אך לא חיברה אותו לרשת החשמל. אתמול, לראשונה, הוארו רחובות הכפר. בין החוגגים: בן 75, יליד הכפר, שלחם בכל מלחמות ישראל. בקרוב תיכנס למקום גם תחבורה ציבורית

ויהי אור: לראשונה, חשמל בכפר (צילום: מוא''ז אל קסום)

רק אתמול, כמעט אל סוף העשור השני של המאה ה-21, חובר הכפר אל סייד שבמועצה האזורית אל קסום שבנגב אל רשת החשמל של מדינת ישראל. מדובר ביישוב בדואי מוכר על ידי מדינת ישראל, שעד כה לא הייתה בו אפילו תאורת רחוב. אחרי 71 שנה, זה קרה. האדם הנרגש ביותר בטקס היה מוחמד א-סייד בן ה-75, שנולד בכפר - ולחם בכל מלחמות ישראל.

ראש מועצת אל קסום, סלאמה אל אטראש, שהכפר אל סייד הוא אחד משבעת הישובים המוכרים שתחת המועצה אמר עם הדלקת האורות: "זהו רגע היסטורי שחיכינו לו שנים. אחרי 71 שנים יש תאורת רחוב בישוב אל סייד ובקרוב זה יקרה גם בעוד כמה ישובים של המועצה ביניהם דאריג'את ואום בטין. רק לפני כמה חודשים נסללו פה הכבישים הראשיים של הישוב ואני מקווה שבשנה הבאה אל סייד יהיה ישוב עם תשתיות טובות וגם התושבים יוכלו לקבל אישורים לבתים שלהם''.

מי שעמד נרגש בכל מהלך הטקס וזכה לכבוד רב מכל הנוכחים היה "זקן השבט", מוחמד א-סייד, המוכר גם בכינויו "אבו זורגי". אבו זורגי בן ה-75 נולד בכפר אל סייד ולחם ברוב מלחמות ישראל, בחלק מהזמן לצידו של אריאל שרון המנוח והתקשה להסתיר את התרגשותו: ״זה יום שחיכיתי לו 70 שנה. ועכשיו שראיתי את האורות נדלקים לא האמנתי ממש. אתמול עוד הסתובבנו פה בחושך ברחוב שליד הבית – והנה עכשיו הכל מואר ויפה... אני מודה לכל המשרדים והמוסדות וכמובן לראש המועצה שבזכותו זכיתי לרגע הזה. עכשיו אני מקווה שבכל שבעת הישובים של אל קסום יכניסו מהר תאורה. חבל על כל יום שעובר בלי זה."

סגן ראש מועצת אל קסום ואחד מראשי הישוב, רמדאן אל סייד, אמר: "אנחנו כמועצה נעשה את המקסימום כדי לבצע את כל התשתיות של הישוב. כך שהתושבים פה ייהנו מחשמל, תחבורה, ביוב ומים כמו כל ישוב אחר במדינה."הישוב אל סייד הוא אחד משבעת הישובים המוכרים במועצת אל קסום על כביש 31 מזרח. הישוב הוכר בשנת 2004 ורק עכשיו נוצרו התנאים שאפשרו את חיבורו לתשתיות החשמל והכבישים.

עשרות מנכבדי הכפר ובראשם ראש ועד הישוב, סאלם אל סייד, המתינו בכיכר המרכזית של הכפר לראש המועצה סלאמה אל אטראש ולנציג הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית ירון פורטל ובשעה חמש וחצי בדיוק הורם השאלטר והרחוב הראשי הואר הודות לעשרות עמודי החשמל שנדלקו בבת אחת לקול תשואות התושבים.

במהלך הטקס ועד הישוב סאלם אל סייד הודה לראש מועצת אל קסום סאלמה אל אטראש ולנציג הרשות להסדרה ירון פורטל ואמר: "זה יום גדול לתושבי אל סייד. הנה דווקא בערב שבו אצל היהודים מדליקים נר ראשון של חנוכה אצלנו הדלקנו אורות של הרחוב הראשי. נמשיך לפתח את הישוב שלנו למען עתיד ילדינו״. 

נציג הרשות להסדרה ירון פורטל אמר: ״רק לפני כמה חודשים חגגנו את סלילת הכבישים הראשיים המובילים אל הכפר ונכנסים אליו. אנחנו נמשיך לסלול את הכבישים ולהרחיב את תאורת הרחובות לכל הישוב. בקרוב גם תיכנס לפה תחבורה ציבורית שתאפשר לתושבים לנסוע לעבודה בבאר-שבע ובישובי הסביבה בקלות ובלי בעיות מיוחדות. ״העבודה בישוב אל סייד היא דוגמא ומופת למה שניתן להשיג תודות לשיתוף פעולה הדדי בין הרשויות לבין התושבים. בשלב הבא נקדם את פיתוח המרכז המסחרי ומתחם התעשייה״, הוסיף. 


תגובות

End of content

No more pages to load