• 04 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

החצר האחורית: האם בתי הזיקוק של מפרץ חיפה עוברים לנגב?

בתי הזיקוק בחיפה (בז''ן), צפויים להיסגר לטובת הקמת נדל''ן למגורים ועסקים ופארק ירוק. ''מגמה ירוקה'' מתריעים מפני הכוונה להעביר את התעשייה הפטרוכימית הבעייתית לנגב, בשל העובדה שיש בו שטחים ריקים

בית הזיקוק בחיפה (צילום: דורון תלמי / CC BY SA 4.0)

האם בתי הזיקוק של חיפה (בז''ן), עומדים לעבור לנגב? ב''מגמה ירוקה'' מתריעים מפני הכוונה להעביר את התעשייה הפטרוכימית לנגב, בהם את בתי הזיקוק. החשש בנגב פמני העברת המפעלים גדול: על פי נתוני המשרד לאיכות הסביבה לשנת 2014, בז''ן היה המפעל המזהם ביותר בישראל. תמונת המצב השתנתה ב-2018, המפעל ירד למקום השני, בעקבות תקרית בנגב: הזיהום בעקבות אסון נחל אשלים, זאת על אף עלייה של 5 נקודות ביחס לדירוג שהתפרסם בשנת 2017.

מאחורי הכוונה להעביר את התעשייה הפטרוכימית לנגב עומדת התפיסה כי הנגב מיושב בדלילות, אין לו בעיה של קרקע פנויה וכבר מקודמים בו מתחמי תעשייה אחרים, בהם התעשייה הצבאית, שתועבר ממרכז הארץ, בה השווי הנדל''ני של הקרקע יקר - ויש ביקוש למגורים, אל שטח פתוח בנגב. ניסיון העבר מוכיח, כי לנגב אין כוח פוליטי או יכולת להשפיע על החלטות כאלה ומזה מטמנות אשפה ובעיקר, אתרי אשפה פירטיים פועלים בו, בין אם מכוח החלטת ממשלה או במקרה של הפירטיים, בשל היעדר אכיפה. 

וידאו: הלפיד הבוער בגלל תקלה במתקן האתילן של כרמל אולפינים כפי שנראה בשעה 22:00 ב-12 בפברואר 2018 לאחר מספר שעות של בעירה (צילום: HANAY / CC BY SA 4.0)רק לאחרונה, בתחילת דצמבר  לאחר מכתב פעילי סביבה למשרד להגנת הסביבה, שנכתב בעקבות חריגות חוזרות ונשנות במזהם בנזן, זימן המשרד את מנהלי בז"ן לשימוע לפני סגירת מתקן. בז''ן נחשב למפעל חיוני עבור התעשייה הכבדה בישראל, אבל ישנו שיקול סביבתי ובטיחותי.  ביוני 2018 פורסמה עבודתה של חברת הייעוץ מקינזי במסגרת דו"ח, שהוזמן על ידי המועצה הלאומית לכלכלה. אחת החלופות שהוצעו, הינה העתקת המפעלים למקום אחר בארץ.

במרץ השנה, פורסמה עבודה של רשות מקרקעי ישראל הקרויה "צפון ירוק" , לפיה במקום מתחמי בז"ן ותש"ן המצויים בחיפה, יבנו בין 80,000 ל-100,000 יח"ד, כמו גם מרכזי תעסוקה ומסחר ופארק מטרופוליני בן כ-4000 דונם.

מתחם בתי הזיקוק, מבט כללי (צילום: HANAY / CC BY SA 4.0)​​​​​​​

''אנחנו מברכים על הקונצנזוס המקיף לסגירת מפעלי בז"ן ועל החשיבות לקדם כבר עכשיו תכניות אופרטיביות ליישום הסגירה. אין יותר מקום לבתי הזיקוק המזהמים במפרץ חיפה מבחינה תכנונית, כלכלית, בריאותית, ביטחונית וסביבתית'', אומרים במגמה ירוקה..

''יחד עם זאת, אנו רואים בחומרה את ההצעה לקדם תעשייה פטרוכימית בנגב. צריך לומר זאת בבירור: אין יותר מקום לתעשייה פטרוכימית נקודה. לא בחיפה ולא בכל מקום אחר''.

''הגיע הזמן לסגור את בז"ן תוך מעבר צודק לתעשייה נקייה, הכוללת אנרגיות מתחדשות והבטחת ביטחון תעסוקתי לעובדים. זה נכון סביבתית, זה נכון בריאותית וזה נכון גם כלכלית''.

''אנו קוראים לרשויות הפיתוח ולמדינה להניח למדיניות האתמול, להכיר במצב החירום האקלימי שאנחנו נמצאים בו ולדאוג לפיתוח בריא, חכם ובטוח שיקדם פני עתיד בדרום ובצפון'', אמרו במגמה ירוקה.

''קיימים כמה אזורי תעשייה כימיים המייצרים מגבלות בדרום, בהם יש עתודות קרקע לפיתוח''

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: ''לפי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז הדרום בחודש ספטמבר 2019 נקבע כי יש צורך לבחון חלופות מיקום מקרו. המשרד להגנת הסביבה העביר טיוטת הנחיות לתסקיר השפעה על הסביבה עבור אזור תעשייה כימית חדש בדרום''.

''לדעת המשרד להגנת הסביבה אין נחיצות בהקמת אזור תעשייה כימית כבדה המייצר מגבלות פיתוח סביבה, משום שקיימים כמה אזורי תעשייה כימיים המייצרים מגבלות בדרום, בהם יש עתודות קרקע לפיתוח. בנוסף, המשרד סבור כי אין צורך להקים אזור תעשייה חדש במרחב בעל רגישות נופית וסביבתית גבוהה''.

''אזור התעשייה בקעת אורון מתוכנן בלב ארץ המכתשים ונופי בראשית, בגבול שמורת טבע המכתש הגדול ובין שני מסדרונות אקולוגיים ארציים, לצד מצלעות חתירה ובסמוך למגוון מסלולי טיול וחניוני לילה''.

''מעבר לפגיעה בשטחים הפתוחים, בנופי בראשית ובנצפות מרכס חתירה, הקמת אזור תעשייה חדש יחייב השקעת משאבים גדולה מאד להקמת תשתיות חדשות במקום ניצול תשתיות קיימות. דבר זה ייצור מגבלות והשפעות סביבתיות בשטחים רגישים נוספים המובילים אל השטח''.

''כפי שעולה מנייר העמדה שפרסם המשרד להגנת הסביבה לגבי עתיד מפרץ חיפה, היוזמה להקמת מיקום חלופי לתעשייה הפטרוכימית של מפרץ חיפה מתייתרת ואינה עולה בקנה אחד עם מדיניות ממשלתית ומהלכים שנוקטים המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה לצמצום שימוש בדלקים פוסיליים וכלי רכב המונעים על תזקיקי נפט''.

''היוזמה להעברת מפעלי מפרץ חיפה לאזור המוצע אינה תואמת את ממצאי דוח מקינזי המצביע על חוסר הכדאיות הכלכלית שבהעתקת בית הזיקוק ורווחיותם לאור הירידה בדרישה לתזקיקי נפט, ולמעשה יש צפי כי החל משנת 2025 הרווחיות של בז"ן צפויה לרדת''.

''מעבר המפעלים לאורון יספק תעסוקה איכותית לתושבי הנגב''

ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת הנגב: "אנו רואים חשיבות בקידום שימוש באנרגיות מתחדשות ופועלים לקידומם. כ-45% מהאנרגיות המתחדשות בתחום הסולארי מופקות ברמת הנגב.  כ-420 מגה ואט מיוצרים בשלוש תחנות כח הפועלות באנרגיה מתחדשת בסמוך ליישוב אשלים. אם זאת קיים צורך ממשי במדינת ישראל לתעשיות כימיות ולתעשיות עתירות שטחים לצרכי החיים המודרניים כגון: תרופות, דשנים וקוסמטיקה. מתחם אורון מספק את הדרישות הללו: שטחים מופרים נרחבים, רחוקים מאוכלוסייה ובעלי תשתיות מתאימות לפרויקטים בסדר גודל כזה. בנוסף, מעבר המפעלים לאורון יספק תעסוקה איכותית לתושבי הנגב ויניב הכנסות לרשויות באזור.

תגובות

End of content

No more pages to load