• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דיון גורלי על עתידה של ב''ש לצד משמרת מחאה של ''מגמה ירוקה''

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דנה הבוקר בתוכנית המתאר, שתקבע איך תראה ב''ש בעשורים הבאים. פעילי מגמה ירוקה ערכו משמרת מחאה ברחבת קריית הממשלה בכניסה למשרד בו נערכו הדיונים

משמרת מחאה בקריית הממשלה (צילום: דני בלר)

הבוקר נערך בוועדה המחוזית דיון בתוכנית המתאר של העיר באר שבע, אשר תקבע כיצד העיר תראה בעשורים הבאים. במקביל לדיונים, נערכה במקום משמרת מחאה של אנשי ''מגמה ירוקה''. תוכנית המתאר המוצעת של באר שבע מדברת על מהל של ציפוף העיר ובניה לגובה בשכונות.

על פי התוכנית, המוצגת באתר עיריית באר שבע, תהיה ''התכנסות אל תחומי השטח הבנוי של העיר, המשתרע כיום על כ- 50,000 דונם, תוך הגדלת הצפיפות הממוצעת, ויצירת מגוון של שימושי קרקע מעורבים בליבת העיר, לשם עידוד חיים עירוניים בכל שעות היממה''.

התוכנית מבקשת לתת ''מתן מענה תכנוני כולל לעיר בת 280,000 תושבים וקיבולת 374,000''.

עוד מציעים בתוכנית לבצע ''מירכוז הבינוי ומשיכתו דרומה, כהיפוך למגמת התרחקות שכונות המגורים צפונה, הרחק מהמרכז העירוני, באמצעות הקצאת שטחים חדשים מדרום לנחל באר שבע. כפועל יוצא, מציעה התכנית השהיית הביצוע של העוקף המערבי – כביש 40 , עד להשלמת הביצוע של טבעת 30 הפנימית יותר''.

כמו כן, מדברים בתוכנית על צמצום הפערים בין השכונות הוותיקות והחדשות והחזרת אוכלוסייה צעירה אל המרכז, באמצעות קביעת הוראות להתחדשות עירונית, שידרוג המרחב הציבורי וחידוש תשתיות מיושנות, עירוב שימושים ומילוי נתקים ליצירת מרקם אורבני חי ומתפקד. בין היתר, פורסם כי המטרה היא להקים בניינים בני 30 קומות (לאורך שדרות טוביהו) ו-50 קומות (במרכז האזרחי). 

מנגד, ''מגמה ירוקה'' פרסמו מסמך התנגדויות, הקורא לפתח את באר שבע  בדרך שתתאים יותר לתושביה ולתוואי הטבעי שלה. במגמה ירוקה מתנגדים להקמת מגדלים לגובה. מגדלי בני 30 ו-50 קומות יקרים לתחזוקה ובמגמה ירוקה קוראים לתעדף את התחדשות  השכונות הותיקות על פני בניה מסיבית בשכונות חדשות. 

כמו כן, קוראים לפתח עיר יותר ירוקה, מקיימת, המתעדפת תחבורה ציבורית ואופניים, על פני כלי רכב פרטיים. החלטות הוועדה לא התקבלו היום, ויהיה צריך להמתין עד לינואר 2020. הוועדה, כך נודע, קיבלה חלק מההסתייגויות שהציגו נציגי מגמה ירוקה, אך בנושאים אחרים, קיבלה את העמדות המקוריות של תוכנית המתאר. עם זאת, כאמור, לא נתקבלה החלטה סופית ובפני תוכנית המתאר 2030 עוד דרך ארוכה.

צפו בראיון עם עדי אסף, מ''מגמה ירוקה'', שהועבר בשידור חי בדף של ברנז'ה NEWS (מראיין: דני בלר)

​​​​​​​


תגובות

End of content

No more pages to load