• 06 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

היכל התרבות ובית ההסתדרות ייהרסו לטובת מגדלי יוקרה?

על פי תוכנית שהופקדה להתנגדויות בוועדה המחוזית, בניין ההסתדרות הוותיק והיכל התרבות ייהרסו לטובת שני מגדלי יוקרה ומתחם מסחרי

האם הנדל''ן מנצח את ההסטוריה? הוועדה המחוזית דרום הפקידה להתנגדויות תכנית מפורטת למתחם מגורים תעסוקה ומסחר על המגרש בו שוכן מבנה מועצת הפועלים של ב"ש, אשר בבעלות "חברת העובדים". על פי התוכנית, ייהרסו בית ההסתדרות ההסטורי של באר שבע, היכל התרבות ובצמוד למגדלי קרן ייבנו מגדלי יוקרה למגורים, שטחי מסחר ומשרדים. המתחם, השוכן ממש בסמוך לעיריית באר שבע, ייהפך צפוף. הבניינים ימוקמו במקום בו הרחובות צרים מאוד ושדרות רגר עמוסים רוב שעות היממה. רק לאחרונה דווח שהבתים הסמוכים לקריית הממשלה ייהרסו בעתיד, לטובת הקמת מגדלי מגורים של 50 קומות. 

בישיבת מועצת העיר שנערכה לאחרונה, סיפר ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', שמרבית משרדי העירייה, השוגנים כיום במבנה בכיכר בגין 1, יעברו לבניין משלהם, כאשר בבניין העירייה יוותרו רק ראש העיר וסגניו ואילו יתרת המבנה ישמש במוזיאון ומרכז מבקרים. כעת, על פי התוכנית שמספרה 605/0261008, גם בית ההתסדרות והיכל התרבות הוותיק של באר שבע ייהרסו ובמקום ייבנו מגדלים וחנויות.

על פי התוכנית, יתאפשר עיבוי משמעותי של הזכויות על מנת לאפשר הקמה של שני מגדלי מגורים עם חזית מסחרית על שד' רגר, ומבנה משרדים עם חזית מסחרית וציבורית על רחוב התקווה. המרכז האזרחי של באר שבע, אשר מהווה מרכז עסקים ראשי וכולל גם משרדי עירייה וממשלה, הופך בשנים האחרונות למעורב שימושים ומכיל גם מגורים. המתחם של חברת העובדים יכיל מגורים שיבנו את שדרת רגר המתחדשת בימים אלה, חזית מסחרית מלווה רחוב, ובעורף, על בסיס מדרחוב התקווה המחבר את תחנת הרכבת עם העירייה, מבנה משרדים בן 7 קומות שיכיל גם חזית מסחרית ו-3 כיתות גן ילדים.

התוכנית הוגשה לוועדה המחוזית ב-7 בספטמבר 2017. כעת היא מועברת לשלב ההתנגדויות - בו תושבים רשאים להתנגד לציפוף המתחם. אם התוכנית תמומש, באר שבע גם תפסיד מוסד תרבותי ותיק ודיירי המחתם הסמוך יצטרכו להמתין עוד הרבה זמן בפקקים.

המתחם כיום: מגדלי קרן משמאל, בית ההסתדרות מימין, מאחוריו היכל התרבות (צילום: גוגל מפות)

לדברי האדריכל רם מרש, עורך התכנית "המתחם מהווה המשך למגמה הקיימת במרכז העירוני של באר שבע, ברוח תכנית המתאר החדשה המעודדת עירוב שימושים. הפרויקט נותן דגש רב למפלס הרחובות תוך קישוריות להולכי רגל בין שד' רגר לרחוב התקווה באופן שמירב פתרונות החניה יהיו תת קרקעיים. התכנית מכילה שלביות שתאפשר הקמה ופינוי של המבנים הקיימים במגרש באופן מודולרי. אין ספק שמיקום המגרש, התמהיל ומגוון השימושים יהפכו אותו לאטרקטיבי במיוחד, ויהוו חוליה חשובה בהתפתחות העתידית של המרכז האזרחי". 

משמעות התוכנית היא הריסת בית ההסתדרות ההיסטורי והיכל התרבות שלידו. בית ההתסדרות שופץ לאחרונה ואף נוספה לו מעלית. היכל התרבות של באר שבע משמש להופעות וכנסים. בעבר ועד להקמתו של משכן מאנויות הבמה, הוא היה האולם הגדול והמרכזי לאירועי תרבות בעיר. 

אם התוכנית תאושר, מדובר בשינוי פניו של המתחם הסמוך לעיריית באר שבע: כיום שוכנים בו מגדלי קרן (על הקרקע בו שכן פעם קולנוע קרן), חנויות, היכל התרבות, בית ההסתדרות ובית השתתפויות בנכסים, בו גם שדרת בתי אוכל. חלק מהמבנים במקום בני למעלה מ-60 שנה ומוכרים היטב לכל הבאר שבעים. 

התוכנית המוצעת (מקור: הוועדה המחוזית)

לדברי יו''ר ההתסדרות החדשה במרחב הנגב, מאיר בביוף, מדובר בתוכנית להפקדה בלבד ולא לביצוע מיידי, שמטרתה להשביח את הקרקע: ''רק לאחרונה ערכנו שיפוץ מקיף בבניין וככל שידוע לי, נמשיך לשבת בו ולהנות מהיכל התרבות עוד שנים רבות. זאת לא תוכנית לביצוע מיידי, אלא בעתיד הרחוק, אם וכאשר יוחלט על כך''.

תגובות

End of content

No more pages to load