• 14 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

51 יום לבחירות: גם בסיבוב השלישי, לא מדברים על הנגב

אם שכחתם, עוד פחות מחודשיים ישראל והלכת לקלפי בפעם השלישיצ תוך שנה - וגם הפעם הנגב לא על סדר היום, אלא הפוליטיקאים. הממשלה, אם תקום, תצטרך להתמודד עם שורת קיצוצים כואבים

(צילומים: דני בלר)

53 ימים לבחירות 2020 והנגב לא בדיוק על סדר היום, לא של המפלגות, לא של הפוליטיקאים ואפילו לא של התושבים עצמם. כאילו כלום. שתי הכנסות הקודמות ה-21 שנבחרה באפריל וה-22 שנבחרה בספטמבר 2019, לא הצליחו לכונן ממשלה. בספר תולדות באר שבע, 2019 תירשם כשנה אבודה וזה ככל הנראה המצב ב-2020. בתסריט האופטימי של הקמת ממשלה, התקציב יוצג רק לקראת סוף השנה. פירוש הדבר - עוד שנה אבודה לרשויות המקומיות. במקרה שגם הפעם לא תוקם ממשלה וישראל תלך שוב לבחירות מתי שהוא באוגוסט 2020, מדובר באובדן שנה נוספת. מבחינתם של רשויות מקומיות מדובר באובדן של חצי קדנציה. 

בסבב הבחירות הנוכחי איש לא מדבר על הנגב, מלבד הבטחות שאין להן אחיזה תקציבית בקיומן. הממשלה שתקום, אם תקום, תעמוד מול בור תקציבי, המוערך כבר כיום בכ-55 מיליארדי שקלים. לא רק שלא יהיו מתנות: שר האוצר הבא יצטרך לקצץ קיצוץ עמוק, רוחבי וכואב. בנגב מחכים כבר שנים לתקציבים שיאפשרו לו להפוך לשובר שיוויון: קידום פרויקטים לאומיים, עידוד הבניה למגורים, פתרון לעסקים הקורסים בבאר שבע, המובילה בישראל בהיקף העסקים בסכנת סגירה ובאבטלה בקרב הערים הגדולות. 

הממשלה צריכה לשפוך בנגב כמה עשרות מיליארדי שקלים כדי לפתור רק את הבעיות הדחופות. הממשלה הבאה, לכשתקום, תאלץ לצמצם הוצאות ולהטיל מסים, עדיף כאלה שיניבו לה כסף במיידית. כל מהלך גדול בנגב כרוך בהוצאה ענקית. התחדשות עירונית, למשל, תהיה כמעט בלתי אפשרית ללא תקציבי עתק. הבתים בשכונות הישנות של ב''ש אינם עומדים בסף השווי על פיו ישתלם לערוך תהליכים של פינוי-בינוי. אם יתמזל מזלם של התושבים, ייתכן ויראו מהלך דומה לשיקום השכונות של שנות השמונים. מי שחולם על ''נכס'' בצורה של דירה מהניילון תמורת בית 60 מ''ר, מופנה לגלות את האמת המרה בעזרת המחשבון של משרד השיכון. 

מי שיש לו קורת גג מעל הראש ולא שקוע בחובות משכנתא, צריך להגיד תודה. בשנים האחרונות ''הר האשראי'' של משקי הבית הפרטיים צומח במהירות. על פי הערכה של בנק ישראל, החובות של משקי הבית בישראל עומדים על הרבה יותר מ-560 מיליארדי שקלים וככל שמשק הבית שייך לעשירון נמוך יותר, כך גדלים החובות שלו. 

בבאר שבע (כך הדבר בערים אחרות באשכול הסוציו-אקונומי שלה), הורים רבים מישכנו את העתיד שלהם למען הילדים: שברו תוכניות פנסיה כדי לעזור לילדים להגיע ל''נכס''. הילדים, מצדם, נטלו על עצמם משכנתאות ואשראי חוץ בנקאי, לעיתים בצורה לא מחושבת והרבה מעבר ליכולתם. ''אני מגיע לבתים חדשים ואתה רואה שהמשפחה נתקעה בלי כסף: יושבים על כסאות פלסטיק, מקרר יד שניה, אין וילונות ואין ריהוט'', מספר ספי, שעוסק בעבודות שיפוץ קטנות. ''אנשים קפצו מעל הפופיק וקנו דירות שהם לא מסוגלים לשלם. כשממש ''נתקעים'', אז הבנק גם לא מוכן לתת לך עוד שקל. יש מי שפונים למלווים. זה כבר הצעד האחרון. בחיים שלי פניתי פעם אחת למלווה בריבית והזעתי בלילות מהפחד. אבל לפעמים אין להם ברירה. בעל עסק שצריך לשלם משכורות, פחד שיחזירו לך את המשכנתא או ינתקו לך את החשמל. המדינה נכנסה לחובות. אני רואה את המחנק אצל האנשים ואת הפחד לדבר''.

בלי פרויקטים לאומיים גדולים שייצרו שובר שיוויון, ספק אם הנגב יוכל לצעוד קדימה. נכון להיום, אין ממשלה. על פי הסקרים, לפחות אלה של השבועות האחרונים, בבחירות הבאות התוצאות דומות פחות או יותר והתזוזות היחידות הן בתוך הגושים. אם לא תצליח לקום ממשלה, המדינה תתנהל על פי תקציב 1/12 (התקציב האחרון שאישרה הממשלה לחלק ב-12 חודשי השנה, עד שיוחלט על תקציב חדש).

אם ישראל תלך לסיבוב בחירות רביעי, אפשרות שהיום נראית כלל לא דימיונית, הנגב עלול לסבול ממשבר גדול. עד עכשיו, הוא לא ידע להתאחד ולדאוג לדברים הבאמת חשובים. גם במערכת הבחירות הנוכחית הוא לא נמצא על השיח של הפוליטיקאים. 2020 וסביר ש-2021 יהיו שנים קשות כלכלית וייתכן שביטחונית. גם הפעם, ללא כוח פוליטי, שיהיה מנוף לחץ, הנגב עלול לפספס שוב את הרכבת. 

אם כך, הוא יראה עוד מאותו דבר: סבבי לחימה, היעלמות איטית ועקבית של מעמד הביניים והפתכחות מהחלומות הגדולים והאילוזיה המטרופולינית. ללא תעסוקה הולמת, עם הכנסה פנויה קטנה, שתלך ותצטמק, עוד נתגעגע לקשיים של תחילת 2020.​​​​​​​


תגובות

End of content

No more pages to load