• 15 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משבר התעסוקה בדרום: רק מובטל 1 מתוך 3 יצליח להתקבל לעבודה

כרטיס אדום לדרום בדוח סיכום לשנת 2019 שמפרסם שירות התעסוקה: רק ל-30 אחוזים מהמובטלים בדרום יש סיכוי למצוא עבודה, בעוד שבתל אביב מספר המשרות המוצעות עולה על מספר העובדים

(צילום הדמיה: Bytemarks / CC BY 2.0)

משק איתן? פריחה כלכלית? רק בתל אביב: ביום בו שר האוצר משה כחלון מודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים, מפרסם שירות התעסוקה את דוח הסיכום בתחום התעסוקה לשנת 2019. על פי הדוח, תל אביב בראש הטבלה ובעלת הסיכוי הגבוה ביותר למצוא עבודה. שני המחוזות שהסיכוי בהם למציאת עבודה הוא הקשה ביותר הם הצפון והדרום, שם דורשי העבודה המחפשים מקום עבודה יתקשו לעשות זאת. הסיכוי למצוא עבודה באזור הדרום, בשנת 2019, עומד על כ-30% בלבד. פירוש הדבר: רק אחד מתוך שלושה דורשי עבודה יתקבל למשרה ולרוב, בשכר נמוך משמעותית מזה המשולם במרכז הארץ.

הנתון הזה מצטרף לנתון מדאיג אחר, שפורסם בספטמבר 2019 על ידי דאן אנד ברדסטריט, על פיו באר שבע היא העיר הגדולה עם מספר העסקים הכי גבוה המצויים בסכנת סגירה (9.3% מכלל העסקים מצויים בסכנת סגירה) ועם אחוז האבטלה הכי גבוה (4.9%) מבין הערים הגדולות בישראל. 

המחנק הכלכלי בבאר שבע מורגש היטב: שלא לייחוס, בעלי עסקים קטנים מספרים שיש פחות לקוחות. ''יבש. אני כבר לא פותח כל השבוע, אלא כמה ימים בלבד, בעיקר בחמישי-שישי'', מספר בעל עסק בעיר העתיקה. ''אכלתי את החסכונות ואני שוקל לסגור. לידי סגרו ולך תראה בעצמך כמה חנויות סגורות. אין כסף. למזלי, יש לי בית, אם הייתי צריך לשלם משכנתא, הייתי קורס. חיפשתי להיות שכיר באיזה שהוא מקום, אבל ממש אין או שיש כל מיני עבודות בפחות מ-6,000 שקל לחודש. גם בבאר שבע בן אדם בן 45 כבר זקן לעבודה, רוצים צעירים שיעבדו בזול''.

הקושי למצוא עבודה בדרום מתרחש הרבה לפני הקמת הממשלה הבאה, שתצטרך לנקוט בצעדים קשים על מנת להתמודד עם הגרעון הענקי בתקציב המדינה, כ-55 מיליארדי שקלים. שר האוצר הבא יצטרך לנקוט מדיניות מרסנת, של קיצוץ נרחב במשרדי הממשלה, הטלת מיסים וביטול פרויקטים, על מנת להחזיר את תקציב המדינה למסגרת.

נתוני שירות התעסוקה הם תמרור אזהרה למשק בכלל - ולנגב בפרט.  בממשלה התהדרו באחוז האבטלה נמוך: - 6 שנים רצופות נרשמה ירידה במספר דורשי העבודה, אך בשנת 2019 עלה מספר דורשי העבודה בצורה מתונה והגיע ל-161.6 אלף מתייצבים בחודש בממוצע, לעומת 160.7 אלף, ב-2018. 

בשתי הערים הגדולות בנגב - באר שבע ורהט, מצב העסקים והתעסוקה קשה. ברהט 19.5 % מהעסקים בסכנת סגירה. שיעור האבטלה בעיר הבדואית הגדולה עומד על 11.5 %. 

על פי נתוני שירות התעסוקה, יש שני קצוות בהן קשה יותר למובטלים למצוא עבודה, במיוחד בפריפריה: האחד - עובדים בלתי מקצועיים. השני, אקמאים או עובדים בעלי ניסיון, ותק וידע. מגמה נוספת, המשתקפת מהדוח, היא הצורך בתחבורה ציבורית איכותית, שתאפשר לתושבי הדרום לעבוד במרכז הארץ, תמורת שכר טוב יותר ולחזור לישון בנגב. אמנם זה יחזיר את באר שבע לימים בהם הייתה רק ''עיר שינה'', אבל תציל משפחות רבות מקריסה כלכלית.

בבאר שבע חלה עליה במספר ההפונים לקבלת דמי אבטלה: על פי נתוני הביטוח הלאומי, המעודכנים לספטמבר 2019, 7,373איש פנו לקבל דמי אבטלה, עליה של 11 אחוזים לעומת חודש קודם. זאת, כאשר בתל אביב מתרחש מצב הפוך לגמרי: מחפשים עובדים ושם המעסיקים מתחרים על העובדים. 

תגובות

End of content

No more pages to load