• 07 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כשחלום הופך לסיוט: כך פוגעים הקבלנים הלא רשומים בבוני בתים פרטיים

עיכובים כבדים בלו''ז, קבלנים שברחו עם הכסף וקנסות כבדים שמוטלים על הלקוחות: מאות ישראלים נפגעים מדי שנה מקבלנים לא רשומים בתהליך בניית בית פרטי. למה זה קורה ואיך תמנעו מזה?

''למרבה האירוניה, מרבית הבונים כלל לא טורחים לברר האם הקבלן אותו הם מעסיקים רשום כחוק, ומכניסים את עצמם למלכודת בתום לב''

× מדובר כבר בתופעה של ממש ובמגמה שתופסת תאוצה בשנים האחרונות. יותר ויותר ישראלים מדווחים שנפגעו בצורה חמורה מהקבלן עליו סמכו שיגשים את חלומם ויבנה בעבורם בית. מרבית הנפגעים מדווחים על עיכובים משמעותיים בלו"ז, ליקויים חמורים בבנייה ובמקרים הקשים ביותר, על קבלנים שפשוט נעלמו עם הכסף. אז מדוע אנשים בכלל מוכנים לקחת את הסיכון ולעבור על החוק ומה הסכנות שטמונות בכך?


ש' החליטה לסגור דווקא עם קבלן לא רשום בניסיון לחסוך כסף. הקבלן הלא רשום החל את עבודות הבנייה ולאחר בניית היסודות והרצפה, נעלם כאילו בלעה אותו האדמה. ש' שילמה כ-300,000 ש"ח יותר מההצעה המקורית שקיבלה ממנו לקבלן רשום אחר.


בתים לא ראויים למגורים וקנסות עתק

צביקה לבנה, מנכ"ל ארגון הקבלנים, מסביר כי ניסיונות של בונים לצמצם הוצאות, מביאים אותם לעבודה עם הקבלנים הלא רשומים ושם למעשה מתחילות הצרות: "כשקבלן נרשם באופן מסודר וחוקי בארגון, הוא מקבל היתר לבנות בתחומים בהם הוא מוסמך. יש קבלנים שעוסקים בבניית שלד, אחרים בהקמת תשתיות וכאלה שבכלל מוסמכים רק לשיפוצים. אם לאדם כלשהו יש בעיה בלב, הוא לא ילך לאורתופד שיטפל בו, נכון? זאת המשמעות של לבחור בקבלן לא רשום וכך אנשים מוצאים עצמם נכנסים לבתים עם ליקויים חמורים שיעלו להם הרבה מאד כסף בעתיד". לבנה חוזר ומדגיש כי העסקה של קבלן לא רשום היא עבירה חמורה על החוק, וקורא לכל מי שמתכנן לבנות בית לבחור אך ורק בקבלנים רשומים ומנוסים.

ארגון הקבלנים פועל למיגור התופעה

את הפלונטר המשפטי אליו נקלעים בונים פרטיים, מכיר עו"ד חן ביטון מקרוב: "העסקה של קבלן לא רשום מהווה הפרה של תנאי הבנייה בארץ ועלולה לגרור הפסקת עבודה מיידית ע"י משרד הרווחה והרשויות". עוד הוא מוסיף כי "המעסיקים עצמם ולא הקבלן, חשופים לקנסות כבדים ותביעות בגין רשלנות וליקויים מסוכנים". בנוסף, מציין עו"ד ביטון כי מרבית הפועלים המועסקים הם שוהים בלתי חוקיים. הקנס על כל עובד כזה עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים והאחריות הבלעדית היא על מזמין העבודה. משטרת ההגירה אוכפת את הנושא בשנים האחרונות באגרסיביות רבה, ואלו שבחרו בנתיב הזה בהחלט עשויים למצוא עצמם מתמודדים מול מערכת המשפט הישראלית. 

הסיפור של ש' מדרום הארץ, שביקשה להישאר בעילום שם מחשש לפגיעה מצד הקבלן, צריך להדליק נורת אזהרה מהבהבת לכל מי שעומד בפני בניית בית. לאחר שקיבלה הצעות מחיר ממספר קבלנים, החליטה לסגור דווקא עם קבלן לא רשום בניסיון לחסוך כסף, ממנו קיבלה הצעת מחיר נמוכה באופן משמעותי. כשהיא בהריון מתקדם ובתחושת דוחק רצינית ביותר, החל הקבלן את עבודות הבנייה ולאחר בניית היסודות והרצפה, נעלם כאילו בלעה אותו האדמה. ש', שהייתה כמובן במצוקה חמורה, לא יכלה לפנות לרשויות החוק. היא שכרה את שירותיו של קבלן רשום שישלים את העבודה, במהלכה גילה ליקויים רבים בתהליך הבנייה. בסופו של דבר העבודה הושלמה וש' שילמה כ-300,000 ש"ח יותר מההצעה המקורית שקיבלה ממנו.

אז איך עושים את זה נכון?    

למרבה האירוניה, מרבית הבונים כלל לא טורחים לברר האם הקבלן אותו הם מעסיקים רשום כחוק, ומכניסים את עצמם למלכודת בתום לב. ובכל זאת, גם לאחר שווידאתם שלקבלן שהעסקתם יש את האישורים הנדרשים, בידיכם אמצעים נוספים שיבטיחו שבחרתם בקבלן ראוי ואמין.  


יוסי כהן, הבעלים והמנכ"ל של חברת הבונים: "לבנות בית זה באופן טבעי תהליך יקר. ישראלים רבים מסתנוורים ממחירים זולים שבסופו של דבר עולים ביוקר כשמקבלים בית באיכות בניה ירודה"


טיפ חשוב שכדאי לאמץ בתהליך, הוא להשקיע מאמץ ולקבל חוות דעת מלפחות חמישה ממליצים שעבדו עם הקבלן לפני שחותמים על המסמכים. נסו להרכיב פסיפס המלצות באמצעותו תוכלו לקבל תמונה ברורה על תהליך הבנייה ועל איכות המוצר הסופי.

בשאלות שתשאלו, הקפידו לברר מהי איכות החומרים, נסו ללמוד ככל הניתן על אופי ההתקשרות עם הקבלן ודאגו תמיד שלוחות זמנים מדויקים מעוגנים בחוזה. את הדברים הללו אתם אמורים למצוא בקלות, ואם אתם מתקשים בכך, לא מן הנמנע שמדובר בחתול בשק.

באדיבות חברת הבונים, שזוכה שנה אחר שנה בחותם אמינות פרימיום מטעם חברת dun&bradstreet

בנוסף, עשו הכול על מנת לוודא שמדובר בקבלן מהימן ואמין "עם קבלות". אחד הדברים שאתם רוצים לחפש זו חותמת איכות טובה וחזקה. ארגונים וגופים מקומיים ובינלאומיים מעניקים פרסים המעידים על איתנות כלכלית, אמינות וניסיון בשטח, שניתנים רק לקבלנים מנוסים ומצליחים בארץ וברחבי העולם.

יוסי כהן, הבעלים והמנכ"ל של חברת הבונים, שזוכה שנה אחר שנה בחותם אמינות פרימיום מטעם חברת dun&bradstreet הבינלאומית, מחדד ומדגיש כי "לבנות בית זה באופן טבעי תהליך יקר. ישראלים רבים מסתנוורים ממחירים זולים שבסופו של דבר עולים ביוקר כשמקבלים בית באיכות בניה ירודה ביותר וצריך להשקיע משאבים רבים בתיקון תקלות. הקפידו לבדוק טוב בידי מי אתם מפקידים את המלאכה החשובה של בניית הבית שלכם ובשום אופן אל תקפצו בעיניים עצומות על ההצעה הזולה ביותר שקיבלתם".

בניית בית פרטי היא לרוב שלב משמעותי וחשוב בחייו של אדם. לצד זה חשוב לזכור שאתם עומדים בפני תהליך ארוך והוצאות לא קטנות. הקפדה על בחירה בקבלן הנכון והתעקשות לראות את כל האישורים הנדרשים, תבטיח שתמנעו מעוגמת נפש מיותרת וכניסה בזמן שהובטח לכם לבית תקין וראוי למגורים.

תגובות

End of content

No more pages to load