• 08 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

צפו: חלוקת צווי הריסה הפכה לעימות אלים, שוטרים נפצעו

עימות אלים בין תושבי כפר ביר הדאג', לבין אנשי הסיירת הירוקה, שבאו בליווי שוטרים לחלק במקום צווי הריסה. שוטר נפצע ונזקק לטיפול רפואי, תושבי המקום מפגינים בצומת משאבים

העימות בביר הדאג' (צילום מסך: OMAR SAADI / רץ ברשתות חברתיות)

חלוקת צווי הריסה בפכר ביר הדאג' הפכה לעימות אלים: לוחמי יחידת יואב ואנשי הסיירת הירוקה הגיעו הבוקר לחלק צווי הריסה בכפר בנגב. כאשר תושבי המקום הבחינו בכוח, התפתח עימות אלים: עשרות תושבים תקפו את הכוח באבנים, באגרופים ובמוטות ברזל. שוטר נפצע ונזקק לטיפול רפואי. לוחמי יחידת יואב עצרו שני חשודים ביידוי אבנים לעבר הכוח שהיה בפעילות אבטחה של גורמי ההסדרה בישוב ביר הדאג׳. הכוח עזב את המקום.

וידאו: העימותים בביר הדאג' (צילום: OMAR SAADI / רץ ברשתות חברתיות)
​​​​​​​

על פי עדי ראיה במקום, ג'יפים ללא לוחיות זיהוי רדפו אחרי הכוחות שיצאו במהירות מהמקום, על מנת למנוע הדרדרות נוספת במצב. לדברי אחד העדים,  הכוחות התבצרו בתחנת המשטרה בקרבת מקום. תושבי ביר הדאג' מתגודדים בצומת משאבים עם עשרות רכבים.

תגובות נסערות משני צדי המתרס

בעקבות ההתפרעויות האלימות ותקיפת השוטרים בביר הדאג' נמסר מתנועת רגבים: "המראות מביר הדאג' אינם מפתיעים. תקיפת השוטרים היום על ידי עשרות פורעים, היא תוצאה ישירה של אובדן המשילות בנגב בכלל, ובביר הדאג' בפרט", אומר מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים. "מעבר לבניה בלתי חוקית ופרועה של אלפי מבנים מחוץ לתחומי היישוב המוסדר, הפכה ביר הדאג' לאקס-טריטוריה, ומרכז של פשיעה חמורה הפוגעת בכלל תושבי הנגב. חוסר האכיפה והמעש שהפגינה המדינה לאורך השנים האחרונות, הבהירה לפולשים שהם יכולים להמשיך לעשות במקום ככל העולה על רוחם". 
"אנו מחזקים את ידי המשטרה, השר לבטחון פנים גלעד ארדן וגופי האכיפה על פעילות האכיפה, אבל הדרג המדיני חייב לגבש מענה יסודי לשורשי הבעיה". 

המועצה האזורית לכפרים הבלתי-מוכרים משמיעה הערב דברים קשים: ''אנחנו תובעים להדיח את ראש הרשות לעקירת-הבדואים שכל דרכו אלימות. שלושה נפצעו ושניים נעצרו במהלך מבצע חילוק צווי הריסה האחריות לאירועים האלימים שאירעו הבוקר בכפר ביר-הדאג', בהם נפצעו שלושה אזרחים מוטלת ישירות על ראש הרשות לעקירת הבדואים, יאיר מעיין''. ''המועצה תובעת להקים ועדת-בדיקה לבירור האחריות על האירועים האלימים, בראשות שופט מחוזי. אנו קוראים להדחתו המידית של מעיין.  שום התקדמות בפיתוח הנגב לא תושג באמצעות הרס בתים ופציעת תושבים. רק באמצעות התאמת התכנון לצרכי התושבים והגעה להסכמות ולהבנות ניתן יהיה להגיע למטרה - הכרה בכפרים הבלתי מוכרים. המועצה תפעל מעתה ברציפות בכל דרך חוקית לביטול הרשות שכל דרכה זרועה אלימות. הרשות לא הפיקה שום לקח מכישלונותיה הרצופים ואף לא מהמחדלים הנוראים שהובילו להרג אזרח ושוטר באום אל-חיראן'', כך אומרים במועצה.

חה״כ סעיד אלחרומי מהרשימה המשותפת אומר בתגובה לאירועים: ״בשיא הסערה החורפית הבוקר וללא התחשבות במצב האוכלוסיה הנוראי, הגיעו אנשי מנהל מקרקעי ישראל בתגבורת משטרתית לחלק צווי הריסה וצווי סילוק. המשטרה תקפה את התושבים ונציגי היישוב וישנם מס׳ פצועים ועצורים. התנהגות והתנהלות בריונית ואנטי אנושית זו מאפיינת את התנהלותם של פקחי רשות הבדואים והכוחות המלווים. נדרוש למצות את הדין עם תוקפי התושבים שהתנהגו בבריונות ובגזענות מובהקת. הכפר באר הדאג׳ נאבק על הכרה באורח חיים בדואי חקלאי כפי שהוסכם עם תושבי הכפר מלפני 15 שנה''.

תגובות

End of content

No more pages to load