• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

רופא בסורוקה התאבד, מקרה רביעי תוך שנה וחצי

הנהלת בית החולים מתכנסת לדיון דחוף בעקבות ריבוי מקרי ההתאבדות בקרב רופאים מוסד הרפואי המרכזי לנגב. ''הלחץ נוראי, אנשים נשברים, אני עזבתי את התחום'', אומר מתמחה לשעבר

סורוקה. מה קורה בבית החולים הבאר שבעי? (צילום: ד''ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיוויקי)

רופא מבית החולים סורוקה, מתמחה באחת המחלקות הפנימיות, התאבד. נסיבות המקרה אינן ברורות. לברנז'ה NEWS נודע, כי האיש, רופא צעיר חווה משבר, אך לווה על ידי גורמים מקצועיים וזכה לתמיכת עמיתיו.

זהו המקרה הרביעי, תוך שנה וחצי, בו איש צוות המוסד הרפואי המוביל בדרום שם קץ לחייו. הנהלת סורוקה מתכנסת לדיון דחוף, בעקבות ריבוי המקרים הטרגיים במוסד. למקרה הערב קדמו התאבדותם של מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית, ד''ר אלכס ברזובסקי, רופא בתחום הגרעין, ד'רר מרק פרייסקל ומנהל מחלקת טיפול נמרץ לב, ד''ר אבי שמעוני. 

''העבודה קשה, שוחקת, לפעמים זאת עבודה אפורה יום אחרי יום, חודש אחרי חודש, שנה אחרי שנה'', אומר הערב לברנז'ה NEWS תושב באר שבע, שהחליט לפני שנים לא לסיים את לימודי הרפואה. ''גם אם אתה צעיר וחזק, אתה נשחק ולפעמים, אתה נתקע בתפקיד, לא מתקדם, השעות המטורפות והלחץ הבלתי פוסק. אני החלטתי לעזוב, לא לסיים רפואה, לעסוק בדברים אחרים בחיים. המחיר הכבד לא היה שווה לי את זה''. שני מתמחים, שהיו במחלקות שונות, אושפזו במחלקה הפסיכיאטרית, אחרי שקרסו נפשית. ''אני רק יכול לשער מה הם עברו, כל ידיעה כזו מצמררת אותי, זה ערב קשה עבורי''. 

סטודנטים לרפואה בעבר ובהווה מספרים על התמודדות עם לחץ עבודה גדול והתמודדות עם אוכלוסיות קשות, שכוללת אלימות מילולית ופיזית ושיימינג ברשתות החברתיות. ''עם כל ההבנה למצבו של חולה, לא כל המקרים דחופים ולעיתים, אם אתה לא מטפל מיד או עונה מיד, זה עובר למכות'', סיפר הערב איש צוות, שבינתיים עזב. ''לא כולם מבינים או רוצים להבין את הלחצים בהם אנחנו עובדים. אנשים מקללים, מצלמים, משתפים את השמות שלנו ברשתות, כאילו אנחנו הרעים. גם האדם החזק ביותר נשבר''.

סטודנטים רבים עוזבים את הלימודים ויש מי שמוותרים על הקריירה ונוטשים את ההתמחות. השחיקה, כך מספרים מי שלמדו בבאר שבע, גדולה.

כבר שנים מתריעים אנשי ציבור, פעילים וגם ראשי בית החולים היחידי בנגב על מצוקת כוח האדם בתחום הרפואה בדרום. רק לאחרונה, בכנס שנערך בכנסת תחת הכותרת ''הפריפריה במרכז''  אמר  ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה: ''50% מהרופאים בישראל הם מעל גיל 55 כך שהעתיד לא צופן לנו בשורה משמחת. ישראל היא היחידה בין מדינות ה-OECD בה מספר הרופאים ל-1000 נפשות נמצא בירידה, לעומת מדינות אירופה בהן מספר הרופאים נמצא בעלייה מתמדת מדי שנה".

''8% בלבד מהמתמחים ברפואה בישראל הם דרומיים במקור ורק מחציתם מבצעים התמחות בדרום.זאת לעומת כ-64% מתמחים המגיעים מהמרכז כאשר 90% מהם מבצעים את ההתמחות במרכז. מספר הסטודנטים לרפואה בדרום הוא הנמוך מבין אזורי הארץ  מתוך 5,194 סטודנטים לרפואה בישראל. 830 סטודנטים בדרום באוניברסיטת בן גוריון בהייעדר הכוונה מסודרת מגמות כוח האדם יביאו למחסור חסר תקדים בכוח אדם רפואי בדרום".

הסיבה למצוקת כוח האדם כלכלית גרידא: במרכז מרוויחים יותר טוב, הסטודנטים מעדיפים להתמחות איפה שאפשרויות הקידום טובות יותר וכך גם מי שעסוקים במקצועות העזר. 

מסורוקה נמסר: ''בצער רב אנו מודיעים על מותו בנסיבות טראגיות של איש צוות רפואי בביה״ח. הנהלת ביה״ח מכנסת דיון דחוף בעקבות המקרים הטראגיים ותודיע על צעדיה. אנו משתתפים בצערה הכבד של המשפחה''.

תגובות

End of content

No more pages to load