• 06 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

החזון של רוביק

בשנת המאה של מדינת ישראל, יהיה כאן מטרופולין נוסף של טכנולוגיה וידע, כך לדברי ראש-העיר.

צילום: דוברות עיריית באר-שבע

יום רביעי שעבר היה כנראה אחד הימים החשובים ביותר עבור ראש-העיר. "במציאות המשתנה של היום, אין חשיבות למקומה הגיאוגרפי של העיר" אמר, יש בזה מן האמת – בכלכלות מפותחות, ההון הכלכלי החשוב הוא הון אינטלקטואלי. אבל הניגוד שבין גב ים, פארק ההייטק הנוצץ, עם המשרדים המפוארים, וסמלי החברות הכתובים באנגלית, לבין השכונות הסמוכות ברור: עושר והזדמנויות, מול עוני והזנחה רבת שנים. האם ניתן להפוך את השכונות הסמוכות לפארק הייטק לאקו-סיסטם? למרחב משותף?

רוביק דנילוביץ' מאמין שכן. ראש העיר מדמיין רובע "חדשנות". אבל צריך לומר ביושר: בבאר-שבע מתקיימת למעשה עיר בתוך עיר: אוניברסיטת בן-גוריון, סורוקה, בית הספר לרפואה ופארק ההייטק.

יש מרכזי פיתוח, ידע והזדמנויות, אבל כל זה כמעט ולא זולג החוצה. בהשאלה מתאוריה כלכלית אחת – העושר לא מחלחל מטה. את הפירות קוצרים מתי מעט, בעוד שלשאר האוכלוסייה נותרים פירורים. מול זה יש תחושה של עשייה, בעיקר – רצון רב ותעוזה של ראש העיר. רובע החדשנות הוא רעיון, וביטוי של יכולת פוליטית ותעוזה אישית, שהיא די נדירה בנוף הפוליטי בימינו. רוביק לא רק פנטזיונר: בימים אלה הבניין השלישי של גב ים נמצמא בשלבי סיום ויאכלס חברות היי-טק נוספות. וזה לא הכל: אוניברסיטת בן-גוריון תוכפל לאחר שבניית החלק השני של קמפוס מרקוס תסתיים. כמות הסטודנטים שתגיע לעיר תגדל באופן משמעותי, וכן גם חיילים ואנשי קבע, שאמורים להגיע כתוצאה ממעבר כל יחידות המודיעין והתקשוב לבאר שבע, מה שיצור עוד ביקושים למגורים מסחר ובילויים בשכונות הקרובות.

יש בבאר-שבע מנופי צמיחה. כבר ניתן לראות מגוון פרויקטים נדלניים בשכונה ג' וד'. יש התחדשות עירונית בבאר-שבע. ולא במקרה: יש צפי לעלייה בביקושים, והיזמים מגיבים בהתאם.

רוביק דנילוביץ' פורס את חזונו בכנס שנערך באוניברסיטת בן גוריון.

​​​​​​​לא הכל עובר חלק: אומנם קריית התקשוב נמצאת בשלבי בנייה, אבל גולת הכותרת של פארק ההיי-טק היא יחידת 8200 היוקרתית. מבחינת דנילוביץ' 8200 כבר היו אמורים להיות פה. כאן, כנראה שיש מגבלות לכוח המונציפאלי. אז נכון, ההון האינטלקטואלי הוא המרכז, ואין ממש חשיבות למיקום שלו, אבל מסתבר שזה לא כל כך פשוט להביא לדרום את קבוצת האנשים המבוקשת ביותר במשק הישראלי.

רוביק והמדינה: אנחנו בבחירות שלישיות תוך שנה. והיכולת של ממשלת המעבר להוציא לפועל החלטות מוגבלת. זה אולי יותר קל להציע סובסידיות ותמריצים לעובדי היי-טק המגיעים מהמרכז לעבוד בעיר, מאשר להביא את הצבא למימוש התחייבות הממשלה להעברת היחידה. "כדי לחולל שינוי אמיתי, צריך את המדינה", "אם מדינת ישראל רוצה לשנות את כללי המשחק, היא חייבת ללכת איתנו בכל הכוח", אכן, רוביק מבקש מהמדינה רמת מחויבות ויכולת להוציא לפועל החלטות ושותפות אדוקה למדי. זה לא סוד שמדינת ישראל לא מצטיינת בתכנון לטווח ארוך, זאת ביקורת מקצועית שמגיע מכמה מקורות חיצוניים ופנימיים.

האינטרסים לא בהכרח מצטלבים: הפוליטיקה הארצית הופכת צרה וצינית יותר ויותר, בעוד שרוביק מדבר על שנים רבות קדימה. על פי חזונו בשנת המאה של מדינת ישראל באר-שבע וסביבתה תהפוך למטרופולין השני החשוב בישראל. האתגר יהיה לחבר את האינטרס הפוליטי לאינטרס הלאומי והמקומי של באר-שבע והדרום. 

תגובות

End of content

No more pages to load