• 08 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ומה עם הפרטיות שלנו? הרב קו יוחלף באפליקציה לסמארטפון

משרד התחבורה מקדם מהלך לעבור משימוש בר קו לתשלום בנסיעה באפליקציה שתותקן על סמארטפון. מה יעשו מי שאין להם טלפון חכם או חשבון אשראי?

כרטיסי רב קו. הסוף? (צילום: דני בלר)

תגידו שלום לרב קו: מאפריל 2020, הנוסעים באוטובוסים וברכבת ישראל יוכלו לשלם עבור הנסיעות באמצעות הסמארטפון.  אפליקציות מיוחדות שיתופעלו על ידי חברות אשראי ובנקים יאפשרו את ביצעו התשלום הישר מהסלולארי.

היתרון לכאורה עבור הנוסעים: תשלום מופחת, שיגבה בסוף החודש רק עבור הנסיעות שבוצעו. אחרי שנוסע יתקין את האפליקציה, יזין פרטים אישיים ופרטי תשלום, כל שעליו לעשות הוא לסרוק קוד QR באוטובוס, אשר יספק ליישומון מידע על הנסיעה.

עוד לא ברור כיצד תבוצע ביקורת הכרטיסים ומה יעלה בגורל אותן אוכלוסיות שאין בידן סמארטפון או חשבון אשראי (חרדים, מובטלים, גמלאים, ילדים קטנים). שאלה נוספת נוגעת לפרטיותם של הנוסעים: האפליקציה יודעת לאן נסעתם ומתי וטלפון נייד עלול להסגיר את המיקום המדוייק שלכם ועוד פרטים, ככל שליישומון יהיו הרשאות גישה.

עם כרטיס הרב קו ניתן היה להוציא כרטיס אנונימי, ללא שם. בנסיעה עם סמארטפון, מדובר במכשיר מזוהה, בו אדור מידע אישי רב. על פי משרד התחבורה, הנסיעה תוזל בדרך תשלום זו. החיסרון שלה: היא לא מתאימה לכולם, יש מי שאינם יכולים להרשות לעצמם טלפון משוכלל או נמנעים משימוש בו. גן לא ברור מה יעלה בגורל התשלומים אם הטלפון מושבת, נאבד או שיש בו תקלה בזמן הנסיעה. 

תגובות

End of content

No more pages to load