• 25 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בלעדי: צרכני הסם הקטלני ''פנטה'' מטילים אימה על דיירים בשכונה ד'

הסם הקטלני הגיע לבאר שבע: הוא ממכר, חזק וגורם למוות ודיירי רחוב בשכונה ד' חיים באימה. ''הנרקומנים דופקים לנו בדלתות, מעשנים את המנה בחדר המדרגות. יש בית ספר ליד ויש משפחות עם ילדים, חיים בפחד מתמיד''

שקית ריקה של ''פנטה'' בכניסה לבניין (צילום סלולרי)

אימה בשכונה ד': הסם הקטלני ''פנטה'' הגיע לבאר שבע והוא כבר מכרסם בחייהם של דיירי בלוקים בשכונה, שהפכו למקום כינוס וצריכה של מכורים, לא רחוק ממרכז מסחרי ובית ספר יסודי. הסם החדש מופק ממדבקות פנטניל, הניתנות לחולים אונקולוגיים וכרוניים הסובלים מכאבים קשים מאוד. מדובר בחומר חזק ממורפיום, ממכר ובשימוש הנעשה על ידי הנרקומנים - קטלני. הנרקומנים השתלטו על הבלוקים האלה, לא מפחדים מאף אחד. ה אפילו הפכו את ארונות החשמל של הדיירים לארוניות שירות, בהם משאירים את נייר הכסף והגפרורים. הדיירים לא יכולים לצאת מהבית, מחשש שנרקומן יתרוף אותם. כל זה קורה במרחק הליכה קצרה,פחות מקילומטר מאוניברסיטת בן גוריון, במה שאמור להיות בעתיד רובע של חדשנות וההיי-טק של באר שבע.

התרופה שמקלה על חולים אונקולוגיים הפכה לסם ממכר ומסוכן

כשנעשה במדבקות הפנטניל שימוש רפואי, הן מוצמדות לזרוע ומשחררות מנה מדודה וקטנה של החומר, המקל על הכאבים האיומים שחווים חולים קשים. במערכת הרפואית מחירה של כל מדבקה הוא מעט יותר מ-20 שקלים. הנרקומנים, מצידם, רוכשים את המדבקות באופן פיראטי, מחממים את החומר על נייר כסף ומסניפים אותו. מאחר ומדובר במנות שככל הנראה נגנבות מבתי חולים, הרווח לסוחרים אדיר והצרכנים, ההופכים מכורים ומשלמים מאות שקלים עבור כל מדבקה. מדובר בסם סינטטי, אשר בשימוש שאינו רפואי ומבוקר, הופך להיות סם ממכר וקטלני.

וידאו: האימה של השכנים בשכונה ד' - תיעוד מהשטח (צילום: דני בלר)
​​​​​​​

השימוש על ידי מכורים של החומר החל לפני כמעט 50 שנה: ב-1971 זוהה הפנטניל כחומר בעל השפעה הדומה להרואין, והוכנס לרשימת הסמים המסוכנים הבריטית. בשנות השבעים זוהה שימוש בפנטניל כסם פנאי במועדונים בלונדון. בשנת 2006 החל ייצור תעשייתי בלתי-חוקי של פנטניל וחומרים דומים לו  בארצות הברית, והוא שווק ברחבי המדינה, לרוב מעורבב עם קוקאין. באותה שנה נרשמו מקרי מוות רבים כתוצאה ממנת יתר, בעיקר בערים דייטון, שיקגו, דטרויט ופילדלפיה.

המדרגות בבלוק זרועות ניירות כסף של הנרקומנים (צילום: דני בלר)

בישראל, בחודשים האחרונים, זוהתה עלייה משמעותית בקרב צרכני הסם, כאשר השימוש הנפוץ ביותר של הסם הוא באמצעות הדבקה על נייר כסף, חימומו ושאיפת האדים. לנרקומן אין אומדן כמה חומר הוא שאף והוא עלול לצרוך מנה קטלנית. הסם הפך את חיי הדיירים ברחוב המסויים ובסביבה לבלתי אפשריים: ''אנחנו מפחדים. זה יום ולילה. הנרקומנים נכנסים לחדרי המדרגות, מכינים את המנה ומתמסטלים. הם דופקים לנו בדלתות, פותחים את ארונות החשמל, מכינים את המנות לעיני הילדים. אנשים הותקפו. דייר התעלף מפחד ונזקק לטיפול רפואי'', מספרת דיירת.

הדיירים לא רצו בתחילה לשוחח עם ברנז'ה NEWS. ''אנחנו חוששים שמישהו ינקום בנו. אנחנו מבוגרים, חלקנו דיירים בדיור הציבורי שאין להם לאן ללכת, יש פה חולים עריריים, יש גם משפחות עם ילדים שנחשפים בגיל צעיר לעולם הסמים''. הדיירים הנו את הראיון בזה שלא ייכתב המיקום המדוייק ושנעוות את קולם אם יעשה שימוש בהקלטות. ''הסמים נכנסו חזק לבאר שבע ויש משתמשים ומעשנים גם בשכונות אחרות, לא רק בשכונה ד'. אבל פה זה הפך למשהו נוראי. זה לא משהו שאנשים עושים בבית שלהם. הם עושים לך את זה בחדר מדרגות, לעיני הילדים, נרקומן בקריז לא מעניין אותו מכלום והוא יתקוף אותך אם הוא צריך את הכסף למנה'', מספרת דיירת בבלוק. 

''האריזות של המדבקות התחילו להופיע פה לפני כמה חודשים. לא ידענו מה זה, חשבנו שזה תרופה של מישהו ואז החדרים התמלאו בחתיכות של נייר כסף משומש'', מספרת דיירת ותיקה בבלוק. ''אז הבנו שיש פה בעיה והתחלנו לראות פה 'טיילת' של נרקומנים. זה מפחיד. זה לא משהו שדיירים, מבוגרים  וילדים, צריכים לראות. אז גם הבנו מה המדבקות האלה וכמה החומר מסוכן''. אחד הדיירים אומר: ''כנראה שבמרכז המסחרי יש סמויים (שוטרים בלבוש אזרחי) והנרקומנים עזבו ועברו לחצרות האחוריות. זה לא רק ברחוב שלנו, זה כל הבלוקים מסביב. אנשים סובלים מזה''.

אריזת ''פנטה'' בחדר מדרגות

לדיירים אין קשרים בחלונות הגבוהים. הם בבחינת אוכלוסיה שקופה, שלא מעניינת אף אחד. הם גם לא אוכלוסיה פריבילגית שיכולה מחר לעבור לשכונה או לעיר אחרת. רובם אנשים קשי יום, חיים מקצבה או מתפרנסים בקושי, מנסים לשרוד את היום. ''קיבלתי פה דירה, כי זה מה שהיה פנוי בדיור הציבורי. על הדירה אני לא מתלוננת: היא שופצה, זאת דירה טובה. אבל לצאת מהדירה החוצה, זה כבר עניין אחר'', אומרת דיירת. ''אני כן מפחד'', אומר דייר אחר. ''כמעט התעלפתי מפחד ופניתי לשכנה, הביאה לי כוס מים, הנרקומנים פה עושים מה שבא להם ואני מאוד מפחד''.

רק לאחרונה הוכרז על הכוונה לכלול את השכונות הקרובות לאוניברסיטה, ג' ו-ד', כחלק מ''רובע החדשנות'' של באר שבע, במסגרתו יוקמו חברות ''דסרט-טק'' והיי-טק, סייבר ומיחשוב ברחבי השכונה, בדומה למה שקרה בערים אחרות בעולם. רובעי חדשנות, כך נטען, משביחים את השכונות ומעלות את ערך הנדל''ן בהן. בארצות הברית רובעי תרבות מייצרות הון של מיליארדים. השכנים לא דיעו על מדברים איתם. הם מוטרדים מהנרקומנים, איום ממשי יותר מאיומי הסייבר.

''יום אחד שמענו פה צרחות איומות. מתברר שילדים נתקלו בנרקומן והאימא רדפה אחריו עם מקל'', אומרת דיירת. ''אנחנו מרגישים שנטשו אותנו, אין לנו עם מי לדבר. איימו עלינו שלא נעלה פוסטים בעניין, שזה לא יפה. אנחנו מתים מפחד''. 

''פנינו לכל גוף אפשרי כדי שיעזרו לנו, כי ככה אי אפשר להמשיך. זה ממש טירוף שדבר כזה קורה בבאר שבע'', אומרת דיירת בבניין. ''הסם הזה מסוכן, זה הורס לנו את החיים לאט לאט, כי איפה שיש נרקומנים, יש פשע. אנחנו אסירים בתוך הבתים שלנו, כי מי יסתובב בחוץ עם כל המכורים. חייבים לעשות משהו, לטפל בהם, להבין מאיפה הם משיגים את הפנטה ולפעול מהר לפני שייקרה פה אסון. אנשים מתים מהסם''.

החשש: סם הפנטה הוכנס לבאר שבע ב''מבצע היכרות'' ומחירו יעלה בחודשים הקרובים

לא משנה כמה חומרים יוכנסו לפקודת הסמים המסוכנים בישראל ובעולם, הסוחרים תמיד ימצאו את בדרך למכור סם חדש. לפעמים, הסמים אפילו אינם חומרים לא חוקיים, אלא תרופות מרשם, בהן נעשה שימוש במינון ובאופן שונה מזה הרפואי. בין היתר, יש שוק שחור של רטלין, של תחליפי סם, של כדורי הרגעה ושל תרופות, אשר השימוש בהם במינון ובאופן שלא לצורכי ריפוי עלול להסתיים בהתמכרות ובמוות.

הסם המסוכן בשימוש נרקומנים, האריזות זרוקות בכניסה​​​​​​​

אל השוק השחור של תרופות המרשם, יש לצרף את האלכוהול המזוייף, כמותו נתפס בבאר שבע במספר הזדמנויות ושצרכניו הדיעו לאשפוז בסורוקה במצבים מסכני חיים. הפנטניל, בשימוש רפואי, מקל את סבלם הנורא של חולים קשים. הוא ניתן במינונים נמוכים ותחת פיקוח רפואי, כאן, בחדרי המדרגות, מסניפים אותו מי שהשיגו אותו, על פי הנראה, באופן בלתי חוקי. 

עד כמה ה''פנטה'' נפוץ בבאר שבע? לאיש אין ממש תשובה. החשש הוא כי מאחר ומדובר במדבקות שנגנבו ככל הנראה ממוסד רפואי, הוא ישווק תחילה ב''מחיר היכרות'' וכשיהיו מכורים, מחירו יעלה באופן תלול, מה שיאלץ את המכורים להשיג בכל דרך אפשרית מאות שקלים מדי יום למנת הסם.
 ​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load