• 07 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תוכנית טראמפ: מדינה פלסטינית על אדמות במערב הנגב

הערב התפרסמה מפת המדינה הפלסטינית אשר תוקם במסגרת ''תוכנית המאה של טראמפ'': אדמות ברמת נגב ואשכול יועברו לפלסטינים תמורת שטחים ביהודה ושומרון, מנהרה בין עזה לגדה תעבור בנגב הצפוני

נתניהו וטראמפ, הערב (צילום: חיים צח / לע''מ)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

''תוכנית המאה'' של טראמפ נחשפה הערב ובנגב מתחילים להישמע כבר קולות של דאגה. במסגרת חילופי השטחים בין ישראל לפלסטינים, אדמות במערב הנגב, בשטחי המועצות רמת נגב ואשכול יימסרו לפלסטינים. מנהרה, שתחבר בין עזה לבין הגדה, תעבור בנגב הצפוני. אם התוכנית של טראמפ אכן לא תכלול פינוי יישובים בנגב, הרי שהמדינה הפלסטינית תנגוס באדמות ותקרב את פלסטין לשטחי הנגב. 

המפה המוצעת, המדינה הפלסטינית מסומנת בירוק (מתוך מסמך תוכנית המאה)


המדינה הפלסטינית המוצעת התקבלה הערב במורת רוח אצל הפלסטינים: מדובר במובלעות פלסטיניות בשטחים בישראל ובמנהרה תת קרקעית שתחבר את עזה המורחבת באדמות בנגב עם הגדה המערבית. לפלסטינים יהיו נמלי ים ואוויר. השטחים שיימסרו מהנגב הם שטחים לא מיושבים. חילופי השטחים עם הפלסטינים נעשו בנגב, מאחר והוא ריק ברובו. ראש הממשלה נתניהו נתן הסכמתו לתוכנית וינסה, עם חזרתו לישראל, לשכנע את המצביעים שלו בדרום שמסירת אדמות בנגב לצורך הרחבת המדינה הפלסטינית זה הדבר הנכון לעשות. 

וידאו: ההצהרות של נתניהו וטראמפ, הערב (שידור של GLOBAL NEWS)


הערב מתחילות להתקבל תגובות ראשונות מאישי ציבור בנגב: 

שמעון בוקר: ''תוכנית מצויינת, תעשה נפלא לכלכלת הנגב''

שמעון בוקר, איש ליכוד וסגן ראש עיריית ב''ש, אומר כי ''זהו יום היסטורי לעם ישראל. זהו יום חג. התוכנית מצוינת. זו תוכנית חכמה מאוד ששומרת על ביטחון ישראל מכל הכוונים ומצד שני נותנת הזדמנות לחיים נורמליים לפלסטינים וכלכלה טובה. אנחנו מדברים על שלום היסטורי. שלום של חלום. אני רואה שהמפה מגיעה לדרום. זה יעשה טוב לדרום. הכלכלה תיפרח ישבתי מרותק לטלויזיה ודמעות זלגו לי. לא לשכוח, שלום עושים עם אויבים וצריך גם לתת, לא רק לקבל. עם ישראל חייב תודה ענקית לטראפ ולביבי על העתיד שהם בונים לנו''.

עו''ד ניסן בן חמו, יו''ר מועצת הנגב: ''לא מבין ההגיון לתת אדמות בנגב תמורת אדמות ביהודה ושומרון''

עו''ד ניסן בן חמו, ראש עיריית ערד ויו"ר מועצת הנגב: "כל מה שיקדם פה הסדר אזורי בדגש על איזורי לא חד צדדי יבורך.
הציבור בישראל רוצה לראות איזה שהוא מהלך מדיני . אכן גם אני הסתכלתי על המפה ונצטרך ללמוד את זה ולהבין מה המשמעות של שטחים אלה ברמת נגב ובאשכול אני גם לא רואה פה כל הגיון. בהתחלה דברו על פיתחת ניצנה ועכשייו זה כבר עמוק דרומה.
אנחנו נלמד בפרוטרוט, נרצה לקבל הסברים ובמה מדובר בדיוק ובהתאם לזה כל ראשי הרשויות בדרום נפעל. בכלל לא ברור לי ההגיון בלתת שטחים בנגב תמורת שטחים ביהודה ושומרון".

יוחאי דמרי, ראש מועצת הר חברון: ''רעיון המובלעות הוא איוולת, דוחים אותו בנחרצות''

ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי: "אנו מברכים על הצעת הריבונות וקוראים לראש הממשלה להחילה עוד טרם הבחירות. יחד עם זאת דוחים באופן נחרץ הקמתה של מדינת טרור ערבית בליבה של ארץ ישראל תוך ויתור על אדמות מולדת. רעיון המובלעות הוא איוולת ואנו דוחים אותו בנחרצות. נתיחס לתכנית בהרחבה לאחר שנחשף לכל פרטיה, בקרוב יפגשו חבריי ראשי המועצות עם ראש הממשלה ועם שובו אפגש עימו להבין לעומק את המשמעויות"

ח"כ סעיד אלחרומי, תושב הנגב, הרשימה המשותפת: ''מתוכנית זו לא יצא שלום ולא פתרון בר קיימא לשני העמים''
​​​​​​​

ח"כ סעיד אלחרומי המשותפת: "עמדתי היא עמדת הרשימה המשותפת של כל המפלגות הערביות . הפתרון צריך להיות על בסיס של שתי מדינות בגבולות 67 ונראה לי שכל אופציה אחרת נועדה בעצם לסייע לנתניהו לקראת מערכת הבחירות שלו . מתוכנית זו לא יצא שלום ולא פתרון בר קיימא לשני העמים."

תגובות

End of content

No more pages to load