• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בשל הכאוס הפוליטי: אלפי משפחות בנגב עלולות להיוותר ללא מזון

חברי כנסת מכל סיעות הבית קראו הבוקר לכנס בדחיפות את וועדת הכספים, על מנת להציל את הפרויקט לביטחון התזונתי, המונהג בערים רבות בדרום

(צילום המחשה: John Nieves Camacho / נחלת הכלל)

האם אלפי משפחות, בהן רבות בבאר שבע ובנגב, ישלמו את מחיר הקיפאון הפוליטי? חברי כנסת מכל המפלגות הגישו בקשה ליו"ר הכנסת לחייב את גפני לכנס את וועדת הכספים כדי להציל את פרויקט הביטחון התזונתי. 

במסגרת המיזם קיבלו משפחות נזקקות סלי מזון, ששוויים מאות שקלים. הפרויקט החל לפעול בשנת 2016, בזכות תקציב שהעמיד משרד הרווחה, בשיתוף תרומות שגייסו עמותות חברתיות. אלא שבשל הכאוס הפוליטי בישראל, המיזם לא תוקצב מעבר לדצמבר 2019. אי תקצוב הפרויקט מעמיד בסכנה של רעב ממשי משפחות רבות, מעוטות יכולת. 

הרשויות בדרום שהשתתפו בפרויקט עד להפסקת תקצובו הן אופקים, באר-שבע, דימונה, ירוחם, לקיה, נווה מדבר, נתיבות, רהט, שדרות ותל-שבע. שר העבודה והרווחה חיים כץ, יזם את הפרויקט בשיתוף אשל ירושלים-חב"ד ולקט ישראל. במסגרתו חולקו ללמעלה מ-10,800 משפחות הסובלות מאי-ביטחון תזונתי חמור, כרטיס נטען לרכישת מזון, בשווי שימוש של 500 שקל שקל מדי חודש. עלות הפרויקט נאמדה ב-60 מיליון שקלים לשנה.

בבאר שבע לבדה, אלפים נעזרים בעמותות לסיוע במזון בסיסי. מדובר לא רק במשפחות עניות, אלא ברבים מבני מעמד הביניים שקרסו כלכלית, בשל השכר הנמוך המשולם בעיר. בעיר באר שבע כ-36 אחוזים מהשכירים משתכרים פחות משכר מינימום.

יו"ר גשר, ח"כ אורלי לוי אבקסיס שיזמה את המהלך: "יחד עם חבריי לוועדת הכספים, מכל הקשת הפוליטית, הגשתי היום ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בקשה לחייב את יו"ר וועדת הכספים, ח"כ משה גפני, לכנס את הוועדה באופן דחוף כדי לאשר את תקצוב המשך פרויקט הביטחון התזונתי. גפני סירב לדרישתי לכנס את הוועדה והדבר גורם לכך שישנן משפחות רבות שפשוט נשארות רעבות בגלל שאין ממשלה והפרויקט לא מתוקצב. לא נאפשר לילדים להישאר רעבים כתוצאה מהפלונטר הפוליטי שהמדינה נמצאת בו. אני מודה לחבריי וחברותיי בוועדת הכספים ששמו את המחלוקות הפוליטיות בצד ושילבו ידיים למען האזרחים שצריך עזרה".

''בלא אישור העברה תקציבית תותרנה 11 אלף המשפחות, אשר נכללות במיזם ועשרות אלפי הילדים בהם, לחיות ללא אופק של ביטחון תזונתי, ובלי הזכות הבסיסית והחשובה ביותר של אזרחים לתנאי קיום בסיסיים. מדובר ב-30 מיליון שקלים לשנה שמבדילים בין צלם אנוש לבין אובדנו המוחלט. לא ייתכן שמי שיכולתו להתקיים תלויה בחסדי הממשלה, יאלץ לשלם את מחיר החידלון וחוסר האחריות, ובמקרה זה, המחיר עשוי להיות בבריאותם ובחייהם'', כתבה לוי אבקסיס.

תגובות

End of content

No more pages to load