• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

וירוס הקורונה לא הגיע לב''ש, אבל הבהלה - כן

בנגב יש כבר מי שמבקשים להצטייד במסכות, מחשש להדבקות בוירוס הקורונה ואילו ראש בית הספר לבריאות הציבור באוני' בן גוריון אומר: ''אנחנו רק בתחילת הדרך, דברים יכולים להשתנות''

צילום הדמיה: PIKREPO / CC0

מאת: משה פריאל

וירוס הקורונה טרם הגיע לישראל, אבל הבהלה כן. היום, ראשון, היו כבר מי שהגיעו לפארמים בבאר שבע וביקשו להצטייד במסכות. וירוס הקורונה התגלה עד כה בעיקר בסין, בה נפטרו כמה מאות אנשים וכ-13,000 נדבקו בנגיף. מחוץ לסין, זוהו למעלה מ-130 מקרים. ממשלת סין נוקטת בצעדי זהירות, משביתה מקומות עבודה ומשרדי ממשלה, מבודדת ערים ואילו בעולם, חברות תעופה מפסיקות לטוס לסין ואזרחים סינים אינם מורשים להיכנס לרשימה הולכת וגדלה של יעדים. 

את ההשפעה הראשונית של מגפת הקורונה בישראל אנחנו עלולים לראות כבר בזמן הקרוב: סין הינה המדינה המובילה ממנה ישראל קונה מוצרים. בזמן הקרוב עלול להיווצר מחסור במוצרי אלקטרוניקה, טלפונים, טקסטיל ועוד. הסיבה: מפעלים רבים מושבתים בסין וגם שירות הדואר במדינה הענקית אינו פועל כסדרו.

פרופסור נדב דוידוביץ, ראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון שוחח עם ברנז'ה NEWS על האיום הבריאותי האסיאתי:

במה שונה וירוס הקורונה מוירוסים אחרים, כגון וירוס השפעות למיניהן?
"וירוס זה הוא ממשפחת הקורונה, כמו וירוס הסארס. בגלל שהוא חדש, אנחנו צרכים לעקוב, לראות ולהבין את המאפיינים שלו.
אנחנו כבר מבינים שההדבקה היא מאדם לאדם וזה כבר חשוב. מבחינת מקרי התמותה, נראה כרגע שמדובר על כשלושה אחוזים מכלל הנדבקים, שזו תמותה ברמה בינונית והיא לא גבוהה כמו שהיה עם וירוס הסארס, שהתמותה בקרב הנדבקים עמדה על כ-30 אחוזים. אנחנו כרגע ממשיכים לראות את המשך חקירת ההתפרצות במסגרת ארגון הבריאות העולמי, כי אנחנו ממש בהתחלת הדרך ודברים יכולים להשתנות''.

האם אחוזי ההדבקה מוירוס הקורונה עד כה גבוהים יותר מאשר וירוס השפעת?
"כרגע אנחנו לא יודעים, אולם נראה שאם בהתחלה חשבנו שאין הרבה הדבקה מאדם לאדם, כעת אנחנו מבינים שישנה הדבקה משמעותית בדרך זו. בכל יום יש יותר נדבקים, אבל חלקם לא הגיעו לרשויות הבריאות ולכן עושים עכשיו חקירה אפידמיולוגית מקיפה''.

ישנם הסבורים כי בעידן הטכנולוגיות החדשות הנמצאות במעבדות השונות בעולם ובישראל די קל ומסוכן לשנות כל מיני וירוסים בצורה מעבדתית...
"לכן מעבדות העוסקות בוירוסים האלה חייבות לקבל את האישור מהמדינה ומארגון הבריאות העולמי כדי לעסוק בתחום. לא כל אדם יכול להתעסק בוירוסים, אלא מי שעוברים פיקוח ובקרה, כדי למנוע טרור ביולוגי".

האם יתכן שבמעבדה כלשהי בסין משהו התפקשש?
"אומנם רצה שמועה כזו ברשתות החברתיות, אבל זה לא מידע כרגע שאפשר לאשש אותו.  אנחנו במהלך ההתפרצות וזה גם לא משנה עכשיו מה המקור. אחרי זה יוכלו לשאול שאלות שונות, כרגע אין עדות לדבר כזה וגם לא משהו שעלה בצורה מדעית על ידי ארגון רשמי".

בישראל, לעת עתה, עוקבים אחרי המצב בעולם. ההנחיה של משרד הבריאות היא למי שהיה בסין, במהלך ה-14 יום האחרונים, גם לשהות קצרה, לא לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות, לתקופה של 14 ימים ממועד השהייה האחרונה בסין. 

וידאו: פרטיז פרז מערד, באה לבאר שבע לקנות מסכות (צילום: משה פריאל)
​​​​​​​

את פרטיז פרז, תושבת ערד פגשנו כשהיא יוצאת מאוכזבת מסופר-פראם במרכז ביג, לשם הגיעה במיוחד לרכוש מסיכות לפה. "הגעתי היום מערד  לרכוש מסכות פה אמרו לי שאין. שאלתי מתי יהיה? האם יגיע מחר? עוד שבוע? עוד חודש? ענו לי לא יודעים! גם בערד אין. אני מאמינה שהוירוס יכול להגיע כל יום לארץ. אני חושבת שאנשים לא מספיק ערניים למה שקורה. בסין זה מכפיל את עצמו כל יום זה מאוד מפחיד אנחנו צרכים להיות מוכנים ואני חושבת שאנחנו לא מוכנים מספיק."

תגובות

End of content

No more pages to load