• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בין נפגעי הפסקת פרויקט הביטחון התזונתי: תושבי שדרות

אם משדרות סיפרה לחברי וועדת הכספים כי היא סובלת מפוסט טראומה בשל המצב ואינה יכולה לעבוד - וביטול הפרויקט גוזר עליה רעב ועוני

ירי על שדרות. גם הביטחון התזונתי ניטל מתושביו (צילום ללא קרדיט)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

בעקבות בקשתם של חברי כנסת רבים, התכנסה היום וועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, לדיון בנושא המחסור בתקצוב המיזם הלאומי לביטחון תזונתי.

המיזם פועל (נכון לדצמבר 2019) ב-48 רשויות ותומך בכ-10,800 משפחות בתקציב של כ- 52 מיליון ₪, מחציתו מהמדינה ורשויות מקומיות ומחציתו מתרומות. המשפחות מקבלות כרטיס קנייה בסך 250 ₪ בחודש (ללא אפשרות לרכישת טבק ואלכוהול), סל פירות וירקות בשווי 125 ₪ שמבטיח מרכיבי תזונה הכרחיים, ובסל מוצרי מזון בסיסי ובריא בשווי 125 ₪ המגיעים לבית המשפחה. למיזם נלווים שירותים נוספים כגון סיוע במיצוי זכויות והשתתפות ב"ימי שיא" שבמסגרתם יתקיימו סדנאות בנושאי תזונה וכלכלת משק בית.

מיה חממי, אם חד הורית תושבת שדרות הנתמכת בפרויקט אמרה בדיון: "כשקיבלנו את ההודעה שמפסיקים את המיזם זה מאוד הכה בי. בעבר עבדתי 12-13 שעות ביום אבל כרגע אני לא מסוגלת לעבוד מכיוון שעברתי צינתור בגלל פוסט טראומה מהמצב הביטחוני. אני מתקשה גם לקבל את מה שמגיע לי מהבטחת הכנסה בגלל בירוקרטיה. כשלקחו לי את הדבר הזה, זה קושי שלא ניתן להסביר במילים. באתי לזעוק את הזעקה שלי. קשה לנו מאוד ולא רואים אותנו ממטר''.

יו"ר המועצה הלאומית לביטחון תזונתי, פרופ' דב צ'רניחובסקי אמר כי הערכה סטטיסטית על בסיס מדגם מקרי של 968 משתתפים לפני הכניסה למיזם וחצי שנה אחריו, מצא כי הביטחון התזונתי של המשפחות עלה בצורה מובהקת סטטיסטית. כמו כן מצא המחקר כי שביעות הרצון מהחיים עלתה משיעור של 71% לפני הכניסה למיזם, לשיעור של 86% חצי שנה אחרי הכניסה למיזם, ובכך התקרבה לשיעור שביעות הרצון בכלל האוכלוסייה בעת ההיא. 

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני אמר: יש המון בעיות בהמון נושאים שבהם חסר כסף. ביקשתי מוועדת ההסכמות לקיים דיון עם החשב הכללי, כדי להבין מה הוא עושה בוועדת החריגים, את מי הוא אישר, כמו גם כמה ומה הנושאים שלא אושרו. אני מחכה לתשובה ואני מקווה שוועדת ההסכמות תאשר את זה ונקיים את הדיון במלוא רמת הפיקוח.  כרגע אנחנו דנים על הביטחון התזונתי שזה פרויקט שמי שמוביל אותו זה משרד הרווחה. זהו מיזם חשוב מאין כמותו, מדינת ישראל הולכת לבחירות מיותרות ומבוזבזות בפעם השלישית, במקום להשקיע את הכסף בילדים רעבים, מדובר פה הצלת נפשות במלוא מובן המילה. אעשה הכל על מנת שהפרויקט לא ייפגע הפסקת הביטחון התזונתי היא כתם על המדינה."

ח"כ אורלי לוי אבקסיס: "זה הזמן לשבח את החברים ששמו בצד את השיוך הפוליטי, לא היינו מצליחים לקיים את הדיון הזה ללא שיתוף פעולה. זה התפקיד המרכזי שלנו כאן אבל לא השגנו כלום אם לא נצא מכאן עם בשורה.  500 ₪ זה לא נשמע הרבה כסף אבל יש משפחות שבשבילם זה המון. המיזם הזה לווה במחקר שהוכיח את היעילות והנחיצות שלו. המיזם חייב לעבור לאחריות מלאה של המדינה, אנחנו לא יכולים להיות תלויים בתקציבים שסימן שאלה מרחף מעליהם והמיזם חייב להיות בבסיס התקציב כך שהוא יתוקצב גם אם יש פלונטר פוליטי. המיזם נגמר בכיתה ו' אבל ילדים עניים ממשיכים להיות עניים גם כשהם מגיעים לכיתה ז'."

ח"כ סעיד אלחרומי, תושב הנגב: "הפרויקט הזה חוצה מגזרים. המשפחות האלה הן במצב הסוציו-אקונומי הכי נמוך שיכול להיות, והפגיעה בהם תהיה קשה יותר אם לא נמהר ונמצא פתרון לסוגיה. מדובר בחיי אדם." 

חנן פריציקי, מנהל אגף בכיר תקצוב וכלכלה במשרד העבודה והרווחה השיב לחברי הוועדה: "אנחנו נמצאים בעולם של תקציב המשכי, זה תקציב מאוד מאתגר מבחינתנו. אנחנו צריכים לתת מענה לעשרות שירותי רווחה. הפרויקט הספציפי הזה לא נמצא בבסיס התקציב אלא הוא תקציב תוספתי. יחד עם זאת, אנחנו עסוקים כל היום בתיעדוף פרויקטים ואנחנו נשתדל לתעדף את הפרויקט. כרגע אנחנו נעביר 4 מיליון ₪. אני מהישיבה פה נוסע לפגישה עם השר, הבקשות שלכם נשמעו ואנחנו נראה מה אפשר לעשות. אין לנו ברזרבה שקל." 

גל לנדו, רפרנט בריאות ביטוח לאומי וקליטה, החשב הכללי: "גם פעילות שבבסיס התקציב לא מאושרת באופן אוטומטי וצריכות להגיע לוועדת חריגים. למרות שהחלוקה היא אחד חלקי 12, יש משרדים שהצורך שלהם עלה באופן לא פרופורציונלי. משרד הרווחה מקבל תיעדוף מאוד גבוה מבחינת משרד האוצר. ככל שתוגש בקשה ועדת החריגים תדון בזה. בסוף המשרד יצטרך לעשות תיעדוף במסגרת התקציב שניתן לו. אין לממשלה עודפים בתקציב המדינה. כל תקציב שיינתן יבוא על חשבון משהו אחר."  

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני סיכם את הדיון ואמר: "אני מבקש שהתקציב שיועבר יהיה יותר מ-4 מיליון, כי עם זה לא נגיע לשום מקום. אני מבקש ממשרד הרווחה שתפנו לוועדת החריגים על מנת לבקש אישור לעניין הזה. אגף התקציבים לא יכול לעמוד מהצד ולהגיד אין עודפים ואני דורש שהוא יוסיף כסף. בנוסף אני רוצה לבקש מהתורמים ומהשלטון המקומי להגדיל את התקציב יותר ממה שהם נותנים בשנה רגילה, בגלל המצב הפוליטי שנוצר. יש כאלה שאומרים שזה ביזיון לבקש בקשה כזו אז אני מוכן להתבזות למען המשפחות."

תגובות

End of content

No more pages to load