• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עיריית ב''ש תפצה חברה בבעלות משה ינאי ב-14 מיליון שקלים

הסכם הגישור, המותנה בהליך בוררות, מפצה את החברה בבעלות משה ינאי בעקבות הסכמים שבוטלו להעברת זכויות חכירה על "קולנוע אורות" בשכונה ג'. במתחם היו אמורים לקום מגדלי יוקרה ומרכז מרכז מסחרי

מתחם אורות, חבר המועצה ינאי (צילומים: דני בלר)

האם אחרי שנים רבות, נמצא הפתרון לפלונטר המשפטי שתקע את שיקום הקולנוע ומרכז אורות?  מועצת עיריית באר-שבע אישרה פה אחד אתמול, רביעי, את הסכם הגישור בין העירייה לחברת י.י.ח.מ. השקעות ונכסים בע"מ, בשליטת  מי שכיום חבר מועצת העיר, משה ינאי, מסיעת אור, היחידה באופוזיציה. היות ודובר בדיון בו ינאי צד בעניין, הוא נעדר מהישיבה.

לפי הסכם הגישור, עיריית באר שבע והחברה הכלכלית ישלמו לחברת י.י.ח.מ  שבבעלות ינאי, סכום עתק של כ- 14 מיליון שקל,  בעקבות הסכמים שבוטלו להעברת זכויות חכירה על "קולנוע אורות" בשכונה ג'.

וידאו: הדיון וההצבעה במועצת העיר, כפי שהועברו בשידור חי בעמוד של ברנז'ה NEWS (צילום: דני בלר)

הסאגה של קולנוע אורות החלה  בשנת 1996, כשלא ינאי ולא דנילוביץ', ולצורך העניין, אף אחד מחברי המועצה הנוכחית היו בעירייה בתפקיד כלשהו. החברה בשליטת משה ינאי הייתה תאגיד, אשר הוקם במטרה להוציא אל הפועל פרויקט בניה בקרקע  בה שכן "קולנוע אורות". הקולנוע הוקם בשנת 1957 ושכן בבניין הנחשב נכס ארכיטקטוני, מייצג את הסגנון הברוטליסטי. הקולנוע, שהיה אחד האהובים והמוכרים בבאר שבע, נסגר באמצע שנות ה-90, אחרי שבתי הקולנוע בקניונים היוו תחרות ךבתי הקולנוע השכונתיים, שנסגרו בזה אחר זה.

על הקרקע, היו אמורים לקום על פי התכנון מגדלי מגורים ומרכז מסחרי, אלא הפרויקט לא יצא לפועל בשל טענות של הפרת הסכם מצד משרד הפנים. צעד זה, של העירייה והחברה הכלכלית גרמו נזק כלכלי לחברת י.י.ח.מ, בבעלות משה ינאי. לאורך השנים ינאי נמנע מלדבר בפומבי על המצב אליו נקלע והקפיד להותיר את המלאכה לעורכי הדין אשר טיפלו בפרשה. בית הקולנוע הותיק, בינתיים, נפל קורבן לונדליזם: כסאותיו נעקרו, הבמה הושחתה והוא עמד בשיממונו ברמכז המסחרי הותיק, שנמצא בלב איזור בעל פוטנציאל אדיר. 

קולנוע אורות כיום: מתחם נטוש והרוס (צילום: דני בלר)​​​​​​​

החברה בשליטת ינאי הגישה לבית המשפט  תביעה בסכום של 40 מיליון שקלים. בית המשפט המליץ לצדדים ללכת להליך של גישור, על מנת למנוע דיונים שהיו עלולים להימשך עוד שנים רבות, תוך גרימת הוצאות משפטיות נכבדות לשני הצדדים. במסגרת הליך הגישור,  הצדדים הגיעו להסכם בעקבותיו החברה של ינאי תקבל פיצוי בסך כ- 14 מיליון שקלים.

הסכם הגישור אושר במועצת העיר ב''ש והצדדים הגיעו להסכמה על ביצוע הליך של בוררות. אם הבורר יפסוק סכום גבוה יותר, על פי ההסכם, החברה בשליטת משה ינאי תקבל רק כ- 14 מיליון שקלים כפי שאושר. במקרה שהבורר יפסוק סכום נמוך מ- 14 מיליון שקלים, יהיה על החברה בשליטת לקבל את הפסיקה כמות שהיא. עו"ד חיים טורקל, היועץ המשפטי של העירייה, המליץ לחברי מועצת העיר לאשר את הסכם הגישור. אתמול המועצה אישרה את ההסכם פה אחד.

קולנוע אורות, סמל באר שבעי (צילום: דני בלר)​​​​​​​

עו"ד טורקל אמר אתמול בישיבת מועצת העיר: "ההסכם שמובא לאישור המועצה מהווה על פי דעת כל הגורמים המקצועיים: המשפטיים, התיכנוניים והכלכליים כאחד, הינו הסכם ראוי, נכון ומיטבי לעירייה בנסיבות העניין". יובהר, כי כל הסכם בין הצדדים מחייב את אישור משרד הפנים. על פי ההסכם, מתחם "קולנוע אורות" יעבור לבעלות העירייה שמתכננת בין היתר לשמר אותו.

תגובות

End of content

No more pages to load