• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

10 נפשות בדירת 60 מ''ר בשכונה ד': הכאב של משפחת סוליימן

זוג הורים ו-8 ילדים מצטופפים בדירת 60 מ''ר - ולמערכת אין פתרון עבורם. אבי המשפחה, שנפצע במהלך שירותו הצבאי בעזה, מספר שלמעלה מעשור הוא פונה לרשויות, אך אין מי שיעזור

חלק מבני המשפחה. מצטופפים בדירה קטנה (צילום: דני בלר)

לא ייאמן שזה קורה בבאר שבע, 2020: בני הזוג יחיא ושמחה סוליימן, הורים ל-8 ילדים, מצטופפים כבר שנים בדירת 60 מ''ר בשכונה ד' בבאר שבע. כמעט עשור הם מבקשים לעבור לדירה מרווחת יותר, בשכונה שתתאים יותר לאופיים - ואין דירה כזו בנמצא. המשפחה חרדית, ההורים עלו מתימן לפני 20 שנה. ''הצפיפות פה נוראית. כשילד חולה, כולם נדבקים. אין לי היכן לשים את הבגדים שלהם. בלילה ישנים בסלון, בחדרים, בכל מקום, כי אין מספיק מקום'', מספרים ההורים.

וידאו: אם המשפחה, שמחה סוליימן (צילום: דני בלר)
​​​​​​​


המשפחה הגדולה מצליחה להתפרנס בקושי: אבי המשפחה, יחיאה, נפצע במהלך השירות הצבאי בעזה ונקבעו לו אחוזי נכות. אם המשפחה אינה יכולה לצאת לעבודה, מאחר והיא מטפלת בשמונת הילדים. אבי המשפחה עובד בחצי משרה ומקבל השלמה להכנסתו. אין להם ברירה אלא להמתין לפתרון במסגרת הדיור הציבורי. לו יכלו להרשות לעצמם, היו שוכרים דירה בשוק החופשי, אלא שבהתחשב בהכנסתם ובהוצאות גידול הילדים, זו משימה בלתי אפשרית.

שמחה עושה את הבלתי אפשרי על מנת שהבית, בו שמונה ילדים וזוג הורים, יהיה נקי תמיד, אך היא רוצה לתת לילדים קצת מרחב. ''עכשיו, שאתה כאן, יש חלק מהילדים במסגרות, בערב כשכולם כאן מאוד צפוף'', מספרת שמחה. הצפיפות אינה הבעיה היחידה של משפחת סליימן: ''הילדים כמעט ולא יורדים לשחק למטה, כי הילדים בשכונה מציקים ומתנכלים להם, כי הם חרדים. זאת שכונה חילונית והאפשרות היחידה שלנו אוןלי זה לעבור לבית שמש, בה אולכוסיה החרדית שתאים לנו באופי. בבאר שבע אין לנו משפחה, אין לנו למי לפנות, כותבים ופונים, אבל אין פתרון. יש לנו פה מכתבים מ-11 השנים האחרונות ושום דבר לא זז'', אומרים ההורים. 

ממשרד השיכון נמסר בתגובה: ''המשפחה מוכרת למשרד הבינוי ומקבלת ליווי, כאשר רק בחודש ינואר האחרון הוצעה למשפחה דירה בת 4 חדרים והם סירבו לקבלה מסיבות השמורות עימם. נכון להיום המשפחה נמצאת במקום ה-1 לקבלת דירה בת 4 חדרים בבאר שבע, וכאשר דירה נוספת תתפנה היא תוצע להם ישירות''. 

''כמו כן, באפשרות המשפחה לקבל באמצעות חברת עמידר, סיוע על סך של 3900 ₪ בכל חודש לשכירות בדירה בשוק החופשי.  בתקופת מימוש השכירות לא ייגרע מקומה של המשפחה ברשימת הממתינים לדיור ציבורי''.

''באשר לטענתך, חשוב לציין כי כל פניותיה של המשפחה למשרד, ובכללן בחודש ספטמבר האחרון, טופלו וקיבלו מענה מידי מטעם המשרד.  המשפחה פנתה למשרד בבקשה להחלפת דירה לדירה גדולה יותר, ובקשתם נענתה. כאמור סרבה לדירה שכבר הוצעה להם ולכשתתפנה דירה מתאימה נוספת היא תוצע להם גם כן''.

​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load