• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עסקת המאה?: ''נתניהו מפקיר את הנגב''

ככל שחולף הזמן, הולכות ומתבררות ההשלכות האמתיות של עסקת המאה נתניהו - טראמפ: יישובים ישראליים סמוכי גדר בנגב יהפכו למובלעות מבודדות במדינה הפלסטינית, לתושבי באר שבע יהיה הרבה פחות זמן לרוץ לממ''ד

מפת עסקת המאה מולבשת על מפת ישראל ממחישה את עומק הנסיגה בנגב (גוגל מפות)

עסקת המאה? לא לנגב: ככל שעובר הזמן, הולכות ומתבררות ההשלכות האמיתיות של תוכנית טראמפ-נתניהו, שסופה הקמת מדינה פלסטינית בתום תהליך של חילופי שטחים: ישראל תשמר את השליטה על יהודה ושומרון ובתמורה, תמסור שטחים נרחבים בנגב המערבי. מנהרה שתחבר בין עזה לגדה תעבור מתחת לאדמה לא רחוק מבאר שבע. 

על פי המפה, לא פחות מחמישה יישובים במערב הנגב יהפכו למובלעות בתוך המדינה הפלסטינית: עזוז, קבהילת החינוך בניצנה, ניצני סיני, כמהין ובאר מילכה. המדינה הפלסטינית תשכון במרחק של 30 קילומטרים בלבד מבאר שבע. לבאר שבעים תהיה כחצי דקה להיכנס לממ''ד. על פי החזון, בחלק הזה עזה אמורה להקים פארק היי טק. בחלק הדרומי, מדובר על הקמת מתחמי תיירות ועל פי החזון, תיירים מכל העולם יגיעו לנפוש בעזה. 

בדרך להפוך למובלעות: עזוז, כמהין, קדש ברנע ובאר מילכה
עזוז (צילום: NOA / CC BY SA 3)​​​​​​​
כמהין (צילום: אלעד ואן-שפיגל/ GDL)
קדש ברנע (צילום: שוקי / CC BY SA 3.0)

באר מילכה (צילום: יובל נדל / GFDL)הבוקר, בפתח ישיבת הממשלה, אמר נתניהו כי "בביקור האחרון בוושינגטון עשינו היסטוריה. הבאנו תוכנית אמריקנית שלפיה ארה"ב תכיר בבקעת הירדן, בצפון ים המלח ובכל היישובים ביהודה בשומרון. התוכנית הזו היא תוצאה של עבודה של הצוותים של הנשיא טרמאפ ושלי ושל עבודה שלי מול הנשיא טרמאפ. הדבר העיקרי הוא הכרה אמריקנית. זה מחייב מיפוי מדויק של השטחים הללו. העבודה התחילה, הרכבת יצאה לדרך והעבודה הזו תושלם. כשהתהליך ישולם נביא אותו לממשלה".

ראש מועצת רמת הנגב, ערן דורון, מתייחס לדבריו של בנימין נתניהו הבוקר, בפתח ישיבת הממשלה: "הבוקר נדהמתי  עד כמה ראש הממשלה מפקיר את הנגב. שוב, בדברי ההלל לתכנית המאה שנשא ראש הממשלה הבוקר, בחר להתעלם לחלוטין מהעובדה שנתחים שלמים מהנגב ייתלשו  לטובת הרשות הפלסטינית. ראש הממשלה בחר להתעלם גם מהמפעל הציוני האדיר שאנו מקיימים פה כבר מספר עשורים. מפנה גב להיי טק בחקלאות, מפנה גב לתנועות הנוער,  מפנה גב להתיישבות החקלאית המדברית העושה שמות בעולם והשיא, מפנה גב לחזונו של הזקן.  אדוני ראש הממשלה אני מבקש להיפגש איתך בדחיפות על מנת להוריד מסדר היום את רעיון הפגיעה בנגב".

בינתיים, התגובה בנגב, להשלכות של תוכנית המאה,רפות למדי. יש שתי סיבות: אף איש לא רוצה להסתכסך עם מפלגת השטלון והעומד בראשה. שנית, הבחירות בעוד פחות מחודש. נכון להיום, כל מה שהתוכנית הצליחה להשיג היא הסלמה במצב הביטחוני: עשרות בלוני נפץ מתפוצצים במרחב מדי יום. ירי הרקטות הוא כמעט על בסיס יומי ובחלק מהמקרים לא מופעלת אזעקת צבע אדום אם מדובר בנפילה בשטח פתוח או בשטחי הרצועה.

ממשלת ישראל, לעת עתה, כלל לא עוסקת בנגב, אלא ביהודה ושומרון ובאפשרות כי ישראל תחל שם את הריבונות הישראלית, זאת בתמורה למסירת שטחים בנגב. בקואליציה יודעים גם, כי לא נשקפת למפלגות השלטון סכנה  והמצביעים בנגב יתנו להן את קולם ללא עוררין. ויתור על אדמות הנגב קל יותר: אמנם הוא מהווה 60 אחוזים משטח המדינה, אך הוא מיושב בדלילות, ריק ברובו. 

​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load