• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

18 שנה לפיגוע בפיקוד דרום: הרס''ל שחיסל את המחבלים מדבר לראשונה

18 שנה אחרי הפיגוע בפיקוד דרום, סמוך לקונדיטוריית ''אומי'', בו נרצחו קצינה וחיילת, רונן פנקר, איש חיל האוויר שחיסל את המחבלים מדבר לראשונה

רונן פנקר מקבל תעודת הוקרה ממפקד חיל האוויר דאז, דן חלוץ (צילום פרטי)

אור אליעז
צילום: אור אליעז

היום, ה-10 בפברואר, הוא יום השנה ה-18 לפיגוע בפיקוד דרום, סמוך ל-"קונדיטוריית אומי", בו נרצחו קצינה וחיילת, סגן קרן רוטשטיין בת 20 ז"ל מאשקלון ורב"ט איה מלאכי ז"ל בת 18.5 מעין הבשור. באותה תקופה רס"ל רונן פנקר, שירת בבסיס חיל האוויר בדרום. הימים ימי האינתיפאדה השנייה, תקופה בה עברה מדינת ישראל מעשי טרור ופיגועים בכל רחבי הארץ, מצפון ועד דרום. 

רונן יצא עם קבוצה של חברים, לארוחת צהרים במסעדת בשרים "סוף הדרך" שקרובה לבסיס פיקוד דרום בבאר שבע.  ברנז'ה NEWS מביא לראשונה את סיפורו של פנקר, כיום תושב מבועים, שבינתיים הספיק לעבור קורס קצינים ולהגיע לדרגת רב-סרן, טרם שחרורו מהצבא ופנייתו לעיסוקים רבים ומגוונים, שעליהם קצרה היריעה מלהכיל ויסופרו במסגרת אחרת.

רונן כיום, בבאר שבע

רונן נזכר: "במהלך הארוחה שמעתי רעשים מבחוץ. בהתחלה קישרתי אותם לרעש נפצים (אקדחי צעצוע), בגלל הקירבה לחג פורים, אבל, לאחר מספר שניות ראינו רכב עם דלתות פתוחות שמתדרדר ונעצר בעמוד המדרכה ממול, ואז והבנו שאנחנו באירוע אחר- פיגוע!!!".

"המסעדה בנויה מחלונות זכוכית גדולות, ובאינסטינקט ראשוני הפכנו את השולחנות בכדי להתמגן מאחוריהם. לאחר מכן רצתי לכיוון דלת הכניסה של המסעדה עם אקדחי הפרטי שלוף ודרוך. בינתיים אחד החברים (רס"מ ששון דוד) כבר היה בפתח המסעדה, עקפתי את דוד ויצאתי החוצה למדרכה מול פיקוד דרום. זיהיתי שתי דמויות במרחק של כ- 20-30 מטר ממני בלבוש אזרחי. אחד מהם עמד באמצע הכביש אוחז ברובה M-16 ויורה לכיוון ימין, הבנתי שהירי בוצע לכיוון הסועדים והלקוחות ב'קונדיטורית אומי'". 

שני כדורים פגעו בעורפו של המחבל

"המחבל השני עמד על המדרכה הנגדית אוחז ברובה קלצ'ניקוב ויורה לכיוון המבנה בפיקוד דרום. ניסיתי להתקרב בכדי לתפוס עמדה טובה יותר, אבל לא יכולתי עקב נתזים בכביש שכנראה נורו מכיוון הפיקוד לעבר המחבלים. כיוונתי את האקדח לכיוון המחבל שעמד באמצע הכביש, ויריתי שלושה כדורים (לאחר מכן התברר לי ששניים מהם פגעו בו בעורף). ראיתי אותו נופל, ואז המחבל השני הסתובב והתחיל לירות לכיווני. כשראיתי שאין לי מקום להתמגן, חזרתי אחורה לפתח המסעדה, שם עדיין עמד דוד, ומאותה נקודה ירינו לכיוון המחבל שהמשיך לרוץ ולירות כל הזמן לכיוונינו. אחד הכדורים של דוד פגע במחבל ברגל, וגרם לו להפיל את הנשק. המחבל התחיל לרוץ לכיוון חניית הרכבים בצד השני (בחנייה זו בנוי כיום פארק קרסו למדע)".

"תוך שניות הגיעו כוחות הביטחון. כיוונו אותם לעבר המחבל השני, הם כיתרו את המקום והרגו אותו. בדיעבד התברר שהיה לנו הרבה מזל, כיוון שהמחבל לבש חגורת נפץ והוא היה יכול להיכנס למסעדה שהייתה מלאה באנשים ולהתפוצץ או להמשיך מעבר לחנייה לבית ספר שממוקם באזור ולהתפוצץ שם".

בעת קבלת התעודה (צילום פרטי)​​​​​​​

רונן מחסל את המחבל שגרם את רוב הנזק

"לאחר מכן יצאנו חבריי ואני להגיש עזרה לפצועים שרובם היו מקונדיטוריית הפיקוד 'אומי', חיילים מהפיקוד הביאו ארגז עם תחבושות, וחבשנו את הפצועים עד הגעת האמבולנסים וחובשי מד'א. עקב חשש למחבל שלישי, כוחות בביטחון פינו אותנו מהאזור, חזרנו לכיוון מסעדת 'סוף הדרך' וחיפשנו מקום להסתתר, דפקנו על הדלתות של הדיירים באזור עד שנפתחה דלת של זוג עולים מארגנטינה, שלא הבינו או ידעו לדבר עברית והכניסו אותנו ועוד אזרחים נוספים לבית שלהם, עד לסיום סריקות של המשטרה והכרזה חזרה לשגרה".

"בדיעבד התברר שהמחבל שנוטרל על-ידי ביצע את רוב הנזק בפיגוע הנ''ל, והצליח להרוג חיילת וקצינה מפיקוד דרום ופצע עוד כ- 15 חיילים ואזרחים".

מה עבר לך בראש, מהיכן שאבת את קור הרוח? 
"קשה לתאר מה עובר בראש ברגעים אלו, פשוט פעלתי באוטומט בתור איש כוחות הביטחון ומה שמצופה ממני".

איך הרגשת (ומרגיש עד היום) עם העובדה שבהריגת המחבל, הצלת חיים של רבים וטובים מכוחותינו?
"הרגשה של סיפוק וגאווה על שפעלתי כך. באותם ימים התרחשו פיגועים רבים נגד כוחות הביטחון ואזרחים, היו עוד אנשים בעלי תושייה, שפעלו לסיכול הפעילות החבלנית העוינת. אני לא מרגיש גיבור. פשוט הייתי האיש הנכון בזמן הנכון, וביצעתי את המצופה ממנו בתור איש כוחות הביטחון".


תגובות

End of content

No more pages to load