• 25 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חניכי המכינה הצבאית שמעו את סיפור חייו של טרנסג'נדר באר שבעי

חניכי המכינה קדם צבאית ''קול עמי'' היו אורחי הבית הגאה בב''ש ופגשו את נציגי הקהילה המקומית: ''מרגש לראות שיש מקום מכיל לקהילה גם מחוץ לתל אביב''

חניכי המכינה הקדם צבאית בבית הגאה בב''ש (צילום: הבית הגאה)

חניכי המכינה הצבאית למנהיגות יהודית ''קול עמי'' ביקרו בבית הגאה בבאר שבע ושמעו את סיפור חייו של גבר טרנסג'נדר באר שבעי ופגשו בנציגי הקהילה הלהט''בית המקומית.  "אז היום היינו בבית הגאה בעיר העתיקה בבאר שבע, ואפשר להגיד שהבית בהחלט יכול להיות גאה. הגענו במסגרת המכינה לשיחה מרתקת עם אנדי זיו המקסים שסיפר על הקהילה המיוחדת בבאר שבע, על מבנה הבית הגאה ועל סיפור חייו כגבר טרנסג'נדר. החוויה הייתה מדהימה, ביתית וכיפית... מרגש לראות שבשנת 2020 יש מקום מכיל וחם לקהילה הגאה גם מחוץ לתל אביב", אמר עידן, אחד החניכים.

אם לקהילה הלהט''בית לא קל מחוץ לתל אביב, הרי שלטרנסג'נדרים בפרט החיים קשים יותר, כמו גם לגנ'רדרקווירים, אשר מגדירים את הזהות המינית שלהם כ''א-בינארית'' (לא רק גבר או אישה). ב.מ., אישה טרנסית, בת 30, במקור מבאר שבע וכיום מתגוררת בתל אביב, סיפרה לברנז'ה NEWS כי עזבה את בירת הנגב לפני שנים, על רקע אלימות מילולית ופיזית שחוותה, גם מבני משפחתה. ''תל אביב היא לא גן עדן: השכירות פה בשמיים,  אני עובדת מאוד קשה, אבל לפחות מתייחסים אליי כשווה. לא חזרתי לבאר שבע, גם לא לביקור. פה גיליתי גם יותר הבנה בכל הקשור לתהליך שנשים טרנסיות עוברות, גם הרפואי וגם הפסיכולגי''.

מתוך משמרת המחאה ביום שישי (צילום: הבית הגאה)

בבאר שבע המצב כיום טוב מאשר לפני 20, 30, שלא לומר 40 שנה, אך עדיין הדרך ארוכה: מדי שנה, כשנערך מצעד הגאווה (אירוע שעיריית באר שבע התנגדה לו תחילה ורק אחרי שהקהילה פנתה לערכאות, התאפשר קיומו תחת אבטחה כבדה), עולה מפלס השנאה כלפי להט''בים ברשתות החברתיות המקומיות. עדיין אין לקהילה, בניגוד לתל אביב למשל, נציגות פוליטית במועצת העיר ונוכחות בתקשורת המקומית. אין בבאר שבע שיח להט''בי כמו בתל אביב, ועדיין קיימת מבוכה להגיד את המילים הומו, לסבית, בי, טרנס וקוויר או שהן משמשות כקללה שפשוט אומרים ''האלה'', או ''האחרים''. 

גם כשאחד ממוסדות החינוך צוות המורים מחליט להראות פתיחות, קבלה והכלה, יש הורים שהדבר מאוד הפריע להם, ושלחו את הילדים שלהם בחולצות שחורות לבית הספר, כפי שדיווחנו בלעדית בברנז'ה NEWS.

בעיריית באר שבע הבינו לפני כמה שנים שהקהילה הלהט''בית, שמשלמת ארנונה כמו כל תושב אחר, זכאית לביטוי. בהליך איטי, עם המון עבודה קשה מצד חברי הקהילה אל מול הממסד המקומי השמרן, התאפשר תחילה לערוך אירועי גאווה סגורים ולראשונה, לפני 3 שנים, התקיים מצעד גאווה ראשון בב''ש, כמעט 20 שנה אחרי תל אביב. 

בשבוע שעבר נפגשו חברי הבית הגאה עם כבוד ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ', סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק החינוך בעירייה ד''ר חפצי זוהר, מנהלת אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעירייה - אתי כהן, מנכ"ל חברת כיוונים  שלומי נומה, ויועץ ראש העיר- צביקה כהן. בפגישה נערכה היכרות בין חברות הוועד המנהל החדש של הבית הגאה לבין בעלות התפקידים הרלוונטיים בעירייה, ונידונו מטרות הבית הגאה לשנת הפעילות הקרובה.

בין היתר הוצגה להנהלת העירייה את תכנית העבודה שהכינו חברות הוועד בחודשים האחרונים, ודיברנו על הפרויקטים המשותפים לשנה הקרובה: מצעד הגאווה לשנת 2020, תקציב הבית הגאה, יצירת תקן מנכ"ל.ית לבית הגאה, מינוי עו"סית קהילתית, פעילויות חינוך והסברה בבתי הספר בעיר, תחזוק מבנה הבית הגאה, מתן מענה למחוסרי דיור להט"ב ויוזמות נוספות.

בפגישה נחשף בפני הנהלת העירייה המדד העירוני הגאה שעתיד להתפרסם בקרוב, ובו יוצגו נתונים שיאפשרו להשוות בין מידת תמיכתן של עשרות עיריות בישראל כלפי הקהילה הגאה המקומית לפי קריטריונים ברורים.

נציגי הבית הגאה נפגשים עם ראש העיר (צילום: הבית הגאה)​​​​​​​

ביום שישי ערכו חברי הקהילה הלה''טבית משמרת מחאה סמוך למרכז המורים,  במקביל להפגנות שנערכו בתל אביב וירושלים, נגד אפליה ולהט"בפוביה. המחאה באה בין היתר על רקע ההחלטה להעניק את פרס ישראל בתחום הספרות התורנית לרב יעקב אריאל, שבעבר הגדיר את הלהט''בים כ''נכים שצריכים טיפול פסיכולוגי'', וגם סירובה של המדינה לאפשר הורות להט''בית. 

רינת צוק-בזק, יו"רית משותפת בבית הגאה: "המחאה היום היא מחאה שהגיעה מהשטח. כמו בשאר הארץ, גם בבאר שבע הקהילה הגאה לא מוכנה לשתוק אל מול גילויי הלהט"בפוביה האחרונים. חשוב שנמחה, חשוב שלא נתרגל, חשוב שנזכור שלא כך צריכים להראות החיים שלנו בישראל. הבית הגאה לקח על עצמו להוביל את המחאה בבאר שבע, מתוך תחושת אחריות ושותפות גורל עם כל הקהילות הגאות המקומיות ברחבי הארץ. היה מרגש במיוחד לחוות את האחדות הזו ולהביע מסר בלתי מתפשר על הזכויות שלנו".

תגובות

End of content

No more pages to load