• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

באר שבע במקום השלישי בדיווח על אירועי שנאה כלפי להט''בים

בשנה האחרונה חלה עליה של 36% באירועי שנאה כלפי להט''בים. מרבית המקרים המדווחים הם בתל אביב, חיפה במקום השני. עיקר הפגיעות: על ידי מוסדות המדינה ובני משפחה

הדוח שהתפרסם הבוקר (צילום מסך)

עליה במספר מקרי השנאה כלפי קהילת הלהט''ב, באר שבע במקום השלישי בדיווח על פגיעות. עיקר הפגיעות הם על ידי מוסדות המדינה, בני משפחה וגם - ברשתות החברתיות - כך עולה מדוח מצב הלט''בופוביה שמפרסמת הבוקר האגודה למען הלהט''ב בישראל. 

מה שמקל על הדיווח בבאר שבע, הוא פעילותו של הבית הגאה בעיר, אשר חבריו נפגשו לאחרונה עם צמרת עיריית באר שבע, על מנת לבדוק דרכים חדשות  לשיתוף פעולה, לטובת קהילת הלהט''ב בעיר. תל אביב מובילה בהיקף המקרים המדווחים, מאחר ורוב הקהילה הלהט''בית מתגוררת בעיר הגדולה וישנה מודעות גבוהה יותר לדווח אודות פגיעות על רקע נטייה מינית. 

וידאו: דעה אחת מיני רבות על הקהילה - אם מבאר שבע שלא הייתה מרוצה שבבית הספר דיברו על להט''בים
​​​​​​​


כמות המקרים המדווחים לאו דווקא מעידה על המצב בשטח: יש מקרים בהם הנפגעים אינם מדווחים, אם מפאת חשש שנטייתם המינית תתגלה או מחשש שיתנכלו להם. בבאר שבע ידועה התופעה של עליה בשיח השנאה, לרבות איומים בפגיעה ממשית, בימים הקודמים למצעד הגאווה בעיר, בשלוש השנים האחרונות ולפני אירועי הגאווה, כולם נערכים תחת אבטחה כבדה במסלול צעידה סטרילי. בשנים קודמות בוצעו מעצרים בעקבות איומים ודברי שטנה ברשתות החברתיות. 

התפלגות גיאוגרפית של המקרים המדווחים (צילום מתוך הדוח)

בדוח נכתב, כי ​​​​​​​אחת מהזירות המושפעות מדברי אנשי ציבור היא זו של הרשתות החברתיות, שמהווה את המוקד השוקק ביותר של השיח הציבורי. חלק ניכר מהקמפיין של תנועת חזון רץ ברשתות ובהתאם נראית עלייה במספר מקרי הלהט"בופוביה שהחלה בינואר ונמשכה מספר חודשים. באוגוסט נרשמה עלייה נוספת במספר המקרים ברשת, לאחר פרסום הקמפיין של מפלגת נועם והתבטאות שר החינוך. סך הכל, יותר מ-50% ממקרי הלהט"בופוביה שדווחו ב- 2019 התרחשו ברשתות החברתיות ורובן הכמעט מוחלט של הפגיעות נענה בתגובה מטעם האגודה למען הלהט"ב. כ- 44% מהפגיעות שהגבנו עליהן השנה היו טוקבקים לכתבות וכ-35% מהפגיעות נמצאו בטוויטר. כמעט 10% מהפגיעות נמצאו בפייסבוק, והשאר בפורומים ברשת, באינסטגרם, ביוטיוב ובבלוגים. 

להט''בפוביה במערכת החינוך: רוב הפגיעות הן בבתי הספר​​​​​​​

כ- 39% מכלל הדיווחים למרכז היו על להט"בופוביה במוסדות המדינה. הדיווחים העיקריים שקיבלנו נגעו לבעיות מול רשות האוכלוסין, ביניהן, בעיות ברישום נישואין, בעיות בשינוי סעיף המין, רישום הורות והנפקת תעודת לידה ופונדקאות בחו"ל. נראה כי בכל אחד מהמצבים המשפחתיים חווים/ות חברי/ות הקהילה בעיות ו/או אפלייה ברשות האוכלוסין. ניתן לזהות שני סוגי אפלייה מרכזיים במוסדות המדינה בכלל וברשות האוכלוסין בפרט: הראשון מגולם במדיניות שאינה מאפשרת שוויון זכויות לחברי/ות הקהילה הגאה, ושקיימת ברובד הגלוי והפורמלי של יחסי הקהילה הגאה עם הרשויות. הרובד השני סמוי וחמקמק יותר, ומתבטא בהתנהלות של עובדי הרשויות שיכולה להיות פוגענית ומפלה בפני עצמה. התנהלות כזאת לא נובעת רק מלהט"בופוביה, ויכולה להיות גם תוצאה של בורות ביחס לקהילה הגאה וחוסר ידע לגבי אופני הטיפול המתאימים לה.

כמו כן, מצויין בדוח כי %3 מתוך כלל המקרים שדווחו לאגודה למען הלט''ב במהלך 2019 עסקו בלהט"בופוביה של אנשי ציבור וכלי תקשורת. המקרה החמור ביותר הוא התבטאות שר החינוך נגד הקהילה הגאה, כשח"כ רפי פרץ אמר שניתן לבצע טיפולי המרה ללהט"בים ושהוא עצמו התנסה בזה. בבחירות 2019 סבב ב' רצה לכנסת מפלגת נועם, עם אג'נדה להט"בופובית דומה לזו של תנועת חזון, שהיוותה עמוד תווך מרכזי באידיאולוגיה שלה. הקמפיין שלה, שכלל שלטי ענק עם אמירות להט"בופוביות כגון "גאווה וקניית ילדים או שהבן שלי יתחתן עם אישה - ישראל בוחרת להיות נורמלית" על כבישים מרכזיים בארץ, סימן עליית מדרגה בפומביות של ביטויי להט"בופוביה בישראל.

קרא עוד:

ההורים איימו - ותלמידי מקיף ו' חששו להזדהות עם הלהט''בים

תגובות

End of content

No more pages to load