• 25 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

צה''ל חשף את התכניות לשנים הקרובות: מה צפוי בגבול הדרומי?

מערכת כיפת ברזל תעבור שינוי, צה''ל ינחית מכות קצרות, ממוקדות וכואבות לאויב, שילוב של נשק וסייבר - הכל כמובן אם הדרג המדיני יאשר

שורת אמצעים אמורה להנחית מכת מחץ על האויב (צילום: דובר צה''ל)

צבא קטן וקטלני, שינחית מכות מחץ ברגעים הראשונים של הלחימה - שילוב של אש מדוייקת ולוחמת סייבר, ותמרוץ כוח אדם איכותי אלה עומדים במרכז ''תנופה'', התוכנית הרב-שנתית החדשה של צה"ל לשנים 2020-2024 שבמרכזה העצמת הקטלניות – בהיקף ובדיוק.

מערכת ''כיפת ברזל'' תעבור שינוי, הגבול הדרומי יהפוך לגבול חכם

על פי מידע שצה''ל מפרסם, התוכנית מבוססת על ארבעה רכיבים מרכזיים: הגנה רב שכבתית, עיבוי ושדרוג המכשול התשתיתי לכדי גבול חכם, שדרוג החטמ"רים למרחבים חכמים והתארגנות מבצעית חדשה.

אחד המוקדים יעסוק בפריסת הגנה אווירית ארצית – ׳כיפת ברזל׳ תעבור מהגנה סוללתית לפריסה ארצית של מרחבי הגנה. במסגרת ראייה רחבה, תינתן גם הגנה רב-שכבתית כמענה לאיומים שונים (ירי תלול מסלול, לטילים מדויקים, טילי שיוט וכטמ"מים), שתופעל בעתיד על ידי חמ"ל אחוד בשגרה ובחירום. לצד זאת, מתוכננת תוכנית רב שנתית לייצור רציף של מיירטים על מנת להגדיל את "תעודת הביטוח" ההגנתית מול איום הירי תלול מסלול. 

בצה''ל מזהים את ההתעצמות של חמאס והשימוש באמצעים משופרים וקטלניים יותר, לצד אמצעים פשוטים כמו בלוני נפץ, שרק היום עשרות מהם שוגרו לעבר הנגב וגרמו לקולות פיצוץ. החשש הוא מהסלמה לסבב אלים כבר בחודשים הקרובים, למרות הדיבורים השחוקים על הסדרה.

צה''ל משפר יכולות: האם יוכל להתמודד עם בלוני נפץ?

"מימוש התוכנית יאפשר לצה"ל הגדלת יכולת ניכרת", הדגיש הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, כשהציג אותה למפקדי צה"ל. "האתגרים סביבנו לא מאפשרים להמתין – ולכן, על אף המורכבות, התוכנית הרב שנתית יצאה לדרך״. הרמטכ''ל אומר את הדברים כרק היום, בשדרות, נחת צרור בלוני נפץ על בית ספר. במהלך היום נמשך זרם בלוני הנפץ מעזה לנגב, מבלי שצה''ל, הכפוף לדרג המדיני (שר הביטחון בנט וראש הממשלה נתניהו), יגיב תגובה מוחצת. במערכת הפוליטית מעדיפים להבליג ולא להיקלע לעמרכה אלימה שבועיים לפני הבחירות.

עניין העלות: האם הדרג המדיני יאשר הגדלה בתקציב?

תוכנית ''תנופה'' תהיה יקרה מתקציב צה''ל הקודם, שעמד על כ-30 מיליארדי שקלים.הרמטכ''ל לא חיכה לממשלה החדשה והציג את התוכנית. חלקים ממנה כבר ממומשים וצה''ל הסיט תקציבים פנימיים בהיקף של מאות מיליוני שקלים. 

בצה''ל אומרים כי ''בשנה האחרונה פעלו עשרות צוותים לניתוח ביקורתי של המציאות האסטרטגית-מבצעית ומצבו של צה"ל ביחס לאיומים ולאתגרים המתפתחים. במסגרת התהליך, נכתבה תפיסת ההפעלה לניצחון, שכל תכליתה היא שיפור אפקטיביות הלחימה של צה"ל והגדלת היתרון הצבאי, וממנה גובשה התוכנית החדשה, שאושרה על ידי שר הביטחון והוצגה לראש הממשלה, ובהמשך תובא לאישור הקבינט''.

הרמטכ''ל, רא''ל אביב כוכבי (צילום: דובר צה''ל)

"התוכנית תביא להעצמת הקטלניות בצה"ל, הן בהיקף והן בדיוק, ותיצור תנאים לקיצור משך המערכה", ציין הרמטכ"ל.

התוכנית הרב שנתית  ''תנופה'' מתאפשרת בזכות בניין הכוח ארוך השנים בצה"ל, במיוחד לאור הישגי התוכנית הרב שנתית הקודמת ׳גדעון׳, אומרים בצה''ל.חטיבות ההגנה המרחביות ישודרגו למרחבים חכמים, ובאמצעות יכולות דיגיטליות, קישוריות ובינה מלאכותית ידעו לזהות, להפליל ולהתריע מפני פעילות חבלנית עוינת. צעד זה יאפשר תרגום ידע נצבר בשטח לפעולות מבצעיות בטווחי זמן קצרים. 

במסגרת התוכנית יתקיים מבצוע מקטעי "גבול חכם", עם הקמת גדודי הגנה מרחבית ייעודים, שיורכבו מפלוגות ייחודיות בעלות יכולות רובוטיקה ויירוט. תתבצע גם הפעלת הגנה רובוטית על ידי רחפנים וכלים בלתי מאוישים שיפעלו באופן אורגני כחלק מהביטחון השוטף.

כמו כן, יינתן דגש מרכזי על ביסוס המכשול הדרומי, השלמת המכשול בלבנון וקידום יכולות חדשות בתחום ההגנה בסייבר.

צה''ל ממתכנן להלום חזק ומדויק (אם הדרג המדיני יאשר כמובן)

בצה''ל מדברים על ''מהלומות מדויקות ואפקטיביות, תוך הגדלת נפח התקיפות וסגירת המעגל על חוליות ירי ברציפות, לאורך כל המערכה, במגוון אמצעים תוקפים''.

''על פי התוכנית הרב שנתית החדשה שכוללת הצטיידות בחימושים בראי עשור קדימה, יוכפל כבר בחמש השנים הקרובות מספר החימושים המדויקים של צה"ל. בנוסף, ירכשו כלי טיס חדשים - שתי טייסות קרב וטייסת מסע״ר במהלך רב שנתי ארוך טווח (עשור)''.

הגבול הדרומי, במוך לרצועה (צילום: דובר צה''ל)​​​​​​​

''כמו כן, יוקמו תאי מודיעין ואש, שיובילו לשיפור יכולות ההפעלה המתואמת והמתוזמנת של יכולות אש, סייבר ופעולות חשאיות''.

''לטובת סנכרון ותיאום ממדי התקיפה השונים, ייבנו תאי תכנון תקיפה הטרוגניים הכוללים את כל רכיבי המהלומות הרב-ממדיות בתהליך מבצעי אחוד''.


תגובות

End of content

No more pages to load