• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

קניתם בזול באינטרנט? החגיגה נגמרה ומהבוקר - תשלמו מכסים והיטלים

באר שבע ממוקמת במקום השישי בהיקף הזמנות מוצרים מחו''ל דרך האינטרנט. מהבוקר, החגיגה נגמרה: בעקבות פסיקת בג''ץ, כל החבילות יעברו בידוק, הצרכנים ישלמו היטלים ומכסים והקניות ברשת יתייקרו משמעותית

החגיגה נגמרה (צילום המחשה: PXFUEL / CC0)

הזמנתם מוצרים מחו''ל כי זה היה זול משמעותית ממחירי החנויות בבאר שבע? הבוקר החגיגה נגמרה: בעקבות פסיקת בג''ץ, כל החבילות המגיעות לדואר יעברו בידוק קפדני וייחוייבו במכסים ובהיטלים שיהפכו את הקניה לבלתי כדאית. באר שבע, על פי נתוני רשות הדואר, ממוקמת במקום השישי בישראל בהיקף ההזמנות מחו''ל. האתרים הפופלריים הם הענקית הסינית עלי-אקספרס, מותגי האופנה אסוס ונקסט, אמאזון ואי-ביי. במקרים רבים, מדובר במחירים זולים משמעותית מהמחיר בחנויות בארץ, בעיקר בתחומי הסלולר, המחשבים והבגדים. כך למשל, מגן מסך שנמכר בבאר שבע ב-40 שקלים, עולה 2 דולר. מגן לטלפון שעולה 6 דולרים, נמכר בבאר שבע ב-120 עד 140 שקלים.

גם בתחום הביגוד, ההנעלה והאלקטרוניקה פערי המחירים גדולים. סניפי הדואר בדרום טובעים בחבילות. בעיר כמו באר שבע, שההכנסה של התושבים נמוכה מבמרכז הארץ, רבים מחפשים להוזיל עלויות, על ידי קניות באתרים מחו''ל, בעיקר סיניים. עד עכשיו, החיבלות שהגיעו לישראל נבדקו מדגמית והועברו לסניפים. מעתה, כל חבילה תעבור בידוק קפדני והמזמינים יחוייבו לשלם היטלים ומכסים שונים, שיעלו בהרבה על מחיר המוצר עצמו.

מהפכת הוזלת יוקר המחיה בה דגל שר האוצר כחלון, במסגרתה בוטלו מכסים ופושטו הליכי ייבוא, מתה הבוקר רשמית. גם הצהרת נתניהו, כי יחולל מהפכה להורדת יוקר המחיה אם ייבחר שוב לראש ממשלה, מוטלת בספק, מאחר שעד עכשיו החנויות הורידו מחירים בשל התחרות מול האתרים מחו''ל, בחודשים הקרובים צפויה התייקרות ניכרת, מאחר ולא תהיה תחרות. חגיגת הקניות בזול מסין ואתרי חו''ל נגמרה.

בג''ץ דרש מרשות הדואר להתחיל לבדוק את החבילות אחת-אחת

למה זה קרה?: בג"ץ קבע כי מה-15 בפברואר רשויות המכס יבדקו את כלל החבילות שנשלחות דרך הדואר, כפי הדבר נעשה עם חבילות הנשלחות לישראל דרך חברות שילוח פרטיות, דוגמת DHL ו-FEDEX. חברות השילוח הפרטיות יקרות משמעותית, אך המוצרים מגיעים לפתח הבית תוך זמן קצר ביותר - לעיתים ימים מעטים בהזמנה מארצות הברית. לחברות יש מערך מיומן של עמילי מכס, שיודעים לבדוק ביעילות כל חבילה ולקבוע עבורה שיעורי מכס. המזמינים דרכם משלמים עמילות מכס והיטלי איחסון, אך מקבלים את הסחורה תוך זמן קצר ביותר. מעתה, כל חבילה שתגיע לישראל דרך הדואר, תחוייב בהצהרת ייבוא. 

חבילות בדרך לשילוח אווירי |(צילום: PXFUEL / CC0)

את העתירה לבג''ץ הגישו איגוד לשכות המסחר וארגון סוכני המכס, כנגד דואר ישראל, רשות המסים ומשרדי האוצר והתקשורת, בטענה שהמדינה מאפשרת למעשה 'נתיב להברחת סחורות. העתירה נדחתה, אבל בג''ץ קבע כי הדואר חייב להתחיל לבדוק את החבילות.

דואר ישראל, אגב, בודק את החבילות הנכנסות לישראל ובמקרים מסויימים, קובע מכס והיטלים. במוצרי אלקטרוניקה מוצמדת הצהרת מכס מסודרת, הניתנת לסריקה ממוחשבת, ללא בעיה מיוחדת. בקניה מאתרים גדולים, הצהרה כזו על תכולת החבילה ומחירה מצורפת לחבילה. הדואר יודע לפשט את ההליכים ובחבילות בשווי נמוך, המעבר חלק. 

התוכנית להורדת יוקר המחיה של כחלון מתה הבוקר

מהיום, המצב משתנה: כל חבילה, בין אם לפטופ מאמזון או זגו עגילים בדולר מעלי-באבא יעברו בידוק, ישלמו עמילות מכס, מכסים והיטלים. מדובר בבשורה רעה לצרכנים, אך בבושרה נהדרת לקופת המדינה, שתתעשר במאות מיליוני שקלים נוספים.

בחודשים הקרובים צפויה התייקרות ניכרת של מוצרי אלקטרוניקה וביגוד, משתי סיבות: הראשונה, הקניות ברשת יהפכו ללא כדאיות ולא יהווה תחרות לחנויות פיזיות, שיעלו את מחירים בהתאם. המוצרים עלולים להתעכב זמן רב בדואר. החלום של קניות בזול מחו''ל נגמר הבוקר. 

הסיבה השניה היא הפסקת הייצור בסין בשל מגפת הקורונה. איש לא יודע כמה זמן יחלוף עד שהמדינה הענקית תחזור לייצור בהיקפים רגילים. ישראל מייבאת מסין הכל: משום, דרך שימורי מזון, ביגוד ועד חומרי בניין ומוצרי אלקטרוניקה. לקוחות פרטיים קונים לעיתים את כל תכולת הבית החדש, לרבות חומרי הבנייה, מהסינים. עובדים סינים בתחום הבניין מגיעים לישראל לביצוע פרוייקטים. 

המוצרים אולי זולים, ההיטלים יהפכו את הקניה ללא כדאית (צילום: PXHERE / CC0)​​​​​​​

במקום להתקדם, ישראל חזרה לשנות ה-80

זיו (55), מבאר שבע, נכנס לדירה חדשה לפני כמה חודשים, באחד המגדלים שנבנו בעיר. ''מכרנו דירה וקנינו דירה בפרויקט חדש, שהצריך מאתינו להוסיף כמה מאות אלפי שקלים. המקום היחידי בו יכולתי לחסוך הוא במוצרי סניטריה ובריהוט. בברזים ובכיורים מדובר בהפרשים של כמעט 80 אחוזים, במוצרי חשמל ההפרש גדול. המשלוח הגיע בדרך הים והכל היה בסדר. הסינים דייקנים, שלחו מה שהזמנו. חסכנו הרבה כסף, אבל עכשיו, אני בספק שזה יימשך ככה. הייתי לי הרגשה שהחגיגה עומדת להיגמר''.

המצב בישראל ייהפך דומה לזה של ארגנטינה ולא, למשל, למדינות צפון אמריקה או האיחוד האירופי. אלחנדרו מולינה מבואנוס איירס מספר לנו כי הכאב ראש לייבא מוצרים קטנים הופך אצלם את כל הסיפור ללא כדאי. ''אני קונה בעיקר תקליטים מחו''ל ובשנים האחרונות זה הפך לכאב ראש. אתה מזמין, ההזמנה מגיעה תוך שבועיים לארגנטינה, אבל אז היא נתקעת בדואר, עד שעוברת בידוק. אתה משלם על האיחסון, משלם היטל עמילות מכס ומכס. אצלנו יש גם בעיה שאתה לא יכול לרכוש מטבע זר באופן חופשי. ברגע שאתה מקבל את ההודעה שהחבילה הגיעה לסניף הדואר, תחכה שעתיים לפחות בתור. סיוט''.

בין מדינות אירופה ובצפון אמריקה המצב אחר. ''אני מזמין מאמאזון וזה מגיע אליי תוך שעות'', מספר לנו גבריאל, ישראלי לעבר, כיום תושב ניו יורק. ''אנחנו מזמינים כמעט הכל, גם אוכל. זה נוח וזול. לכל היותר, אם מדובר במוצר ממש מיוחד, זה לוקח יום. במקרה של מוצרים שמגיעים מחו''ל, אני יודע בדיוק כמה אני אשלם, כולל מכסים ומתי המוצר יגיע אליי לפתח הבית. בבנניין יש לנו לוקרים והשוער בבניין שומר לנו על החבילות עד שאנחנו מגיעים מהעבודה. קשה לי לדמיין את החיים אחרת''.

תגובות

End of content

No more pages to load