• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

גנב עתיקות - והמזל הרע רדף אותו עד שהחזיר אותן

אלמוני גנב אבני בליסטראות רומיים מאתר גמלא - ומאז המזל הרע רדף אותו. בסוף הוא הניח אותן בפתח מוזיאון האסלאם בב''ש, בצירוף פתק

(צילום: רשות העתיקות)

עמוס כהן, עובד במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע הגיע לעוד יום שגרתי בעבודה ובחצר המוזיאון, הבחין בשקית שבה שתי אבנים ופתק שנכתב על ידי אלמוני: "אלה שני כדורי בלוסטראות רומיות מאתר גמלא, מרובע מגורים לרגלי הפסגה. אני גנבתי אותם ביולי 1995 ומאז הם הביאו לי המון צרות. אנא אל תגנבו את העתיקות!". האבנים הועברו מיד לרשות העתיקות, נבדקו ואומתו כאבני קלע עתיקות מלפני כ-2000 שנה, שנגנבו משמורת גמלא.

המקרה אירע לפני כמה שנים, אך ברשות העתיקות מדגישים כי גניבת עתיקות היא עבירה על החוק.

"במהלך החפירות בגמלא נמצאו קרוב ל-2000 אבנים כאלה, וזהו האתר שבו נמצא המספר הגדול ביותר של אבני בליסטרה מהתקופה הרומית הקדומה. הרומאים ירו את האבנים הללו על מגני העיר במטרה להרחיק אותם מהחומה, כך שניתן יהיה לנגוח בה ולשבור אותה באמצעות אילי נגיחה. את האבנים עיבדו ועיצבו חיילים או שבויים במקום, באופן ידני", מסביר ד"ר דני שיאון מרשות העתיקות.

ההערכה היא, כי לאורך השנים נגנבו לא מעט אוצרות היסטוריים: לפני שנים רבות ניתן היה לקנות מטבעות עתיקים מהתקופות הרומית והביזנטית בחנויות במזרח ירושלים. מטיילים לקחו ''מזכרות'' מאתרים היסטוריים. בחלקן, היו מי שניסו לכמור אותן באתרי מכירות באינטרנט. 

תגובות

End of content

No more pages to load