• 25 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מבוגר ובעל ניסיון? יהיה לך מאוד קשה למצוא עבודה, במיוחד בדרום

בדיקת ''פורטל דרושים'' מבית יד 2, מגלה כי דווקא אנשים צעירים, ללא ניסיון תעסוקתי ימצאו עבודה מהר יותר מעובדים בוגרים. אחרי גיל 65, רק 5% ימצאו עבודה

צילום הדמיה: Michael Raphael / FEMA LIBRARY / נחלת הכלל

צברתם ניסיון של שנים רבות בעבודה? הגעתם לתפקיד בכיר ורם דרג בחברה שלכם? לא בטוח כי אלה יעמדו לטובתכם כשתחפשו את מקום העבודה והתפקיד הבאים. אתר "פורטל דרושים" מבית יד2, מדווח מניסיונו כי ככל שהמשרה יותר בכירה, והגיל מתקדם, כך לוקח יותר זמן למצוא עבודה – וזאת למרות הניסיון והידע העצום שצברו (ואולי אף בגלל זאת). למעשה, 'אפקט הפרסה' בולט בשכבה זו ולפיו מגיעים לנקודת שיא בקריירה הן מבחינת שכר והן בתפקיד, ואחרי כן לעיתים אין ברירה והם חוזרים אחורה.

בבאר שבע רשומים כ-5,300 מובטלים. האבטלה בעיר עומדת על כ-4.8 (נתון משתנה על בסיס עונתי) ומדובר באחוז המובטלים הגבוה ביותר מבין הערים הגדולות. כמעט 15 אחוזים מדורשי העבודה הם אקדמאים, כ-800 איש. דור (65), עבד למעלה מ-30 שנה בתחום ניהול מערכות מחשב, אחרי קריירה צבאית בתחום. לפני כשנתיים החברה בה עבד החליפה בעלים והחליטה לפטר אותו. ''התחלתי לחפש עבודה בעצמי, אבל אנשים נבהלו מהניסיון ומהגיל. כשראיתי שלא הולך, ניסיתי להתקבל לעבודה שאינה דורשת כישורים. אמנם קיבלתי פיצויים ואני זכאית לחתום בלשכה, אבל המצב קשה. חשבתי לפתוח עסק, אבל בבאר שבע זה מסוכן. אחרי 35 שנה ועם ניסיון כל כך עשיר, אין מי שייקח אותי. הידע שצברתי והניסיון הרב הפכו להיות האויבים הכי גדולים שלי, בדרך למציאת עבודה. אם לא אעבוד את השנתיים האלה, עלולה להיפגע לי הפנסיה''. דור בינתיים ''מחלטר'' בעבודות שלא חשב עליהן: הוא מתקין מנורות חכמות, מתקן טאבלטים, לפטופים וטלפונים חכמים. ''מה יהיה? אני לא יודע, אבל הבעיה היא לא רק שלי, אלה של אנשים מגיל 40 שצברו ניסיון בעבודה''.

מחפשי עבודה כוללים שכבות גיל שונות ובהם, ניסיון רב שנים מוכיח כי עובדים בכירים בגיל 40-50 בעלי 7-8 שנות ניסיון ימצאו עבודה, בממוצע רק לאחר שנה שלמה של חיפושים. רוב התשובות שהם מקבלים הן כי הם בעלי כישורי יתר ('אובר קוואליפייד'), או שהתפקיד 'קטן מדי' עבורם וכדומה. הסיבות המרכזיות לחוסר הרצון של מעסיקים לקבל לעבודה בכירים בגילאים אלה הן העלות הגבוהה שלהם – בד"כ ציפיות השכר של עובדים אלה גבוהות. כמו כן, קיים החשש שמא הם לא יוכלו לקבל מרות של בוסים צעירים מהם, או ליישם שיטות עבודה אחרות/חדשות ממה שהם מכירים וכיוצא בזה.

לעומת שכבת גיל זו, העובדים הצעירים מוצאים עבודה חדשה מהר יותר: בגיל 20-30 ניתן למצוא עבודה באופן כמעט מיידי אם אין לך תואר או ניסיון, בסוגי עבודות כמו אבטחה ושמירה, מלצרות וכדומה. עובדים אלה נחשבים בתחילת דרכם בשוק התעסוקה, ואלה השנים שבדרך-כלל הם שוקלים את עתידם המקצועי – חלקם ילכו ללימודים גבוהים, חלקם ירכשו מקצוע לא אקדמי, אחרים יעבדו בעבודות מזדמנות או כלליות. כשאין ממש העדפות תעסוקתיות ברורות – הנטייה היא ללכת על עבודות זמינות שרף הקבלה אליהן לא גבוה במיוחד ובהתאם לכך משך הזמן הדרוש למציאתן.

שכבת הגילאים 31-40, כוללת עובדים בעלי מקצוע וללא ניסיון /ניסיון מועט. משך זמן חיפוש העבודה, בממוצע בגילאים אלו נע בין 3-4 חודשים, ואם יש להם ניסיון של 2-3 שנים הם ימצאו עבודה בתוך חודשיים. שכבת גילאים זו מכילה בעיקר הורים לילדים מתבגרים/בוגרים, הם מגיעים בד"כ כבר עם מקצוע שרכשו ועם העדפות תעסוקתיות די ברורות.

שכבת הגיל האחרונה היא כאמור 40-50, שבה חיפוש העבודה אורך חצי שנה עד שנה, וזאת בהתאם לדרג של התפקיד. ככל שהעובד יותר בכיר כך משך זמן חיפוש העבודה עולה. על פניו כל מעסיק היה רוצה לקבל עובד בעל ניסיון וידע רב ועצום, עם מחויבות לעבודה ומוסר שמאפיינים בגרות ובשלות, עם זמן פנוי יחסית (הילדים כבר גדולים) ורצון ליציבות – אבל בפועל יותר ויותר מעסיקים לא מעוניינים לשלם פרמיה על ניסיון.

מניתוח נתוני סקר כוח אדם האחרון שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2017 עולה, כי שיעור המועסקים בישראל בגילאים 45-54 עומד על 18% בלבד, 14% מהמועסקים הם בני 55-64, ורק 5% בני 65 ומעלה.

לדברי מנכ"לית אתר דרושים ליאת הדר שרביט, "אין ספק שקיימת אפליה לא מכוונת על רקע גיל, והיא נובעת מחשש של המעסיקים מפני ציפיות שכר גבוהות ו/או תנאי עבודה מיוחדים ומועדפים. מבדיקה שביצענו, רוב הפסילות של האוכלוסייה המבוגרת היא על רקע אי התאמה לתרבות הארגונית. אנו בפורטל דרושים ממליצים לשים בצד חששות אלו ואחרים ולהבין שישנם הרבה עובדים בוגרים שמוכנים להתגמש ולהשקיע רבות במקום עבודה שנותן להם הזדמנות."

תגובות

End of content

No more pages to load