• 25 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

40 הרשויות החזקות בישראל: הנגב כמעט לא מיוצג

בצמרת דירוג 40 הרשויות החזקות שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi הנגב כמעט ולא מיוצג. באר שבע שומרת על הדירוג שלה, עומר עלתה מעט ולהבים ירדה. המדד מבוסס על הדוחות המבוקרים לסיכום שנת 2018

צילומים: דני בלר, גוגל מפות

עיריית באר שבע שומרת על מקומה מבחינת היציבות הפיננסית (מקום 21), מועצת עומר עולה מדרגה אחת וממוקמת במקום השני כך עולה מדרוג הרשויות שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi במסגרת דירוג BdiCode  לשנת 2020. מבין ערי הנגב, רק באר שבע מופיעה בין 40 האיתנות. 

דירוג היציבות פיננסית של העיריות והמועצות המקומיות והאזוריות בישראל מתבצע זו השנה 14 ברציפות. כלכלני CofaceBdi בונים את המדד על פי שקלול המדדים האינדיבידואלים של הרשויות לרבות מדדים פיננסיים, מדד יעילות, היכולת לגבות תשלומים שוטפים וחובות העבר מהתושבים ועסקים ועוד.

עורכי הסקר מבהירים כי המדד מבוסס על הדוחות המבוקרים של הרשויות המקומיות לסיכום שנת 2018. 

בדיקת מאגר "אורות אדומים®" של חברת CofaceBdi לאיתור רשויות עם דיווחים על הגבלות חשבון, שקים חוזרים, פיגור חמור בתשלומים ועוד..., התייחסות לציון הסוציו אקונומי של העיריות והמועצות בישראל ועוד... המדד מבוסס על הדוחות המבוקרים של הרשויות המקומיות לסיכום שנת 2018. 

באר שבע ועומר שומרות על הדירוג הסוציו-אקונומי שלהן: 5 ו-9 בהתאמה. בעשיריה המובילה בטבלת האיתנות הפיננסית מופיעות, באופן לא מפתיע, רק רשויות ממרכז הארץ. ככל שיורדים בדירוג, מוצאים יותר ויותר ערים מהפריפריה הדרומית והצפונית. 

לדברי אייל ינאי, מנכ״ל משותף בחברת CofaceBdi: "במסגרת הדרוג השנה בדקנו את היחס בין הדרוג הסוציואקונומי של תושבי העיר לבין היציבות  הפיננסית של עיר. רמת השרון המדורגת ראשונה היא העיר שבה הדרוג הסוציואקונומי של התושבים הוא הגבוה ביותר ( 9 )  ובכל העשירייה הראשונה הדרוג הסוציואקונומי אינו יורד מהציון 7 למעט העיר לוד שיוצאת דופן ומתברגת למקום השישי עם דרוג סוציואקונומי של 3 בלבד. עם זאת בעשירייה האחרונה בדרוג ( מקומות 30-40 ) הדרוג הסוציואקונומי אינו עולה מעל 6. כלומר שיש התאמה מסוימת בין מצבם הסוציואקונומי של התושבים לבין דרוג היציבות של הרשות. אולם הדוגמא של לוד מראה כי ניהול נכון יכול לשפר את יציבות העירייה למרות הדירוג הסוציו אקונומי."

במועצות המקומיות: עומר במקום השני, אחרי כפר שמריהו. ירידה חדה ללהבים

CofaceBdi מפרסמת במקביל גם את דרוג היציבות הפיננסית של המועצות המקומיות והאזוריות בישראל.  מהדירוג עולה כי המועצה המקומית היציבה ביותר בישראל היא המועצה המקומית כפר שמריהו. שדורגה ראשונה גם לפני שנה. במקום השני מדורגת עומר שעלתה מהמקום השלישי אשתקד.

מועצת להבים, שדורגה בשנת 2019 במקום ה-5, יורדת 4 שלבים למקום ה-9.

אופן ביצוע המחקר

המחקר של CofaceBdi בחן את כל אוכלוסיית העיריות והמועצות בישראל והתבסס על שימוש ב-3 מקורות מידע: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, דוחות כספיים של העיריות והמועצות (דוחות מבוקרים לסיכום נתוני שנת 2018) ומאגרי המידע של חברת CofaceBdi. 

על מנת לבחון חוסן פיננסי נבחרו מספר מדדים פיננסים המשקפים את יכולתן של עיריות ומועצות לעמוד בהחזר חובות. כמו-כן, נבנה מדד של יעילות פעילות שמשקף את יעילות התנהלות של עירייה או מועצה.  מטרת העבודה הייתה לאתר את המועצות והעיריות בעלות פרופיל של סיכון עסקי, חוסן פיננסי מוסר תשלומים ויעילות הטוב ביותר.  

בדרוג נכללו רשויות בדרוג סוציו אקונומי הנע בין 4 ל- 10 (הכי טוב) הדירוג הסוציו אקונומי מבדיל בין האוכלוסיות חזקות לבין החלשות על פי נתוני הלמ"ס ובוחן בין היתר ההכנסה הממוצעת לנפש, רמת המינוע (סה"כ כלי רכב פרטים מחולק במספר התושבים), אחוז זכאים לתעודת בגרות, אחוז הסטודנטים, אחוז דורשי עבודה, יחס תלות ואחוז מקבלי גמלה להבטחת הכנסה. יצוין שדירוג היציבות הפיננסית לא תמיד קשור לדירוג הסוציואקונומי ויתכנו רשויות השייכות לאשכול נמוך אך דירוג היציבות שלהן יחסית גבוהה ולהיפך. 


תגובות

End of content

No more pages to load