• 25 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בעקבות ''תקרית הטרקטור'': מטח כבד על יישובי מערב הנגב

צה''ל נמצא בהיערכות שיא, אחרי שחמאס והג'יאהד האיסלמי החליטו לנקום את מותו של איש חמאס שגופתו נלקחה לישראל תלויה מטרקטור

גופת המחבל על טרקטור צה''לי וירי התגובה הפלסטיני (צילום: סראייה PS)

בדקות האחרונות (17:43), מטח כבד של רקטות נורה לעבר יישובי הנגב מערבי. במערכת הצבאית תגברו את מערך המיירטים. הירי הכבד בא כנקמה על חיסולו של מחבל הג'יאהד האיסלמי, שניסה להניח מטען על גבול הרצועה וחוסל על ידי כוח צה''ל, כשהוא בצד העזתי. כלי הנדסי כבד של צה''ל נשא את גופתו לתוך ישראל, כשהוא תלוי מהכף. התמונות, ששודרו ברחבי העולם, עוררו ביקורת קשה מאוד כנגד ישראל.

וידאו: התקרית הבוקר, מטח הירי על הדרום (מקורות: דובר צה''ל, טלגראם, תקשורת עזתית)
​​​​​​​

על פי צה''ל,  ''הפיגוע בוצע על ידי חוליה המשויכת לארגון הטרור הגיאהד האיסלמי. מדובר בחוליית טרור אשר ביצעה שני אירועי הנחת מטען נוספים בחודשים האחרונים סמוך לגדר המערכת''. המטח הכבד מתרחש מעט יותר משבוע לפני הבחירות בישראל וכאשר ממשלת פועלת לקידום ביצוע הסדרה אל מול חמאס. השבוע אמורה ישראל לאפשר הכנסת כסף קטארי לרצועה. 

מנהיג תנועת הג'יהאד האיסלאמי, אחמד אל-מודאלל, אומר הערב כי ''ההתנגדות הפלסטינית אינה יכולה לשתוק על הפשע הנורא שביצע האויב ממזרח לח'אן-יונס, וכי להתנגדות יש את הזכות המלאה לנקום''  אל-מודלאל אומר את הדברים לאתר חדשות עזתי: " הדם של הקדושים לא יעבור לשווא. השדה יפריד בינינו לבין האויב, והפשע לא יעלם, וימחק אנחנו מסיימים את החלטת החדר המשותף בתגובה לעבר האויב בשפה שהוא מבין''.

הבוקר נשמעה ביקורת קשה על מדיניות ''איסוף הגופות'' של שר הביטחון בנט, במטרה לבנות מנוף לחץ להזחרת השיראלים בשבי חמאס. ''גונבים גופה, מתעללים בה באמצעות דחפור, ועדיין טוענים שזה הצבא הכי מוסרי בעולם. מאז שבנט נכנס לתפקיד שר הביטחון אגירת גופות למען מיקוח היא מדיניות מוצהרת של ישראל.  שר המוות וברוטאליות'', אמרה ח''כ עאידה תומא סולימאן, מהרשימה המשותפת. בעולם נשמעה ביקורת על התמונות שיצאו מהצד העזתי. 

שר הביטחון, נפתלי בנט, מצידו,  בחר לתקוף את השמאל הישראלי, במקום לתת תשובות לתושבי הנגב: ''נמאס מהביקורת הצבועה של השמאל נגד ״חוסר ההומניות״ שבשימוש בדחפור כדי להביא אלינו גופת מחבל שניסה לרצוח ישראלים. ‏רבותיי, יפי הנפש: אתם לא הומניים. חמאס מחזיק את גופות הדר ואורון. אני מגבה את צה״ל שחיסל את המחבלים ואסף את הגופה.  ‏כך צריך וכך נעשה. מול מחבלים נפעל בעוצמה״.

בנגב יש ביקורת רבה על התגובות ''העוצמתיות'' של בנט, לרוב הפצצת דיונות, פינות עישון של חמאס ופחונים. עשרות בלוני נפץ משוגרים מדי יום לעבר מערב הנגב, ירי הרקטות נמשך וגם אם בממשלה מתעקשים לדבר על כך ש''אין נפגעים בנפש'', הרי שהפגיעה הנפשית המתמשכת של תושבי הנגב רבה. 

במועצה האזורית אשכול אומרים כי ''בשעה האחרונה הופעלו מספר אזעקות בישובי המועצה. ההסעות אל החוגים בוטלו., ההסעות לפיזור הילדים יצאו מהמועצה כמתוכנן בתיאום עם כוחות הביטחון.  עוד נמסר כי לא היו פגיעות בתוך הישובים. כרגע אין  שינוי בהנחיות ההתגוננות. יש להקפיד על הנחיות פיקוד העורף במקרה שנשמעת אזעקה בישוב, יש להכנס למרחב מוגן ולשהות בו 10 דקות''. 

הערב מדברים במערכת הביטחון על אפשרות ברורה ומיידית להסלמה. תושבים בעוטף, גם אם אין כרגע הנחיה לשינוי בשיגרה, מהירו לשוב לבתיהם ולהכין - שוב - את הממ''דים. החשש הוא כי חמאס ירחיב את מעגל הירי. בבאר שבע אין כרגע שינוי בשיגרה, באשקלון הוחלט הערב על פתיחת מקלטים. 

דובר צה"ל מוסר כי בהמשך לדיווחים על התרעות, זוהו כ-20 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית יירטו כעשרה שיגורים.

​​​​​​​מפקד המחוז הדרומי במשטרה, ניצב יורם סופר, סיים לפני זמן קצר הערכת מצב מיוחדת על רקע ההסלמה בדרום, במהלכה הוחלט על עיבוי  הכוחות בדרום. במסגרת המוכנות המבצעית וחיזוק הביטחון האישי, שוטרי המחוז הדרומי מתורגלים ומיומנים באירועים כגון אלו ופועלים במטרה לסייע לתושבים ולהציל חיים.

בהמשך לסבב הירי שהיה בדקות האחרונות, התקיימה הערכת מצב מיוחדת בראשות מפקד המחוז הדרומי במשטרה, ניצב יורם סופר וסגל הפיקוד, עובו כלל המערכים המבצעיים על מנת להגביר את הנוכחות ברחבי הערים ואת תחושת הביטחון בקרב הציבור. 

היערכות המשטרה שמה דגש על שיתוף פעולה וסנכרון מיטבי בין כלל גופי הביטחון, החירום וההצלה בישראל (צה"ל\פקע"ר, כב"ה, מד"א, רשויות וכיו"ב).

בד-בבד, מבקשת המשטרה לרענן את הנחיות הבטיחות לציבור-

- בכל מקרה של אזעקה, יש להישמע ולפעול על פי הנחיות פיקוד העורף. 

- חל איסור להתקרב לזירת אירוע. יש להשאיר את הטיפול בזירה לחבלני משטרת ישראל המיומנים וכוחות החירום וההצלה.

- בכל מציאת פריט חשוד, לרבות חלקי יירוט ו/או רקטה, יש להתרחק מהמקום, להרחיק סקרנים, לחייג 100 ולהזעיק את משטרת ישראל למקום.

- הישמעות להנחיות אלו, מצילה חיים!

תגובות

End of content

No more pages to load