• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סערת שרן השכל: ''מי שאיבד עבודתו בדרום יכול לשטוף כלים בת''א''

פיטרו אתכם מהעבודה בבאר שבע? ח''כ שרן השכל סבורה כי לא משנה כמה אתם מוכשרים, תמיד תוכלו לשטוף כלים בתל אביב ב-12 אלף שקל לחודש. האם צריך לכעוס על האמירה - או שהיא אמרה בקול מה שכבר ידעו במשרד רוה''מ?

ח''כ שרן השכל עם האמירה הבעייתית (צילום: פורום קהלת)

סערה בבאר שבע, בעקבות דברים שאמרה ח''כ שרן השכל, מהליכוד, אתמול, שלישי, בפאנל הכלכלי של פורום קהלת: ''אדם גם בלי הכשרה, בסדר, נסגר מפעל של קרמיקה באזור הדרום, עם כל הכבוד תלך לכל מסעדה פה באזור, הוא יכול לעבוד כשוטף כלים ב-12 אלף שקל לחודש''. הבוקר, רביעי, מאוד נזהרו בב''ש, עיר ליכודית, שלא לבקר את מפלגת השלטון, אבל האמירה קוממה לא מעטים בעיר שמזה שנים סובלת מבעיות כלכליות. רק לפני פחות משנה נסגר מפעל חרסה בעיר וכ-200 עובדים, בהם עובדים ותיקים ומבוגרים נשלחו לרחוב. 

וידאו: שרן השכל בפורום קהלת (צילום: פורום קהלת)
ח''כ השכל אמרה את הדברים בדיון בפאנל כלכלי על סבסוד המדינה של מפעלים כושלים.  השכל, ח"כית מהליכוד, הציעה למי שאיבדו את מקור פרנסתם בדרום לחפש עבודה בתל אביב: "תלך לכל מסעדה פה, אפשר לעבוד כשוטף כלים תמורת 12 אלף שקל לחודש".

לדברי השכל, "זה פי 2 משכר המינימום שהוא מקבל במפעל. אתה יכול לעבוד כפועל בניין ב-15 אלף שקל בחודש, בלי הכשרה ובלי כלום. אז עם כל הכבוד לכל מיני דברים קיצוניים, השוק כן יודע לטפל בזה".

העיתונאי נדב איל השתומם למשמע דבריה של הח''כית ממפלגת השלטון: "את מציעה לאדם הזה שהוא בן 55 בדרום, שאיבד עבודה במפעל קרמיקה, שייסע לתל אביב ויעבוד פה במסעדה ב-15 אלף שקל בחודש? תשובת השוק החופשי היא כזאת - אם האנשים היו רוצים לעשות את זה. זאת התשובה הליברטינית, הם היו עושים את זה. העובדה היא שאנחנו מעסיקים פה אנשים זרים היא משום שכנראה יש לזה ביקוש בתוך המסעדות האלה ויכול להיות שהם לא ייקחו את המובטל הזה בן ה-55. עובדה היא שאותם מובטלים מדימונה שאת נתת להם תיאור קצת מנוכר בלשון המעטה לא לוקחים את האוטובוס הזה ונוסעים לכאן. זה לא כי הם טיפשים".

השכל הגיבה בחשבון הטוויטר שלה והאשימה כמובן את התקשורת: "צופה בסרטון שהוצא מהקשרו על מדיניות של סבסוד ממשלתי מכספי מסים למפעלים שכשלו ונסגרו. לא נכון שהמדינה תסבסד מכספי המסים שלנו מפעלים שכשלו וסגרו. אין לזה תוחלת. שמחה שכל הצדדים מסכימים''.

"נדב איל שאלת אותי אם אני מתכוונת שאדם בן 55 ישטוף כלים בתל אביב ועניתי בצורה ברורה שלא. בשום אופן לא רצוי שאדם כזה יגיע למצב שעליו לרחוץ כלים לפרנסתו. כולנו היינו רוצים למצוא פתרונות אחרים".

הציוץ של השכל (טוויטר)

​​​​​​​

בעיית התעסוקה בב''ש קיימת עוד לפני ששרן השכל נולדה

הנתונים אודות המשבר הכלכלי הפוקד זה שנים את באר שבע מכירים התושבים בעל פה: בירת הנגב מובילה באחוז העסקים בסכנת סגירה, בממדי האבטלה מבין הערים הגדולות. יש פערים בשכר המגיעים עד ל-50 אחוזים, על משרה זהה לעומת מרכז הארץ. אקדמאים מתקשים למצוא עבודה בבאר שבע ומאלה המועסקים כשכירים, קצת מלעלה משליש אינן מגיעים לשכר מינימום.

באופן פראדוכסלי, פועלות בבאר שבע  אוניברסיטה ומכללות, המכשירות אקדמאים והנדסאים, לצד פארק ההיי טק ועיר הבה''דים, שמותגה ככזו שתביא לפריחתה של העיר באר שבע. בפועל, הפרויקטים הצה''ליים תקועים וחלקם מוטלים בספק, שדה התעופה הבינלאומי בנבטים מתעורר לחיים מדי מערכת בחירות (כפי שזה קורה כבר 40 שנה) והממשלה הבאה שתקום תצטרך להתמודד עם גרעון עתק בתקציב שיאלץ אותה לבצע קיצוצי עומק באותם מקומות בהם תהיה לה כמה שפחות התנגדות פוליטית.

כבר כיום יש באר שבעים שנאלצים לעבוד בתל אביב, לא בשטיפת כלים, כי אם במקצועות חופשיים- היי טק, תקשורת, ניהול. אפשר לפגוש אותם ברכבת המוקדמת מבאר שבע או בכביש היציאה מהעיר. אלה ברכבת מנצלים את הנסיעה בת השעה וחצי לעבודה. המתורגלים ביותר מביאים איתם קפה בכוס תרמית מהבית וסנדוויץ. 

האם צריך לכעוס על ח''כ השכל? היא בסך הכל אמרה בקול רם מה שהמועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה קבע במחקר לפני שנתיים. גם אם בבאר שבע מדברים על סייבר, היי טק ופריחה כלכלית, העתיד מראה אחרת. ישראל מתכנסת למגה-עיר, בגוש דן.

לפני כשלוש שנים, המועצה  הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה הכינה דוח, הבוחן את אוכלוסיית ישראל בשנים 2030 ו-2040. מטרת הדוח היא לתכנן את התשתיות, את המערכות הציבוריות, את התקציבים, את הדגשים בחינוך ולנסות לצפות את מארג החיים בישראל. הדוח מתבסס על נתונים הסטוריים, על מגמות קיימות ומספק מספר תרחישים, מתרחיש שמרני, מבוסס נתונים הסטוריים וקצבי גידול האוכלוסיה מבוססי הגירה פנימית וילודה ועד לתרחיש פחות שמרני, אם כי ההבדלים בתוצאות אינם גדולים.

על פי הדוח, בשנת 2040 יחיו במה שמכונה נפת באר שבע - מטרופולין שמרכזו בירת הנגב -  1.2 מיליון תושבים. באר שבע תהיה אחת הערים הצעירות בישראל, בשל הילודה הגבוהה בפזורה הבדואית. על פיי הערכות שמרניות בדוח, בבירת הנגב וסביבותיה לא פחות מ-חצי מיליון ילדים ובני נוער, דבר שיביא עדנה למערכת החינוך, לגני הילדים ולחנויות למוצרי תינוקות.  

משקל האוכלוסיה באיזור ישתנה אף הוא: היהודים החילוניים יהוו רק כ-43 אחוזים בבאר שבע וסביבותיה. הקבוצה השניה הגדולה היא האוכלוסיה הערבית באיזור, שתהווה 43 אחוזים מכלל התושבים. על פי הצפי, כמעט 14 אחוזים יהיו יהודים חרדים. 

כיום מהווה האוכלוסיה היהודית החילונית את הרוב בבאר שבע וסביבותיה (כמעט 60 אחוזים). בשנת 2040 העיר תל אביב תהפוך למובלעת יהודית חילונית (80 אחוזים מהאוכלוסיה), יחד עם חיפה, בה גם יהיה רוב יהודי חילוני. על התרחישים, האוכלוסיה היהודית החילונית תתרכז בעיקר בנפת תל אביב ובנפת חיפה. ירושלים תהיה עיר של שלישים: שליש חילונים, שליש חרדים, שליש ערבים. נפת באר שבע,  לע פי הדוח, תהפוך להיות איזור מעורב, בה האוכלוסיה הערבית תהיה שקולה בהיקפה לאוכלוסיה היהודית החילונית.


גם אנשי אקדמיה, שתחום עיסוקים חיזוי מגמות עתידיות, מדברים כיום על ''מגה-ערים'': בעולם המערבי רוצים לחיות בערים ולא בפריפריה, מסיבות פשוטות: פרנסה, אפשרויות קידום, נגישות לשירותי בריאות איכותיים, מערכת חינוך איכותנית, תרבות וגם אפשרויות פנאי. זה תואם את תחזית הדוח.

מגמה נוספת היא שינוי, שיתרחש כבר בשלושת העשורים הקרובים: שינויים מפליגים במחירי האנרגיות ומעבר לאנרגיות מתחדשות, שינויים בתחום העבודה החקלאית (גידול ממוכן, אנכי, במגדלים, מבוסס חיישנים ובינה מלאכותית) והיעלמותם של הרבה ממקצועות הלואו-טק. החיים במגה-ערים יקשו על שינוע סחורות חקלאיות. המזון יגדל בעיר, סמוך לבית. 

מי שלא יידע לקפוץ על הרכבת בשנים הקרובות, יישאר מאחור. ראשי רשויות בדרום מנהלים מרוץ נגד השעון, על מנת שלא להישאר מאחור. עם זאת, היעדר ממשלה מתפקדת ואפשרות וודאית לסיבוב בחירות רביעי עלולים להפוך גם את 2020 משנת עבודה לשנה אבודה.

תגובות

End of content

No more pages to load