• 07 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

היכן יצביעו ''מבודדי הקורונה'' בבאר שבע?

גם בבאר שבע תופעל קלפי למי ששוהים בבידוד מחשש לקורונה. איפה היא תמוקם ואיך תתבצע ההצבעה?

צילומי המחשה: דני בלר, PUBLIC DOMAIN PICTURES

לא רק שזו הפעם הראשונה בה ישראל נדרשת לשלוש מערכות בחירות (ויש הטוענים כי הרביעית בדרך) על מנת להקים ממשלה, אלא שזו הפעם הראשונה בה ישראל מצביעה כשיותר מ-5,000 בעלי זכות הצבעה נתונים בבידוד בשל העובדה כי באו במגע עם מי שנדבקו בנגיף הקורונה. בשל העובדה כי לא ניתן היה לצפות כמה אנשים יהיו נתונים בבידוד ביום הבחירות, וועדת הבחירות המרכזית נערכת בנקודות הצבעה יעודיות למי שנתונים בבידוד לממש את זכותם הדמוקרטית להצביע בבחירות, מבלי שיסכנו את הציבור ואת עצמם בהדבקה אפשרית בנגיף.

הקלפי בבאר שבע ממקומת בחניון איצטדיון טרנר, בסמוך למגרש הכדורגל דרום-מזרח, ברחוב האצ''ל 2.  זהו אחד מ-14 אוהלים בערים מרכזיות ברחבי הארץ ונקודת ההצבעה היחידה בנגב. מבודדי הבית יוכלו להצביע בין השעות 10:00 ל-17:00. אתר ההצבעה בבאר שבע  מרוחק ממתחמי ההצבעה הרגילים, על מנת למנוע חשש מהאוכלוסייה להגיע לקלפיות הרגילות. האוהלים יוקמו בבוקר יום הבחירות.

בוועדת הבחירות המרכזית התקשו לגייס עובדים לקלפיות ההקורונה ובשל כך, חברי ועדת הקלפי ומזכירי הקלפי הינם  אנשי מד"א, שעברו הכשרה לצורך התפקיד.

בקלפיות הקורונה מוצבים מזכיר, שני חברי ועדה, מאבטח ומדריך מטעם ועדת הבחירות המרכזית, שיסייע לצוות.  שוטרים יסיירו בין הקלפיות ויוודאו כי ההצבעה מתנהלת כסדרה, בהתאם לנהלים המיוחדים שנקבעו עבור ההצבעה בהן.

למבודדי הקורונה אסור, בצו משרד הבריאות, לצאת מהבידוד. הפרת צו זה מהווה עבירה, אשר דינה עלול להיות מאסר. בשל הבחירות, צו משרד הבריאות למבודדי בית תוקן כך שיתאפשר לצאת מביתם ביום הבחירות, רק אין להם תסמיני מחלה, ואך ורק לצורך ההצבעה. מבודדי הקורונה נדרשים לחבוש מסכות בדרכם, לנסוע ברכב פרטי ללא ליווי, ולהימנע ככל האפשר ממעבר דרך מרחבים ציבוריים, כמו מעליות, פארקים, תחנות רכבת, אוטובוס מוניות ועוד, על מנת לצמצם את החיכוך עם האוכלוסייה.

מבודדי הקורונה שיגיעו לקלפי הייעודית ביום הבחירות, יידרשו לחתום על הצהרה כי הם מבקשים להצביע בקלפי מאחר כי הם שוהים בבידוד ביתי. אם מבודדי הקורונה יצביעו בקלפי רגילה או ינצלו את היציאה מהבית לצורך חניות ביניים, הדבריחשב עבירה פלילית.

בתוך אוהל ההצבעה תהיה חציצה שקופה בין חברי ועדת הקלפי והמזכיר לבין המצביע, אשר יאפשר להם לצפות במצביע ללא חשש להדבקה. הבוחר יקבל בכניסה ערכת מיגון הכוללת מסכה, כפפות, ג'ל אלכוהולי ועט חד-פעמי. ביציאה יוצב פח לפסולת זיהומית, שיושמד לאחר מכן. ההצבעה תתבצע במעטפות חיצוניות, למניעת הצבעה כפולה.

ספירת הקולות תיערך במתחם נפרד, כדי למנוע  מהמעטפות להתרבב באחרות,  רק אחרי ספירת כל המעטפות הכפולות. גובש נוהל מיוחד להעברת ואיסוף החומרים מהקלפיות, באחריות מד"א, כדי למנוע אפשרות להדבקה מהציוד.

חשש: גורמים אינטרסנטים ינסו להפיץ לעורר בהלת קורונה - ולשבש את הבחירות

במשטרה ערוכים לטפל בניסיונות ליצור בהלה בציבור, על ידי הפצת מידע שקרי שמטרתו לפגוע ביום הבחירות. החשש הוא שיהיו מי שיפיצו שמועות ברשתות שמטרתן למנוע ממצביעים להגיע לקלפיות בטענה כי יש בהן חולי קורונה וכן הפצת שמועות שונות שמטרתן ליצור בהלה או לשבש את יום הבחירות.

בוועדת הבחירות המרכזית הזהירו את הציבור מהודעות וואצאפ או פניות טלפוניות של מי שמציגים עצמם כחברי וועדת הבחירות המרכזית, בבקשה לקבל פרטים או לתת הוראות שונות. במערכת הבחירות האחרונה נשלחו הודעות SMS בהן כביכול מופנים המצביעים לקלפיות אחרות מאלה שבנפקס הבוחרים. 


תגובות

End of content

No more pages to load