• 25 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ההצבעה בנגב מבטאת את ההבדלים בין תושביו

תוצאות האמת הולכות ומתבררות: הליכוד ניצח בבאר שבע, אך ביישובי הלווין מובילה כחול-לבן. ביישובי הבדואים שליטה אבסולטית לרשימה המשותפת. על פי המדגמים - לגוש הימין יש 59 מנדטים

דפוסי ההצבעה בנגב (צילומים: דפי הפייסבוק של המועמדים)

תוצאות אמת חלקיות בבאר שבע: עד הבוקר נספרו 49 מתוך 295 קלפיות. הליכוד מוביל בבירת הנגב עם 50.2%, כחול לבן עם 17.58%, ישראל ביתנו 11.67%, ש"ס 9.16%, ימינה 4.86% והעבודה-גשר-מרצ עם 3.46%.

התוצאות החלקיות של ההצבעה בנגב חושפות את הפערים האידאולוגיים בין היישובים: בעוד שבבאר שבע מוביל הליכוד, ביישובים הלווין עומר, להבים ומיתר, מובילה כחול-לבן וביישובי הבדואים השליטה הגורפת היא של הרשימה המשותפת.  ההצבעה מראה את ההבדלים בין תפיסות העולם בין היישובים המבוססים באשכולות החברתיים 8-9, לבין באר שבע, שהיא באשכול החברתי 5. ביישובי הבדואים התמיכה הגורפת היא במשותפת, שהופכת להיות הכוח הפוליטי השלישי בכנסת.

האם אביגדור ליברמן עדיין לשון המאזניים? משקלו הסגולי פחת. נתניהו עשוי לפנות לכחול-לבן ולהשאיר את ליברמן בחוץ. הכל פתוח.

נכון לשעה 8:00 בבוקר - אין עדיין תוצאות אמת, אך המדגמים של ערוצי התקשורת עודכנו במהלך הלילה: 

על פי מדגם כאן חדשות:  הליכוד 36, כחול לבן 33, הרשימה המשותפת 15, שס 9, יהדות התורה 8, ישראל ביתנו 7, העבודה/גשר/מרצ 6, ימינה 6. 
תמונת הגושים השתנתה קצת: ימין 59, שמאל 54, ליברמן 7.

מדגם חברת החדשות עם מנו גבה: הליכוד: 37, כחול לבן 32, הרשימה משותפת 15, שס 9, ישראל ביתנו 7, יהדות התורה 7, עבודה/גשר/מרצ, 7, ימינה 6. 

מפת הגושים דומה גם במדגם הזה: ימין: 59, שמאל 54, ליברמן 7.

שני המדגמים לא מביאים בחשבון את קולות החיילים, המעטפות הכפולות ואת הסכמי העודפים ואלה עשויים לשנות את התוצאות לשני הכיוונים. 

אם תמונת הגושים תשאר כפי שהיא וגוש הימין ישאר על 59 מנדטים, המשא ומתן הקואליציוני להשגת ה-61 עלול להיות קשה. לא כחול לבן, לא המשותפת, לא ישראל ביתנו ולא העבודה-גשר-מרצ מוכנות, לעת עתה, לשבת עם נתניהו. גם אם גוש הימין ישיג בסופו של דבר 61 מנדטים, מדובר בקואליציה של הליכוד עם ש''ס ויהדות התורה - שיחזיקו ב-17 מנדטים וימינה, 6 מנדטים, שלמרות היותן חלק מהגוש, יתנו תנאים, ידרשו תקציבים וגם יבקשו לעצב את אופיה של ישראל על פי רוחן.

מדובר למשל, בחדשות רעות למי שחלם על תחבורה ציבורית ועסקים בשבת, על נישואים אזרחיים, שיוויון זכויות ללהט''ביים ותקציבים מוגדלים לנושא החברתי. קשה לראות את יהדות התורה, ש''ס או ימינה תומכות בנושאים האלה. הממשלה הבאה תהיה ימנית-שמרנית ותבקש לעצב ברוחה את המציאות הישראלית. 

מצד שני, 59 מנדטים אינם 61. נתניהו, העומד בראש הסיעה הגדולה, יצטרך לפנות לאחת המפלגות או לנסות לגייס עריקים. מצד שני הנכסת מפלגה חילונית נוספת לקואליציה גדולה, הייתה יכולה לאזן את תמונת המצב. גם משפטו של נתניהו, האמור להתחיל ב-17 במרס, אינו צריך להטריד אותו. יחלפו חודשים עד שראש הממשלה בעצמו יצטרך להתייצב באולם המשפט ועד אז, הכל יכול לקרות, לרבות הבעה להצבעה מזורזת של גרסא מקומית של החוק הצרפתי, ההמעניק חסינות לראש המדינה, כל עוד הוא מכהן. ייתכן גם שינוי בחוק החסינות, כך שהוא ייתן לחברי הכנסת וראש הממשלה חסינות מפני העמדה לדין. על פי החוק המוצע, ההחלטה על הסרת החסינות תהיה נתונה בידי ועדת הכנסת וההחלטה תתקבל במליאה ברוב רגיל.

אבל עדיין מוקדם לדבר על אלה, כל עוד אין תוצאות אמת. בעוד שברור שהקמת הממשלה תורכב על נתניהו, בהיותו ראש הסיעה הגדולה בכנסת, ללא 61 שום דבר אינו סגור. ללא רוב מוחלט, הוא יידרש לעוד שותף או לעריקים. בלי אלה, העניינים עלולים להסתבך, עד למערכת בחירות רביעית, כשמי שלא יסכים להשלים ל-61 ייזכר כמי שהביא על ישראל את הסיבוב הרביעי.


תגובות

End of content

No more pages to load