• 25 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תערוכה לכבוד 70 שנה לעיריית באר שבע: נוסטלגיה ופוליטיקה של פעם

לפני 70 שנה הועברו הסמכויות של המושל הצבאי לידי דוד טוביהו, מקים עיריית ב''ש וראש העיר הראשון. תערוכה בעירייה מציגה צילומים לא מוכרים מימיה הראשונה של העיר

פתיחת התערוכה (צילום: עיריית ב''ש)

‏לפני כ-70 שנה הועברו סמכויות ניהול העיר באר שבע מידי המושל הצבאי, מיכאל הנגבי (שהחזיק בהן מאז שחרור העיר באוקטובר 48) לידי דוד טוביהו, איש סולל בונה, שעליו הוטל התפקיד להקים לבאר שבע עירייה ולעמוד בראשה. ב-1 במרץ 1950 החלה העירייה בעבודתה. 

וידאו: פתיחת התערוכה

סיפור ימיה הראשונים של העירייה מסופר בתערוכה ייחודית "70 שנים לתחילת פעילותה של עיריית באר שבע" שנפתחה ביום רביעי בגלריית העירייה. התערוכה מכילה אוסף נדיר של צילומים ומסמכים, המכילים בין היתר: קטעי עיתונות רבים, תמונות מביקורים בעירייה של נשיא המדינה יצחק בן צבי, ראש הממשלה גולדה מאיר, בן גוריון, שר האוצר פנחס ספיר, הפרוטוקול הראשון של ישיבת מועצת העיר הכתוב בכתב ידו של אפרים פרויד ז"ל העובד הראשון ומנהל החשבונות הראשי, ששימש עד לפרישתו כמבקר העירייה, המכרז הראשון לשיפוץ בית המושל שהפך לבית העירייה ולימים למוזיאון הנגב לאמנות, צילומים מטקס העברת העיר באר שבע מממשל צבאי לממשל אזרחי בפברואר 1950, צילומים של בניית השכונות החדשות בעיר, בניית בית העירייה החדש, כולל מגילת היסוד והטמנתה ביסודות הבניין.

בעברית, יידיש וצרפתית: חונכים עיר חדשה בישראל: באר שבע

זוהי תערוכה של האמן, האוצר וחוקר באר שבע גואל דרורי. האירוע התקיים במעמד ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ', מ"מ וסגני ראש העיר, חברי מועצת העיר, מנכ"לית העירייה, מנהלי אגפים ומחלקות בעירייה, יקירי העיר באר שבע, מייסדי העיר באר שבע וקהל רב.

סוללים את הכביש הראשון בבאר שבע​​​​​​​

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ':  "זהו רגע מרגש, הארה היסטורית להוקרת דור המייסדים שלנו, אלה שהיו כאן לפנינו בתקופות אחרות לחלוטין. כל אחד מהם הביא עמו את הלהט הייחודי, האהבה הגדולה למולדת, היצירתיות, הם באמת החולמים הגדולים של מדינת ישראל והעיר באר שבע בפרט. בעשייתם מלאת התשוקה הם הצליחו להביע חותם ולהיות חלק מסיפורה של העיר המיוחדת שלנו ואנחנו ממשיכים את הדרך''.

אחד ממקומות העבודה הראשונים בב''ש: בית החרושת לסוכריות של האחים ראוך

אוצר התערוכה, גואל דרורי: ''תהליך המחקר לתערוכה זו לווה אותי בהתרגשות גדולה, כל פיסת מידע הצטרפה לפיסה אחרת וכמו ארכיאולוג המרכיב שברי כד המפוזרים בשטח, ליקטתי וחיברתי אותם לסיפור שעדיין לא סופר. הניסיון שצברתי בשתי התערוכות לתולדות באר שבע עם טייסת המשנה שלי, מיכל מונטל, רק הוסיפו לניסיון לארוג את החומרים ולהסיר את אבק ההיסטוריה מצילומים ומסמכים משנות החמישים והשישים''.

תגובות

End of content

No more pages to load