• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לקראת ההודעה הדרמטית: באר שבעים פשטו על חנויות מזון שפתוחות בשבת

הערב צפויה הודעה דרמטית של ראש הממשלה, הנוגעת למגפת הקורונה - נשקלת השבתה כללית של המשק והטלת מגבלות תנועה על האזרחים. בבאר שבע יש מי שלא חיכו ורוקנו את חנויות המזון הפתוחות בשבת

עיר בהיסטריה: בחנויות המזון הפתוחות בשבת בבאר שבע (דליקטסים למיניהם ורשתות לא כשרות), יש החל מהבוקר תנועה ערה של קונים. ''עמדתנו שעה בתור, כל קניה פה לא יורדת מ-1,000 שקלים, אנשים בפאניקה, קונים מכל הבא ליד'', אומר תושב להבים שהגיע לעשות קניות בבאר שבע, שעות לפני ההודעה הדרמטית של ראש הממשלה הצפויה הערב, בנוגע להתמודדות עם מגפת הקורונה. 

מרכולים בבאר שבע, שפתוחים בשבת התחילו להגביל את הכניסה עד 100 איש (צילום: יונתן דוד / באר שבע ביחד)​​​​​​​

על פי הערכות, הערב עולול להכריז ראש הממשלה על השבתה כללית של המשק - מלבד מקומות עבודה חיוניים. בין היתר נשקלת סגירת קניונים, בתי קולנוע, בתי קפה וכל חנות או עסק שאינם מוגדרים חיוניים. נשקלת הטלת מגבלות תנועה וצמצום האו ביטול התחבורה הציבורית. 

בשל המצב, המוגדר חירום של ממש, מקיים בשעה 16:00 ראש הממשלה דיון נוסף, בהשתתפות הגורמים הנוגעים למשבר. במערכת הבריאות דורשים הטלת עוצר של כמה שבועות על כלל האזרחים. במשרדי הממשלה אחרים מתנגדים, מאחר ומדובר בפגיעה כלכלית אנושה וגם, כי מדובר בצעד בלתי אפשרי לאכיפה. 

בין העובדים החיוניים מוגדרים עובדי בתי חולים, מעבדות, מרפאות, בתי מרקחת, עובדים בענף המזון, הביטחון, התחבורה הציבורית ועוד, לתקופה של שבועות ארוכים. בעוד שלעובדים שכירים המדינה תתן פיתרון בצורה של דמי אבטלה (שיהיו נמוכים משכרם הרגיל), עצמאיים ועובדי פרילאנס עלולים למצוא עצמם ללא פרנסה עד כדי קריסה. בבאר שבע, שמובילה בהיקף העסקים בסכנת סגירה מבין הערים הגדולות בישראל, חוששים ממכת פיטורים המונית, קריסת עסקים, חברות וספקים. 

וידאו: כך תתמודדו עם נגיף הקורונה ותנמעו את הפצת המחלה (משרד הבריאות)
​​​​​​​


''ביטלו את כל האירועים לחודש הקרוב ואני יושב בבית'', מספר צלם אירועים מבאר שבע. ''יורדת לי משכנתא, יש לי הלוואות לשלם, יש לי עוזר שצריך לקבל שכר. שבוע של השבתה במלחמה עוד עברתי, פה זה הולך להיות ארוך מאוד ואני לא יודע מי יפצה אותי''. ספי (50) נקלט לעבודה לפני חודש כאיש תחזוקה: ''הייתי הרבה זמן בלי עבודה ובגיל שלי למצוא משהו זה נס. עכשיו המקום סגור וביום ראשון המנהל צריך לקרוא לי לשיחה. התקופה שלא עבדתי גמרה לי את המעט חסכונות שיש לי ושמחתי כשהתחלתי ונתתי את הנשמה בעבודה. עכשיו כנראה שישלחו אותי הביתה''.

בבאר שבע לא כולם יכולים להרשות לעצמם לאגור מזון או אפילו לעמוד בעוצר שעלול להימשך שבועות ארוכים, במיוחד משפחות גדולות, שהכנסתן אינה מספקת לקיום בסיסי: ''אנחנו גרים בדירת 70 מ''ר: אני, אשתי, אימא שלי ועוד 3 ילדים, בהם פעוטה. בקושי מצליחים לגמור את החודש - אני עובד באולם שמחות, אשתי גננת'', מספר אמיר, תושב שכונה ה'. ''אנחנו קונים על פי הצורך, לא משתוללים, מנסים לחסוך איפה שאפשר. אין לנו איפה לאגור אוכל בבית ובטח לא להיות בעוצר. מה יהיה עם טיטולים, לצאת לשפוך זבל, אצלנו צפוף וגם יש חשבונות לשלם''. 

בבאר שבע יש 6 חולי קורונה מאושפזים, כולם במצב קל. עד כה, מרבית החולים היו ממרכז הארץ, אך במערכת הבריאות לא יודעים כמה באמת נדבקו בנגיף, מאחר ואין אפשרות לבצע בדיקות פרטניות לכל תושב במדינת ישראל. עם זאת, ישראל הקדימה ונקטה בשורת צעדים, אשר מדינות אחרות איחרו לנקוט, בהן ארצות הברית, בריטניה וספרד. מי שאובחנו כחולי קורונה עברו תחקיר אפידמיולוגי ומשרד הבריאות הוציא הודעות מפורטות היכן ובאיזה שעה שהו. כל מי שבא במגע איתם, נדרש להיכנס לבידוד ביתי. 

ההתמודדות עם הקורונה בישראל החלה עוד לפני המקרה המאובחן הראשון

ב-23 בינואר 2020 הוציא משרד הבריאות הנחיות כיצד יש לנהוג באדם שמפתח תסמיני המחלה, ויש חשד לגביו כי נדבק בנגיף, וכיצד למגן את הצוותים הרפואיים. על פי הוראת משרד הבריאות, כל אדם ששהה בשבועיים האחרונים בעיר ווהאן שבסין, או היה במגע עם אדם ששהה שם, ומפתח תסמינים של המחלה - חום, שיעול, דלקת ריאות - נדרש להגיע לבית חולים.

ב-30 בינואר הודיע משרד הבריאות על איסור כניסת טיסות מסין לישראל. לאחר מכן נאסרו גם כניסת תיירים מהונג קונג, מקאו, יפן, תאילנד, סינגפור וקוריאה הדרומית.

ב-2 בפברואר הודיע ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו: "הנחיתי את המכון הביולוגי ומשרד הבריאות לפעול ליצירת חיסון ולהקים מפעל חיסונים בישראל." לשם כך הובאו למכון משלוחים של נגיף הקורונה מיפן, מאיטליה וממדינות נוספות. משרד הביטחון הודיע שעל מחקר ופיתוח המענה הרפואי לנגיף עמלים במכון למעלה מ-50 מדענים מנוסים.

ב-17 בפברואר הורחבה הוראת הבידוד לא רק לחוזרים מסין, אלא גם לשבים מסינגפור, מקאו, תאילנד והונג קונג.

ב-24 בפברואר הודיע משרד הבריאות כי יש להימנע מנסיעות לא הכרחיות לעיר ווהאן שבסין, בעקבות התפרצות הנגיף, ומומלץ לא להגיע למחוז חוביי כולו.

ב-27 בפברואר נדרשו גם החוזרים מאיטליה לשהות בבידוד בית במשך 14 יום, וזאת בנוסף לחוזרים מסין, סינגפור, מקאו, תאילנד, הונג קונג, קוריאה הדרומית ויפן.

ב-27 בפברואר חתם שר הבריאות יעקב ליצמן על צו, לפי פקודת בריאות העם, המוסיף את נגיף הקורונה החדש לרשימת המחלות בעלות חשיבות בין-לאומית המחייבות הודעה מיידית. הצו מאפשר למנכ"ל המשרד ולראש שירותי בריאות הציבור, וכן לרופאי המחוזות "לבצע במידת הצורך את כל הצעדים הנדרשים להתמודד עם הנגיף אם וכאשר יתברר שהנגיף הגיע לארץ".

כזכור, ההתמודדות התחילה כבר בסוף חודש ינואר 2020 נדרשו מספר ישראלים וסינים לשהות בבידוד לאחר שחזרו מסין, מחשש שנדבקו בנגיף.

החשש במערכת הבריאות: התפרצות פתאומית של המחלה

מסםפר חולי הקורונה המאובחנים עומד נכון להיות, שהת בשעה 14:30, על 164 אנשים, 152 מהם במצב קל, 2 במצב קשה. 17 שוהים באשפוז ביתי. כ-100,000 איש נמצאים בבידוד ביתי, אחרי שבאו במגע עם נשאי המחלה. החשש הוא ממה שנקרא ''הדבקה בקהילה'': חולה מדביק חולה, ההפצה יוצאת מכלל שליטה. עד כה, המקרים החיוביים לנגיף וכל מי שבא איתם במגע אותרו.

באנגליה למשל, אין אנשים בבידוד ביתי, למעט מי שחלו בנגיף. לא בוטלו אירועים או נסגרו חנויות. נשיא ארצות הברית הגדיר את המחלה כ''שפעת קלה'', אך כבר אתמול הבין את חומרת המצב והכריז על מצב חירום לאומי, אחרי שמאות מקרים כבר אובחנו במחלה.

צה''ל מחזיר את כל החיילים לבסיסים, עוצר יציאות לחודש ימים

בהתאם להערכת המצב המתמשכת בצה"ל ובהתאמה להנחיות משרד הבריאות ולהמלצותיו, ממשיך צה"ל בפעולות למניעת התפשטות נגיף הקורונה בקרב משרתיו. להלן הנחיות מחייבות לכלל משרתי צה"ל לשעה זו: כלל המשרתים יחזרו לבסיסם מחר (ראשון). לא יתקיימו חזרות מוקדמות לבסיסים למעט חריגים שאושרו מראש. כמו כן, כלל המשרתים במערך הלוחם, בבסיסי ההכשרה וביחידות הסגורות יגיעו לבסיסים ערוכים לשהות ממושכת, לתקופה של עד חודש ימים.


תגובות

End of content

No more pages to load