• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

החשש הגדול: עסקים קטנים בב''ש יקרסו, אלפים יישארו ללא תעסוקה

העיר באר שבע מובילה בהיקף העסקים בסכנת סגירה - ומשבר הקורונה עלול להמיט מכת מוות על עצמאיים רבים ועובדים בענפי המסחר. נשיא לשכת המסחר בב''ש, משה טרבלסי: ''המצב לא ברור, הבעיה היא כלל ארצית''

עסק סגור בבאר שבע (צילום: דני בלר)

באר שבע, עיר הקניונים, נכנסה למשבר כמותו לא ידעה מעולם, לא במלחמות ישראל ולא בסבבי הלחימה הרבים של השנים האחרונות: קניונים, מקומות בילוי, סמעדות ובתי קפה סגורים. בבאר שבע חלק גדול מהמסחר מתנהל בקניונים. אלה סגורים ואלפי עובדים נשלחו הביתה לחופשה ללא תשלום. עצמאיים רבים, נותני שירותים, עובדי פרילאנס, שאינם זכאים לדמי אבטלה, קמו הבוקר לחוסר וודאות נוראית.

 עסקים קטנים, עצמאיים ועובדי פרילאנס אובדי עצות. אמנם ראש הממשלה הכריז חגיגית על הקצבת  10 מיליארדי שקלים לטובת הלוואות לעצמאיים ואפשרות לקבל דמי אבטלה, אך הבוקר, היום הראשון למציאות החדשה - שום דבר אינו ברור. התחושה היא כי באחת, כל החלומות הגדולים של עיר היי טק משגשגת נעלמו כלא היו. כלכלת העיר מבוססת על מסחר, תיווך ושירותים. אלפים חוששים לאבד את מקום העבודה וחרדים ליום המחר. 

מהבוקר זורמות ללשכת המסחר בבאר שבע פניות רבות, של בעלי עסקים, של עצמאיים, של סוחרים, שמצאו עצמם בבת אחת ללא פרנסה. מקומות העבודה נסגרו והמפולת היא כשל מגדל קלפים: נותני שירותים בכל מיני תחומים - נהגים, טבחים, מלצרים, שוטפי כלים, שומרים ועוד - מובטלים מעבודה ואיש לא יודע לכמה זמן.

''אנחנו נערכים. המצב הזה חדש, כל יום קמים למציאות אחרת, אתמול היו הודעות בטלוויזיה,  שלא היו  ברורות. לא ברור מי נגד מי. רק הבוקר הודיעו על דחיית תשלומי מס הכנסה ומע''מ בעשרה ימים. אנחנו נלמד את המצב. עדיין המצב לא ברור. אנחנו לא יכולים אפילו לדעת את עומק הבעיה, שהיא כלל ארצית. מנסים להכניס סדר בדברים'', אומר משה טרבלסי, נשיא לשכת המסחר בבאר שבע והנגב.

''יש בלאגן אדיר. כך למשל, אצלנו בלשכת המסחר, לא ידעתי מי יגיע לעבודה ומי לא. שום דבר לא ברור, אנחנו כמו כולם, מנסים להבין את המצב. הבוקר ערכנו ישיבת צוות, על מנת להבין את המצב וכדי שנתחיל לעבוד'', אומר טרבלסי. 

''אנחנו לא יכולים להתעלם ממה קורה.  זוהי מגפה כלל עולמית. לתת את הדעת לתמונה הכוללת.  לא ברור מי רשאי לבוא לעבודה ומי לא, למי יש סמכות להורות לעובד ללהגיע'', אומר טרבלסי.  להערכתו, מגפת הקורונה תגרום נזק אדיר למסחר בישראל בכלל ובבאר שבע בפרט, בהיקף שהוא כרגע בלתי ידוע. 

''אני מקווה שהמצב לא יימשך זמן רב. שההתאוששות תהיה מהירה. אם זה יימשך,  זו תהיה התמוטטוות, בבחינת מכת מוות לעסקים''.

בבאר שבע חוששים מהתמוטטות כלכלית

העיר באר שבע מובילה בהיקף העסקים בסכנת קריסה - וזאת עוד לפני מכת הקורונה: ''כמעט כל עסק שנפתח בבאר שבע נסגר, היו כאלה שאין להם זכות קיום ועכשיו הקורונה מדרדרת את המצב עוד יותר. אני מקווה שלפחות העסקים החזקים ישרדו עד יעבור זעם. אנחנו חייבים להיות אופטימיים, להבין את המצב, ללמוד אותו, להתמודד איתו. כרגע יש חוסר וודאות. אף אחד לא יודע מה יהיה מחר, אם מחר יהיה קשה יותר, העיקר שנחיה''. 

בינתיים, עסקים שונים בבאר שבע מנסים להסתגל למציאות החדשה: מציעים שירותי משלוחים, עובדים מהבית, מנסים למצוא מקורות כספיים. רבים מתלוננים על כי שהלוואות הסיוע אינן מתאימות להם וגם מתקשים להתמודד עם ההוצאות השוטפות של העבודה. 

וזאת לא הבעיה היחידה: רבים התפתו לקחת הלוואות חוץ בנקאיות, בריביות גבוהות. הבעיה תתחיל במשכורת הקרובה ותחמיר ככל שהמשבר יעמיק. הלוואות חוץ בנקאיות, בהן כאלו המוצעות בשתות החברתיות, גובות ריביות בין 9 ל-17 אחוזים. פיגור בתשלומים מלווה בקנסות ויכולים להגיע להוצאה לפועל.

החלשים ביותר הם הכי פגיעים

מגפת הקורונה שולחת גלי הלם לכל ענפי המשק, אבל פוגעת בעיקר בחלשים ביותר. אלינור רווח אזולאי מתנדבת ומסייעת, יחד עם מתדנבים רבים אחרים, למשפחות רבות בבאר שבע. ''בעלי עסקים שהיו תורמים לנו מפחדים לתרום, כי לא יודעים מה יהיה עוד שבוע או שבועיים. בגלל שאין ממשלה, מטופלי מחלקות הרווחה גם לא מקבלים חלק מהסיוע. יש משפחות שמתחננות לאוכל. פונים אליי בהודעות ''תעזרי לנו בבקשה''.

אלינור מספרת כי יש מי שלא מוותרים על מצוות התרומה והיא מגייסת גם תרומות קטנות, בסך 20 שקלים, שמאפשרות לה להשלים את הסלים לחג הפסח. 

תגובות

End of content

No more pages to load