• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לא ריבלין, אלא הקורונה: האם תקום ממשלת אחדות רחבה?

נשיא המדינה ערך היום סבב שיחות עם כלל סיעות הבית, בסופן נמצאו 61 ממליצים לגנץ, 58 לנתניהו. האם המשבר חסר התקדים בו שרויה ישראל יזרז הקמת ממשלת אחדות רחבה?

צוות הליכוד אצל הנשיא (צילום: לע''מ)

מאת: משה פריאל ,כתבנו הפוליטי 
​​​​​​​

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין ערך היום את סבב ההתייעצויות עם כלל הסיעות וכל זה על רקע דרמת משבר קורונה.
בליכוד המליצו על נתניהו ובכחול לבן על בני גנץ . הרשימה המשותפת וישראל ביתנו המליצו פה אחד על בני גנץ  לראשות ממשלה.

נציגי הליכוד בראשות השרים יריב לוין וישראל כץ היו הבוקר  הראשונים  להגיע ולהמליץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבלת מנדט להרכבת הממשלה .השר לוין אמר: "אנחנו מקיימים הליך פורמלי ,אבל הוא לא הליך רגיל.אנחנו נמצאים בשעת חירום אמיתית אירוע מתגלגל ותהליך שלא ידענו כמותו והוא מחייב הקמת ממשלה במהירות ועם בסיס רחב .זו לא העת לממשלות מיעוט שאין להן יכולת תפקוד בכנסת הדרך היחידה להגיע לתוצאה נכונה היא הק מת ממשלה רחבה בהובלת נתניהו".

למעשה לוין חזר על הצעתו  של ראש הממשלה שהפנה לכחול לבן -הקמת ממשלת חירום עם מבנה שויוני בין המפלגות השונות למשך שישה חודשים ,או ממשלת אחדות למשך קדנציה מלאה עם רוטציה על ראשות הממשלה. מטעם כחול לבן הגיעו חברי הכנסת: משה יעלון,אבי ניסנקורן וקארין אלהרר.

"העם באמת משווע לממשלה יציבה שתהיה ממשלת אחדות ואני פותח את ליבי אני יודע את כל הבעיות הפוליטיות הניצבות,אנחנו בזמן לא פשוט .יש צורך להתמודד עם דבר שנפל על הציבור כולו .העם מחכה ומצפה למציאת פתרון",  אמר ריבלין לנציגים.

ח"כ יעלון השיב: ''אני ממליץ על גנץ דווקא בשל השעה הקשה הזו, רצינו ממשלת אחדות עוד לפני משבר הקורונה במצב הנוכחי נוכח מה שראינו בשעות האחרונות ,הפגיעה הקשה בדמוקרטיה הישראלית שפוגעת גם ברשות המחוקקת אנחנו נדע גם למגר את הקורונה וגם לשמור על הדמוקרטיה הישראלית".

בסיום ההתייעצות כאשר הנשיא שמע גם את אבי ניסנקורן וגם את  ח"כ אלהרר. יעלון הביע תקווה שגנץ יקבל 61 ממליצים. אחרי כחול לבן הגיעה הרשימה המשותפת שנציגיה היו"ר איימן עודה  ,אחמד טיבי ,מנסור עבאס ומטאנס שחאדה.

עודא התייחס לנגיף הקורונה וציין שזה שותפות גורל של כל האזרחים. לדבריו: "בבחירות האחרונות הערבים אכן נהרו והעבירו מסר שאין רוב יהודילא לנתניהו ולא לגנץ''. הוא הביע את התנגדותו להקמת ממשלת אחדות או חירום או "כל ממשלה שבראשה עומד נתניהו".
עוד הוסיף: "במידה שגנץ או נתניהו ילכו לאחדות או חירום נהיה המתנגדים העיקריים.במידה שגנץ יבחר להקים ממשלת מרכז שמאל אנחנו ממליצים על גנץ ". סיעת ש"ס המליצה על נתניהו ואריה דרעי יו"ר ש"ס אמר לנשיא כי יש נכונות של שני הצדדים הליכוד וכחול לבן להקים ממשלה יחד.

שבעת חברי כנסת של יהדות התורה בראשות היו"ר משה גפני המליצו  בעד נתניהו. גם סיעת ימינה המליצה על נתניהו כמועמד להרכבת הממשלה  נציגת הסיעה ח"כ איילת שקד אמרה "זה הדבר הנכון עבור המדינה גם בשעת משבר קשה חייבים לצאת מהפלונטר ולהקים ממשלה".

נציגי הרשימה המשותפת אצל הנשיא (צילום: לע''מ)

נציגי העבודה -מרצ המליצו על ח"כ בני גנץ להרכבת הממשלה. ח"כ עמיר פרץ: "אנחנו רוצים שיביטו על האזרחים במדינת ישראל כאזרחים שווים לכן צריך לתת הזדמנות לחשוב בדרך אחרת''. ''לא נתמוך בשום ממשלה צרה בראשותו של נתניהו .אם בני גנץ יבוא עם הצעה חדשה נשקול אותה אנחנו סומכים על גנץ כשיהיו הצעות אחרות ,שיבואו על ידי גנץ נשקול אותן".
יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר: "אם גנץ יקבל 61 ממליצים זה אומר שהוא נהנה מתמיכה של רוב החכי"ם זאת אומרת שיש לו בסיס טוב על הסיס הרוב,להרכיב ממשלה בראשותו".

הורוביץ גם התייחס לדחיית משפטו של נתניהו: "עדיין יש דברים בסיסים כמו המשפט של ראש הממשלה שאמור להתחיל ,זה פסול שהוחלט לדחות אותו לא נכון להשעות את מערכת המשפט או לדחות את המשפט של ראש הממשלה".

ח''כ יעלון (כחול-לבן) אצל הנשיא (צילום: לע''מ)​​​​​​​

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן המליץ על בני גנץ בהרכבת הממשלה ואמר: "אנחנו נמליץ על בני גנץ מסיבה מאוד פשוטה אנחנו אמרנו במערכת הבחירות האחרונה שדבר הכי חשוב זה למנוע מערכת בחירות רביעית הודענונגם שאנחנו מאוד תומכים בממשלת חירום לאומית''.

על פי הנוהל, לאחר ההתייעצות היום של הנשיא הוא יכריז על אותו חבר כנסת עלייו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה. מרגע שיטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר הכנסת הנבחר יעמדו לרשותו על פי חוק יסוד הממשלה 28 ימים להרכיב ממשלה חדשה בישראל.


תגובות

End of content

No more pages to load