• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פרופ' אבישי ברוורמן, בעבר נשיא אוני' בן גוריון - חתן פרס ישראל

ברוורמן זכור כמי שהצעיד את אוניברסיטת בן גוריון להפוך לאחד המוסדות האקדמיים המובילים בישראל ותמך בקידום הבדואים בנגב

פרופ' אבישי ברוורמן (צילום: דוברות / נחלת הכלל)

פרופ' אבישי ברוורמן, לשעבר נשיא אוניברסיטת בן גוריון, הוא חתן פרס ישראל.  ''הודעתי הערב לפרופ' אבישי ברוורמן על זכייתו במפעל חיים. ברוורמן, תרם תרומה גדולה למען צמצום פערים בדרום, בדגש על הנגב. כנשיא אונ' בן גוריון פעל למען פיתוח הפריפריה והאוכלוסיות בדרום. תרומתו שדרגה אקדמית את העיר באר שבע ואת הנגב'', גתב שר החינוך הרב רפי פרץ.

האיש שהציל את אוניברסיטת בן גוריון מגרעון עמוק והצעיד אותה להצלחה

ברוורמן נולד ברמת גן בשנת 1948 לשרה ויעקב ברוורמן. סיים את לימודיו התיכוניים בתיכון בליך ברמת גן שם גם היה קפטן נבחרת הכדורסל. סיים לימודי תואר ראשון בכלכלה וסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב במסגרת העתודה האקדמית, ולאחר מכן שירת כקצין בדרגת סגן. בתום שירותו הצבאי המשיך את לימודיו לדוקטורט בכלכלה בהנחייתו של פרופ' ג'וזף שטיגליץ באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה.

כיהן במשך 14 שנים ככלכלן בכיר ומנהל חטיבה בבנק העולמי בוושינגטון שבארצות הברית. בתפקיד זה הוביל מדיניות, מחקר ופרויקטים בדרום אמריקה, באפריקה, באסיה, במזרח התיכון ובמזרח אירופה.

באוקטובר 1990 התמנה לנשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב וכיהן בתפקיד 16 שנים. בעת קבלת תפקיד זה, אוניברסיטת בן-גוריון הייתה בגרעון כספי גדול ומספר הסטודנטים עמד על 5,700. תחת ניהולו מספר הסטודנטים באוניברסיטה גדל ל-17,000 ומצבה הכלכלי התייצב ונוהל ללא גירעון. במהלך שנים אלו הוקמו מכוני מחקר רבים באוניברסיטה ובהם "המכון הלאומי לביוטכנולוגיה" ו"המכון לננו-טכנולוגיה", "מכון צוקרברג לחקר המים", "מכון הֶקשרים לחקר הספרות והתרבות היהודית והישראלית" ועוד. נבנו קמפוסים בהשקעה גדולה בבאר שבע, בשדה בוקר ובאילת. בנוסף הוקם הפארק לטכנולוגיות מתקדמות בסמוך לאוניברסיטה, הוקמה תחנת רכבת בתוך האוניברסיטה והובאו חברות גדולות לעבודת מחקר שיתופית במרכזי המחקר של האוניברסיטה.

על פועלו זה זכה בפרס בן-גוריון לשנת 1999, בתואר "יקיר העיר באר שבע" לשנת 2005, ובתואר "אביר איכות השלטון" לשנת 2001. ברוורמן קיבל תואר כבוד במסדר האקדמי של צרפת והוא חבר האקדמיה האירופאית למדעים ואומנויות וחבר האקדמיה הרוסית למדעי הטבע.

המעבר לחיים הפוליטיים

בנובמבר 2005 הודיע על מעבר לחיים הפוליטיים. הוא הצטרף למפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ. בינואר 2006 נבחר למקום הרביעי ברשימת עבודה-מימד, ונבחר לכנסת ה-17. כיהן כחבר בוועדת הכספים והכלכלה וכיושב ראש השדולה למען הגמלאים, ומ-23 ביולי 2008 עד סוף כהונת הכנסת ה-17 כיהן כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת. בראשותו אישרה הוועדה את "רשת הביטחון לחוסכים" כחלק מההתמודדות עם שחיקת החסכונות ודאגה לציבור הגמלאים בישראל. לאחר קביעת מועד הבחירות לראשות מפלגת העבודה ל-26 במאי 2007, החליט לתמוך בעמי אילון לתפקיד זה. בבחירות לכנסת ה-18 הוצב במקום הרביעי ברשימת העבודה לכנסת.

לאחר הבחירות לכנסת ה-18 היה מבין המתנגדים לכניסת מפלגת העבודה לממשלה בראשות בנימין נתניהו.אולם לאחר שמפלגת העבודה החליטה להצטרף לממשלה, מונה לשר בלי תיק לענייני המיעוטים בממשלה ה-32. כשר לענייני מיעוטים שם ברוורמן דגש על קידום יוזמות כלכליות ופיתוח כלכלי בקרב אוכלוסיות המיעוטים בישראל. בין היתר פעל להענקת 1,600 מלגות לסטודנטים בדואים מצטיינים, השקיע בקידום מעבדות לצורך מחקר ביישובי המשולש וסייע להקמת מרכז מחקר ופיתוח ארצי לאוכלוסיית הדרוזים בישראל.

קידם את תוכנית ''מחשב לכל ילד'', השקיע במגזר הבדואי ובכפרי המשולש

בנוסף קידם את התוכנית "מחשב לכל ילד" ותוכנית "אוטו ספר" שעיקרה עידוד הקריאה וההשכלה בקרב יישובי הבדואים. בשנת 2010 אישרה הממשלה תוכנית רב שנתית בעלות כוללת של 800 מיליון ש"ח שתכליתה קידום יוזמות כלכליות ופיתוח תשתיתי וכלכלי ביישובי המיעוטים. כמו כן פעל ברוורמן להכללת 40% מאוכלוסיית המיעוטים בישראל במפת העדיפות הלאומית. בנוסף פעל לקידום תוכנית להקצאת 305 מיליון ש"ח למען סטודנטים.

ב-17 בינואר 2011 התפטר מתפקידו כשר לענייני מיעוטים, בעקבות פרישת אהוד ברק ממפלגת העבודה ופרישת המפלגה מהקואליציה.

לקראת הבחירות הפנימיות לראשות מפלגת העבודה בספטמבר 2011 תמך ברוורמן במועמדותה של שלי יחימוביץ. הוא הוצב במקום התשיעי ברשימת העבודה בבחירות לכנסת התשע עשרה. החל משנת 2013 כיהן כיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת. במסגרת פועלו כיו"ר הוועדה קידם את חוק המזון וחוק שירותי הרכב.

לקראת הבחירות לכנסת העשרים הודיע ברוורמן כי לא יתמודד לכהונה נוספת בכנסת.

אבישי ברוורמן נשוי לאדריכלית יעל ברוורמן ואב לשניים. מתגורר בתל אביב.

אוניברסיטת בן גוריון בנגב מברכת את מי שכיהן כנשיא המוסד, פרופסור אבישי ברוורמן, על זכייתו בפרס ישראל למפעל חיים. לפרופסור ברוורמן זכויות רבות, אך פרויקט הדגל וגולת הכותרת של מורשתו תהיה קידום חברה הישראלית, הפריפריה בדרום והמדע בישראל באמצעות פיתוח 'אוניברסיטת בן-גוריון בנגב' בצעדי ענק.

הנהלת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב גאה ושמחה ששר החינוך וועדת הפרס מצאו לנכון להעלות על נס את ערכי האוניברסיטה: קידום המדע והמחקר בשילוב עם הנגשת האקדמיה וההשכלה הגבוהה לכלל האוכלוסיה ומתן דגש לפיתוח הפריפריה בישראל.

פרופ' דניאל חיימוביץ, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב: "כנשיא אוניברסיטת בן-גוריון, אני באמת ובתמים מרגיש שאני עומד על כתפי ענקים. אבישי הוא איש ענק, פשוטו כמשמעו. חלומותיו הפכו למציאות ומה שראה בעיני רוחו לפני שנים רבות הוא הקמפוס המדהים שעיני כולנו רואות היום. אבישי מילא תפקיד גדול בהחלטתי להגיע לאוניברסיטה. הוא פשוט הדביק אותי בתשוקה שמאפיינת את כל קהילת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. ברכות אבישי – רעי ומורי".

תגובות

End of content

No more pages to load