• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הכנסת הושבעה מול מליאה ריקה: ''השבעת סרק, תחושת חמיצות וחרדה''

מליאה ריקה עם ריח חומר חיטוי עומד באוויר, בלי אורחים ביציעים: הכנסת ה-23 נפתחה בתחושת קדרות ועצב

בדד: ח''כ בני גנץ, יושב לבדו (צילום: הלל מאיר, דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפולטי

טקס השבעת הכנסת ה-23 נערך היום שני בצל מגיפת הקורונה. לראשונה בתולדות הכנסת הטקס תוכנן בצורה מבוקרת ומצומצמת בצל מגפת הקורונה. נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין הגיע ראשון למשכן והתקבל על ידי יו"ר הכנסת, מנכ"ל הכנסת ומזכירת הכנסת ללא לחיצות ידיים. אולי להמחיש עד כמה הטקס היה נדיר ייחודי מוזר וקודר היה  לראות את נשיאת בית משפט העליון אסתר חיות .מתיישבת ביציע האורחים הריק מול מליאת  הכנסת הריקה שבעוד זמן קצר תתחיל בהשבעתה כאשר בכל פעם יכנסו רק שלושה חברי כנסת השומרים מרחק אחד מהשני.

נשיא המדינה פתח את ישיבתה הראשונה של הכנסת ה-23 בשלוש נקישות פטיש, לאחר שהתקבל בשלוש תרועות כבוד.ואמר: "אזרחי ישראל מותשים ממערכת בחירות שמחייבות אותנו לחדד את ההבדלים ביננו. אנחנו מחכים ליומיום לשגרה. שבהם נשוב לעסוק במכנה המשותף ובשותפות הגורל של כולנו".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עומד לבדו בטקס השבעת הכנסת (צילום: הלל מאיר דוברות הכנסת)

יקירי חברי הכנסת, אתם נבחרי העם, הפוליטיקה רחוקה מלהיות מושלמת אבל פוליטיקה נועדה להיות אומנות האפשר והרבה פעמים תפקידה הוא לשמש כאומנות הפשרה. כן הכורח והפשרה בבסיסה של הדמוקרטיה עומדת ההבנה שמה שמייצר הרבה פעמים את הכורח להתפשר,ולעשות פשרות כואבות ועמוקות הוא רצון העם עצמו." "המשבר הפוליטי הנוכחי הוא אמיתי מאוד הוא עמוק מאוד מאוד והוא חוצה אותנו לשניים ועדיין אין ברירה אחרת כי אין לנו עם אחר את השלטון אולי אפשר להחליף את העם אי אפשר להחליף".

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין הזמין את יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין להצהיר אמונים, ולאחר מיכן מסר הנשיא את ניהול ישיבת הפתיחה של הכנסת ה-23 ליו"ר הכנסת אדלשטיין. אדלשטיין פנה בדבריו לנשיא ריבלין, לראש הממשלה נתניהו ולח"כ גנץ, שהיו הנוכחים היחידים במליאה מבין חברי הכנסת בזמן נאומו ואמר: "אתם רואים לפניכם מליאה ריקה, אבל היא לא ריקה. היא מלאה. נמצאים כאן עכשיו כל אזרחי ישראל,  מיליונים מהם, ומעיניהם ניבטת צִיפיה אחת - להתעלות. הם מצפים מאיתנו להקים עכשיו ממשלת חירום לאומית ממשלת חירום שהעם יוכל להקשיב לה. שהעם יוכל לסמוך עליה. ממשלה שתטפל בבעיות החמורות של משבר הקורונה, אבל לא רק בהן.  ממשלת חירום שתתחיל למלא את הבור העצום שנפער בשנה שלמה של חוסר אחריות פוליטי, בור שחפרו יחד נבחרי ציבור מכל הקשת הפוליטית''. 

''אתם יודעים היטב שלא חיכיתי בסבלנות לקורונה, קראתי שוב ושוב להקים ממשלת אחדות. בטקס ההשבעה הקודם הצעתי את לשכתי, שנמצאת כמה מטרים מכאן, כדי להגיע להסכמות להקמת ממשלה רחבה. הלשכה הזאת עדיין פתוחה. אפשר להתחיל לתקן את הבור הפוליטי עוד היום, ממש עכשיו, ולהתייצב יחד מול האתגרים העצומים שבפנינו ומול אלו שעוד יבואו''.

''זה לא הזמן למלא את הפרוטוקולים בנאומים ארוכים, זה הזמן למעשים. עם ישראל מסתכל עלינו ומצפה מאיתנו. בואו נעמוד בציפיות."

מראה עצוב: מליאה ריקה (צילום: הלל מאיר, דוברות הכנסת)​​​​​​​

כתבנו הפוליטי ביקש בסיום הטקס את תגובותיהם של חברי הכנסת של הדרום.

יעקב מרגי (ש"ס): ''היום הכנסת הושבעה באווירה מאוד מדוכדכת גם בגלל משבר קורונה ההולך ומתפשט ברחבי העולם ובישראל וגם בגלל המציאות שזו כבר כנסת שלישית המושבעת. זו השבעת סרק אין ספק. אני שזו הכנסת השמינית עבורי אין לי תחושה טובה יש בי תחושת חמיצות וחרדה. אני מקווה ששתי תחושות אלה יעברו להם מן העולם ושנשמע בעזרת השם שמדינות העולם וישראל יתגברו על הנגיף ושהחמיצות בכנסת תעבור ונתחיל לעבוד בכנסת חוקרת, מבצעת ומחוקקת בממשלה שמושלת".

ח"כ מאיר כהן  (כחול לבן) הצפוי להיות יו"ר הכנסת: ''אלה ימים קשים ומאתגרים. זה באמת חריג להשביע כנסת בתנאים אלה, אבל חשוב מאוד שאנחנו כחברי כנסת נקיים את הוראות משרד הבריאות. הן כדוגמה אישית והן למען שמירת בריאות באי הכנסת. מתפלל שנעבור את הימים האלה ומאחל בריאות לכלל אזרחי ישראל''.

ח"כ מיכאל ביטון (כחול לבן): "זהו כבוד להיות חבר בכנסת ישראל . על אף שזוהי הכנסת השלישית, יש שיגידו שאני חה"כ ותיק, עדיין זוהי התרגשות.  השנה יש לנו את אתגר הקורונה והכנסת מתפקדת בתוך הדבר הזה. חשוב שהכנסת תתפקד דווקא בזמנים אלה ופעילותה לא תשותק''. 

תגובות

End of content

No more pages to load