• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''אם הציבור לא יציית להוראות משרד הבריאות - יוטל סגר''

גוברת ההערכה שממשלת ישראל תיאלץ להטיל סגר: צבא יוצב בערים, חיילים ושוטרים יעצרו אזרחים שישוטטו ללא סיבה. אם הציבור לא יציית להוראות משרד הבריאות - זה הכיוון הצפוי

נותר בודד: החתול החמוד של תחנת הרכבת בב''ש (צילום: מרסלו סנה)

''סגרתי את החנות. קניתי אוכל שיספיק לנו עד אחרי פסח, אני בבית, יורד רק לשפוך את הזבל. אני יושב בבית, אין מה לעשות. אני לא יודע מה יקרה עם העסק. שברתי חיסכון שלמזלי היה לי ולא נותר לי אלא להתפלל שהכל יהיה בסדר'', אומר ההערב אברהם (48) באר שבע, שלא דמיין, אפילו בחלומות הפרועים ביותר, שיקרה משהו המתקרב למגפת וירוס הקורונה. 

''כשהתחיל סיפור הקורונה, הלכתי לסידורים אצל הרואה חשבון ואמרתי לו שאני חושש שזה יגיע אלינו. הוא צחק, אבל הינה זה הגיע. אחרי מה שאמרו אתמול על האפשרות של אלפי חולים, מאוד חששתי. אלוהים יעזור לנו'', אמר. התנועה בבאר שבע דלילה, הרחובות התרוקנו. מוסדות החינוך נסגרו. הקניונים סגורים, למעט חנויות חיוניות. מרבית העסקים סגורים. עסקים בתחום המזון עברו לשירות משלוחים. 

אבל לא כולם מצייתים להוראות משרד הבריאות שלא לצאת מהבית.בתחילת השבוע עוד נראו אנשים מטיילים, היום, רביעי, אחרי ההצהרה המבהילה של נתניהו, על האפשרות שיהיו בישראל אלפי מתים - הציבור הפנים שלא מדובר במשחק ילדים ולא בימים של נופש על חשבון המדינה. ישראל - והנגב בתוכה, נמצאת במלחמה מול מגפה שהנסתר בה רב על הגלוי. הממשלה, ממשלת מעבר, מתנהלת בצורה מדודה, מודעת לנזק העצום שנעשה למשק הישראלי.

למעשה, ממחר בערב תופסק התחבורה הציבורית. הובקר יצא צו המורה למוסדות החרדיים להפסיק את הלימודים במיידי. מעט נוסעים שעוד היו היום על הרכבת לתל אביב ישבו בקרונות ריקים. ''אין לי ברירה, אני חייב להגיע לישיבה בתל אביב'', מספר אורי. ''אבל הרכבת ריקה וברחובות אין נפש חיה. נראה לי שאנחנו בדרך לעוצר. זה בלתי נמנע. בתחילת השבוע בתל אביב אנשים התנהגו כאילו זה יום חופש, וזה היה מדאיג. עכשיו אני מקווה שזה עלול לעלות להם בחיים''.

חולים מאומתים לפי מחוזות (מקור: משרד הבריאות)


אם יוטל סגר, יאסר על האזרחים לנוע ברחובות והם יצטוו להסתגר בבתיהם. התחבורה הציבורית תופסק לגמרי, התנועה בכבישים תיאסר. יותר, עם זאת, להגיע לטיפולים רפואיים חיוניים ולקנות מזון. פארמים וסופרים יהיו פתוחים, אך המשטרה תהיה רשאית לווסת את כמות הלקוחות. מי שינוע ברחוב ייעצר ויתושאל ואם אין לו סיבה טובה, הוא עלול לחטוף קנס. ייתכן שיונפקו אישורי מעבר ותנועה. 

מדובר צעד קשה וחסר תקדים בישראל, שיהיו לו השלכות על המשק ובמקרה של באר שבע, השלכות על פיתוחה העתידי של העיר. כבר עתה ברור, קצת יותר משבוע אל תוך המשבר, כי המחיר למשק המקומי יהיה קשה. הערכה גסה מדברת על אלפי מובטלים בבאר שבע, עד עשרות אלפים בנגב. הבור שנפער בתקציב המדינה יגרום לביטול של פרויקטים בהיקף בלתי ידוע. 

היקף הבדיקות ואחוז החולים החיוביים (מקור: משרד הבריאות)
​​​​​​​


כבר כיום ברור שבין הנפגעים יהיו מתחמי הענק שנפתחו באיזור. אירועים רבים עומדים בפני ביטול, ככל הנראה גם בסביבת התאריכים של ימי הזיכרון והעצמאות. סדרי הפסח השנה ייראו שונים, מצומצמים וללא קרובי משפחה. 

המפתח לנצח את המגפה הוא בציות להוראות משרד הבריאות, גם אם הן מקוממות ומגבילות. מדובר בסכנה ברמה העולמית ובישראל נעשים מאמצים כבירים לא להגיע לתמונות הקשות מספרד, סין ואיטליה. הבוקר נערכה במשרד הבריאות הערכת מצב והוצגו נתוני התחלואה, בהם הקיפי התחלואה לפי איזורים וכן, היקפי הבדיקות ואחוז הממצאים החיוביים לנגיף הקורונה. 

איש לא יודע כמה זמן הוירוס יישאר איתנו ואף אחד מהמומחים לא יכול להתנבא באשר להיקפי התחלואה. להתנהגות האזרחית חשיבות ראשונה במעלה במניעת ההפצה של וירוס. ייתכן כי הטלת הסגר היא בלתי נמנעת, אם לא ניתן יהיה לשכנע את האזרחים לציית להוראות. 

מהערב: מעקב סלולרי אחרי חולי הקורונה

המעקב הסלולרי אחרי חולי הקורונה ומי שנתונים בבידוד החל מהערב.  במטרה לייעל את תהליכי החקירה האפידימיולוגית, לקצר את ההליך ולהגיע באופן מדוייק ככל הניתן למגעים של חולי קורונה, אנו מתחילים את השימוש באמצעים טכנולוגיים. 
לפני זמן קצר נשלחו הודעות לכ-400 אנשים, אשר אותרו כמגעים של חולים.    בהודעה נמסר להם, התאריך בו שהו בקרבת החולה וכן שחובה עליהם להיכנס לבידוד בית באופן מיידי.  בהתאם נמסרה הודעה לחולי הקורונה כי נעשה שימוש במידע המתייחס להשלמת החקירה האפידימיולוגית, לצורך איתור מגעים.

להלן נוסח ההודעות שנשלחו: 

1. הודעה לחולה בקורונה 
[שם פרטי] שלום,
בהתאם לתוצאות הבדיקה, לפיה חלית בקורונה, מבוצעת חקירה אפידמיולוגית כדי לאתר אנשים שנחשפו אליך.
לצורך השלמת החקירה משתמשים באמצעים טכנולוגיים, לפי תקנות שעת חירום.
המידע ישמש את משרד הבריאות רק למטרה זו וימחק בתום הצורך.
מידע בקישור:go.gov.il/corona  
לאימות ניתן לחייג 5400*
בברכה
 שירותי בריאות הציבור

2. הודעה למי שאותר כמגע של חולה:
 [שם פרטי] שלום
לפי חקירה אפידמיולוגית היית בתאריך [==/==/==] ליד חולה קורונה.
עליך להיכנס מייד לבידוד עד [==/==/==] להגנה על קרובייך והציבור.
אם יש לך חום, שיעול וכו' נא להתקשר למד"א - 101.
מידע  נוסף בקישור go.gov.il/corona
לאימות ניתן לחייג 5400*
המידע ישמש רק למטרה זו וימחק בתום הצורך. 
בברכה
שירותי בריאות הציבור

תגובות

End of content

No more pages to load