• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חשש ממשי לקריסה כלכלית: עשרות אלפי מובטלים חדשים מדי יום

בזה אחר זה, מקבלים עובדים הודעות על יציאתם לחופשה ללא תשלום: ''אנחנו בחרדה איומה מי הבא בתור, אנשים פשוט לא ישרדו''

צילום הדמיה: Michael Raphael / נחלת הכלל

עשרות אלפי מובטלים חדשים מדי יום וזה לא עוצר: עסקים, חברות, מוסדות ציבור, נותני שירותים - מוציאים עובדים לחופשה ללא תשלום ומבקשים מהם להירשם בשירות התעסוקה. נכון לעכשיו, איש לא באמת יודע מתי יקבלו את דמי אבטלה וכמה דמי אבטלה יקבלו. במקרה הטוב, מדובר בסכום קטן, בטח לא המשכורת שקיבלו קודם לכן. מי שהיו שכירים עוד במצב טוב. עמצאיים ועובדי פרילאנס אינם זכאים לדמי אבטלה והמדינה מתכננת לתת להם מענק, אלא שעד כה, לא גובש לא גובה המענק ומועד תשלומו.

כל זה קורה, כאשר ישראל נמצאת במשבר פוליטי חסר תקדים, שגרר אותה ל-3 מערכות בחירות ואילמלא הקורונה, מערכת בחירות רביעית. עלות מערכת בחירות נאמדת ב-3 עד 5 מיליארדי שקלים. ישראל בזבזה כ-15 מיליארדי שקלים, שיכולים היו לשמש להצלת המשק. אלא שאיש לא שיער, אפילו בתסריטי הזוועה, שיראל תיקלע לאירוע כמותו לא חוותה מעולם, אשר מאיים לא רק על בריאות התושבים, אלא גם הישרדותם הכלכלית. 

מהבוקר מצטברים במערכת ברנז'ה NEWS סיפורים קורעי לב על משפחות - עצמאיים ושכירים, שבבת אחת נותרו ללא פרנסה ועם הר של חובות. ''יש לי בחוץ צ'קים לספקים, אנשים שאני עובד מולם כבר שנים. אין לי ממה לשלם להם. כל העבודות בוטלו, לא אמרתי למשפחה עד כמה המצב חמור, כי הכל היה אמור להיות בסדר. אז המדינה אומרת שתתן 6,000 שקלים. מה זה יספיק? אישתי קיבלה הבוקר הודעה שהיא יוצאת לחל''ת, אבל החברה שבה היא עובדת כנראה תפשוט רגל'', מספר עצמאי שעוסק בתחום מוצרי הפרסום. ''את מלחמת יום כיפור עברתי כילד, את מלחמת המפרץ כאדם בוגר, בחיים לא היה דבר כזה. פה זאת נפילה של ממש''.

ולא רק העצמאיים חשופים: בבאר שבע יש מספר גדול של עובדי פרילאנס, עובדים עצמאיים, עוסקים זעירים, שהמחזור שלהם קטן וכל מה שהם מבקשים זה להתפרנס: במקצועות התקשורת, הצילום, ההפקה, כתיבה, הוראה ועוד. על פי התקנות כרגע, הם לא זכאים לדמי אבטלה, אלא למענק של עד 6,000 שקלים, שלא ידוע מתי ואיך ישולם. 

הפגיעה הכלכלית בבאר שבע עמוקה, אך מדובר במשבר עולמי, שסופו אינו נראה כרגע באופק. הקריסה הכלכלית בבאר שבע אינה שונה מזו של כל מקום אחר בארץ והיא חוצה מגזרים ומשותפת לכלל היישובים בנגב. כמובן, שכל משק בית חווה את המשבר אחרת. בעבר, הזהירו כלכלנים מפני נטילת הלוואות ללא בקרה, כאלה המפורסמות ברשתות החברתיות או מוצעות ברשתות שיווק דרך כרטיסים חוץ בנקאיים. אלא שזאת לא הבעיה היחידה: בתחילת החודש הבא, בפסח, יורדים תשלומי אשראי, משכנתאות, חיובים שונים, תשלומי שכר דירה ועוד: משקי בית רבים עלולים למצוא עצמם חדלי פרעון.

מכה אנושה חטפו אנשי התרבות והיזמים בתחום, דווקא כשהעיר באר שבע זכתה לתנופה אדירה בתחום: פתיחת זאפה באר שבע נדחתה למועד בלתי ידוע. כל המועדונים המוכרים בבאר שבע נסגרו. אין הצגות קולנוע, דווקא כשלבאר שבע נוספו עוד אולמות קולנוע חדישים, של הסינמה סיטי, קומפלקס אדיר ממדים.

וזה לא רק אולמות קולנוע, מועדונים ובתי הופעות: ענף אחרי ענף, יום אחרי יום, אלפי עובדים נפלטים אל הלא נודע. למשבר יש  השלכה לא רק בריאותית וכלכלית, אלא גם נפשית. מדובר במצב של חוסר וודאות, מצב חירום שבו האויב הוא בלתי נראה. 

ביטוח לאומי ישלם את הצקבאות לזכאים כרגיל

במוסד לביטוח לאומי מרגיעים היום ומוסרים כי הקצבאות לזכאים ישולמו כרגיל: ב-20.3.20 תשולם קצבת ילדים. ב-29.3.20 ישולמו קצבאות אזרח ותיק, שאירים, נכות, ילד נכה, שירותים מיוחדים לנכים קשים, ניידות, נפגעי עבודה, מזונות, שיקום, סיעוד ואסירי ציון.

תקופת הזכאות למקבלי קצבאות הוארכה באופן זמני:

- מקבלי קצבת סיעוד - שנקבעה להם זכאות זמנית עד לסוף חודש מרץ, זכאותם לקצבה תוארך באופן אוטומטי עד ל- 31.5.2020.

- מקבלי קצבאות נכות, ילד נכה, שירותים מיוחדים - שזכאותם לקצבה אמורה להסתיים במהלך החודשים מרץ, אפריל או מאי, יקבלו את הקצבה באופן אוטומטי ל-4 חודשים נוספים.

- מקבלי קצבת נכות מעבודה - זכאותם לקצבה תוארך עד 30.6.2020.

- מקבלי קצבת נפגעי איבה - זכאותם לקצבה תוארך ב- 3 חודשים.

ומה לגבי דמי אבטלה?

בביטוח הלאומי אומרים כי עובדים עצמאיים או פרילנסרים, לא זכאים לדמי אבטלה. עם זאת, ישנן מספר קבוצות של עובדים עצמאים שעשויים להיות זכאים לדמי אבטלה: מורי דרך, מדריכים, מרצים ומורים שמקום עבודתם הפסיק את הפעילות בעקבות הקורונה, אמנים שמקום עבודתם הפסיק את הפעילות בעקבות הקורונה.

עובדים עצמאיים שהכנסתם צומצמה עקב משבר הקורונה, יכולים להגיש בקשה להקטנת מקדמות הביטוח הלאומי, על סמך הצהרה בלבד. עובדים עצמאיים שיש להם מייצג - המייצג יוכל לבצע את הקטנת המקדמות בצורה מקוונת במערכת ייצוג לקוחות המקושרת לביטוח לאומי. עובדים עצמאיים שאין להם מייצג - יוכלו לבצע את הקטנת המקדמות באמצעות בקשה לתיקון מקדמות , ללא צורך בצירוף אישורים. את הבקשה ניתן לשלוח ישירות למחלקת הגבייה בסניף באמצעות האתר. 

ומה לגבי מענק לעצמאיים? ''הממשלה תיתן מענק סיוע לעצמאים שנפגעו מההשלכות הכלכליות של המשבר הקורונה'', אומרים בביטוח הלאומי.  ''משרד האוצר ומשרד הכלכלה יפרסמו את תנאי המענק ואופן הגשת הבקשה''.

כל ישראלי שלישי - מובטל

המשבר הכלכלי רק הולך ומעמיק. אם לפני הבחירות ראש הממשלה נתניהו התגאה בכך שהאבטלה בישראל בשפל. כיום ברור שזה לא הולך להיות המצב בחודשם הקרובים. ההערכה היא כי כל ישראל שלישי יהיה מובטל והמצב יהיה חמור בפריפריה. העלות החודשית של תשלום דמי האבטלה עלולה להיות כ-7 מיליארדי שקלים חודש.  העלות אינה כוללת את תשלום המענק לעצמאיים. 

ויש עוד נקודה: לא לכל המובטלים תהיה זכאות דומה. מי שנקלט בעבודתו לאחרונה, לא יהיה זכאי לתקופת תשלום כמו עובד ותיק. ועוד נתון מדאיג: עליה גדולה נרשמה בקרב אוז המובטלים האקדמאים.

​​​​​​​האם יש למישהו הערכה מתי המשבר ייגמר?

נכון להיום, לא לישראל ולא למדינות אחרות בעולם יש הערכה מתי זה ייגמר ואם לא יהיה גל תחלואה נוסף. מסביב לעולם נערכים ניסויים קליניים בתרופות שונות וביצירת חיסון. בין היתר, נעשה ניסיון להשתמש בתרופות המשמשות לטיפול באיידס, מאחר וביכולתן למנוע את שכפול נגיף הקוביד-19. ממשלות מסביב לעולם מקלות על הבירוקרטיה הקשורה באישורים.

העולם כולו מנהל כרגע מרוץ נגד הזמן במטרה למצוא חיסון או תרופה שימנעו תחלואה קשה מהנדבקים בנגיף וכשזה ייקרה, המחלה תהפוך לפחות מאיימת עבור מערכת הבריאות. 

כל שנותר כרגע הוא לציית להוראות משרד הבריאות: לא לטייל בחוץ שלא לצורך, לא להתקהל, לשמור על היגיינה, במיוחד הגיינת הידיים. הריחוק החברתי הוא זה שיסייע להילחם בהפצת הנגיף. 


הבוקר התראיין מנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, לאילנה דיין בגל״צ והתייחס בין היתר לצפוי נו בחודשים הקרובים.

אילנה דיין: יממה בסין בלי הידבקויות נוספות, נראה ששם הרע ביותר כבר מאחוריהם. אני תוהה אם כתוצאה מהמודלים האלו ומכל מה שאתה רואה לומד, אתה מצליח להביט קימה ולהגיד נגיד עד הקיץ זה מאחורינו? אתה מצליח לייצר איזה שהיא עקומה של זמן?

''אני אומר לך את האסטרטגיה שלנו בצורה מאוד פשוטה, היא מבוססת על מילה אחת וזה זמן. אנחנו רוצים להרוויח זמן, אנחנו פועלים בתנאי אי וודאות אדירים אנחנו מאוד מקווים שבסין המחלה דועכת ושלא תהיה התפרצות שנייה, הלוואי וזה אכן יהיה כך, אולי הקיץ יביא איתו בשורה של דעיכת ההדבקה, התרחישים שאנחנו נערכים אליהם הם תרחישים אחרים. לפיהם הדבר הזה ילווה אותנו לעוד חודשים ארוכים ולכן אנחנו צריכים לנצל את הזמן הזה שהמחלה לא מתפשטת פה בצורה שהיא מחוץ לשליטה, ומצד אחד לשנות את אורחות חיינו שיהיה מספיק משמעותי בפוטנציאל להדבקה, ומצד שני, שהמערכת שלנו תהיה ערוכה להתמודד עם שיא התחלואה''.

''אני לא רוצה לתת תרחישים אופטימיים סתם, אני מאוד מקווה שהמציאות תהיה טובה ושאנחנו נהיה באיזה שהוא אירוע קצר, אבל אנחנו נערכים. אני אגיד לך למה אני נערך, החשש הגדול שלי הוא שבחורף הבאה תהיה לנו גם את השפעת העונתית בתחלואת קורונה''.

תגובות

End of content

No more pages to load