• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משאל ''באר שבע ביחד'': רוב גורף להטלת סגר כללי על תושבי ישראל

ע לשעות הבוקר, 1,054 איש הצביעו בעד הטלת סגר כליי, על מנת לבלום את ההדבקה בנגיף הקורונה. בבאר שבע שוהים כרגע 2,840 איש בבידוד ו-13 חולי קורונה, במצב קל, מאושפזים בסורוקה

בלי לשמור מרחק, ללא מסכות: העיר העתיקה, הבוקר (צילום סלולרי)

כ-1000 מצביעים במשאל שערכה קבוצת ''באר שבע ביחד'' תומכים בהטלת סגר מלא, בעקבות מגפת הקורונה בישראל. תוצאות המשאל באות על רקע פרסום דיווחים כי יש מי שבבאר שבע אינם מצייתים להוראות משרד הבריאות. הבוקר, למשל, נצפו מבקרים לא מעטים בעיר העתיקה, חלקם באו לסידורים בבנקים ואחרים לקניות, ללא מסכות וללא הקפדה על מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם.

המשאל בבאר שבע ביחד (צילום מסך)

1054 איש מתוך הנשאלים תומכים בהטלת סגר מוחלט. רק 79 איש חושבים שסגר מלא אינו נחוץ. בסורוקה מאושפזים כרגע 13 איש בבידוד. 5 איש שוחררו. בבאר שבע שוהים כעת 2,840 איש בבידוד. הנתון הזה משקף 14 מבודדים ל-1000 איש. עם זאת, במשרד הבריאות מודים כי כבר קיימת הדבקה רחבה בקהילה של נגיף הקורונה.

וידאו: תנועה דלילה בכבישי הנגב, בשל הסגר הקורונה (צילום: מצלמות נתיבי ישראל)
​​​​​​​

הבוקר נכנסו לתוקפן התקנות לשעת חירום. התקנות מחייבות כל אדם להישאר בביתו, למעט במקרים מיוחדים:
יציאה לעבודה במסגרת התקנות, רכישת מזון ותרופות או שירות חיוני אחר, קבלת טיפול רפואי ומתן תרומת דם, הפגנה, הליך משפטי והגעה לכנסת, טיפול במסגרת רווחה, פעילות ספורט במסגרת מצומצמת, יציאה להתאווררות לזמן קצר, יציאה לטובת טקס דתי, סיוע לאדם הזקוק לעזרה או צורך חיוני אחר. 

כמו כן, נדרשת שמירה של 2 מטרים בין אדם לאדם במרחב הציבורי, וכן נאסרה נסיעה של יותר משני אנשים ברכב, אלא אם מדובר באנשים הגרים באותו מקום, הסעה של עובד המועסק במקום עבודה חיוני או שיש צורך חיוני בנסיעה של יותר משניים.

נוספו לרשימת בתי העסק שחייבים להיסגר גם השווקים בערים, אך התקנה לא כוללת את השווקים הסיטונאיים.

התנועה בכבישי הנגב דלילה, בהחלט לא תנועה של ימי ראשון ולא היקפי התנועה הרגילים. אין פקקים. האוויר, תוצאה מכך, מרגיש יותר נקי.

המשמעות של סגר כללי: שכונות יבודדו, צבא ומשטרה יציבו מחסומים, האזרחים יידרשו לשאת אישורי מעבר

בשל ההדבקה הנרחבת בקהילה (פרופ' איתמר גרוטו, בראיון לכאן ב', מעריך כי מדובר באלפים רבים של נשאי נגיף הקורונה). החשש במערכת הבריאות היא מאלפי חולים במצב קשה שיציפו את המחלקות וכי ישראל תגיע למצב השורר באיטליה מוכת האסון. בישראל נוקטים בגישת ''לשטח את העקומה'', קרי - לבלום כמה שיותר את התפשטות המחלה בקהילה ופגיעה בקבוצות הסיכון: קשישים, מדוכאי חיסון, חולים במחלות כרוניות.

הבעיה שיקוף אמיתי של ממדי נשאי נגיף הקורונה, הוא שהמצב עכשיו מראה את מי שנדבקו לפני שבועיים. איש לא יודע לנבא מה המצב יהיה בעוד שבועיים ומערכת הבריאות נערכת לתרחיש קיצון, אשר כולם מתפללים שישראל לא תגיע אליה. נכון לבוקר זה, יום ראשון, יש בישראל 945 חולי קורונה, מהם 20 במצב קשה. 

בתסריט של סגר כללי, היציאה מהבית תיאר כליל, כפי שזה קורה כרגע בחלק מבירות אירופה. ניתן יהיה לצאת לדקות ספורות מהבית, רק לצורך ממש חיוני. עיר כמו באר שבע תחולק לרובעים, שלא יהיה מעבר ביניהם. ייתכן כי בשעות מסויימות ביום לא תתאפשר יציאה מהבית ויהי צורך להסביר ולהוכיח כי יש צורך דחוף. עובדים חיוניים יצויידו באישורי מעבר והשהות בסופרמרקטים תווסת, כך שיהיה צורך להזמין תור מיוחד לרכישת מצרכים. העוצר ייאכף על ידי הצבא, שיקצה כוחות לצורך כך והמשטרה. 

בישראל נשקלת הטלת עוצר כללי, בתקרה של תחלואה נרחבת או אם תמונות התושבים המטיילים כמו ביום שבתון יישמכו. מדובר בסכנת תחלואה ורק ציות להוראות משרד הבריאות יוכלו להביא לסוג של פתרון למצב. 


​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load