• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מירי רגב: ''בג''ץ יחד עם כחול לבן הפכו את הדמוקרטיה לדיקטטורה''

בעוד שמאות אלפים מאבדים את מקור פרנסתם וישראל שרויה בעיצומה של מגפה קטלנית - בכנסת רבים על פוליטיקה. לדברי רגב, מיעוט יהודי יחד עם תומכי טרור - ביצע פוטש

השרה רגב, בדיון בכנסת (צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

היום (שני) קצת לפני השעה חמש אחר הצהריים פתח יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין את תהליך הקמת וועדות הכנסת: הוועדה המסדרת ,וועדת חוץ וביטחון ,כספים ,ושני וועדות חדשות וועדת הקורונה והוועדה למיגור האלימות במיגזר הערבי . למרות שאתמול הודיעו גוש הימין - חרדי שהם מחרימים את הדיון משום שלא הגיעו איתם להסכמות ועל רקע דרישת כחול לבן לאפשר לקיים הצבעה לבחירת יו"ר חדש לכנסת, הם בסופו של דבר נטלו חלק. הם מתכוננים לעשות פיליבסטר במהלך הצבעת הלילה במליאה. 
​​​​​​​
בליכוד מכירים בעובדה כי גוש הימין עומד על  58 חברי כנסת לעומת הרוב 61 שהשיגו כחול לבן.  בליכוד תקפו בחריפות את כחול לבן בעקבות הכוונה להחליף את יו"ר הכנסת ח"כ יואל אדלשטיין "כחול לבן רומסים את הדמוקרטיה על חודו של קול,באמצעות הרשימה המשותפת וביניהם תומכת הטרור יזבק"נמסר בהודעת הליכוד. "לאור התנהלותו המבישה ,הליכוד  והמחנה הלאומי החליטו להחרים את דיוני המליאה ולא לקחת חלק בהליך הזוי זה".

כמה שעות לפני הדיון במליאת הכנסת הציב בית משפט העליון אולטימטום ליו"ר הכנסת אדלשטיין "אפשר לבחור יו"ר עד מחרתיים או שנפסוק נגדך". לא חלף זמן קצר ובימין תקפו את החלטת בג"ץ:שר התיירות יריב לוין :אם הנשיאה  חיות רוצה היא מוזמנת להגיע כך יהיה ברור שמדובר בהפיכה שלטונית "בכחול לבן השיבו לו:" בגין היה מתבייש בך".

לפי שעה הערכה היא שחברי הכנסת נציגי כחול לבן ,העבודה-מרצ ,ישראל ביתנו והרשימה המשותפת יעמדו בראש הוועדות.
הוועדה המסדרת- ח"כ אבי ניסקורן (כחול לבן). הכספים - עודד פורר (ישראל ביתנו). חוץ וביטחון  - גבי אשכנזי (כחול לבן). מנגד אומרים ברשימה המשותפת כי ''לנציגנו מגיעה לעמוד בראש וועדת הכספים אנחנו המפלגה השנייה בגוש 15 מנדטים לעומת ישראל ביתנו 7 מנדטים.כך שנוצר קרע''.

בתום הדיון, המליאה אישרה את הקמת הוועדה המסדרת  ברוב של 61 תומכים וללא מתנגדים לאחר שחברי "בלוק ה-58" החרימו את הדיון וההצבעה. הוועדה תורכב מ-17 חברים לפי מפתח המייצג את גודל הסיעות.  ח"כ גנץ: "אחדות בעם ובממשלה לא בונים באיומים או תחת אולטימטומים." השרה רגב: " בג"ץ יחד עם כחול לבן הפכו את הדמוקרטיה לדיקטטורה משפטית".

בעקבות הנחיות משרד הבריאות, התקיימה הצבעה שמית כאשר כל ח"כ שמזכירת הכנסת קראה בשמו, נכנס למליאה, הצביע ומיד יצא על מנת לאפשר לבא אחריו להיכנס למליאה ולהצביע. חברי הכנסת אלון שוסטר ורם בן ברק מכחול לבן שנעדרו מהשבעת הכנסת בשבוע שעבר מכיוון שהם נמצאים בבידוד, הצביעו והצהירו אמונים מאחורי זכוכית מיציע הציבור, תוך שהם עוטים מסכה, לובשים כפפות ושומרים על מרחק אחד מהשני.

ע"פ ההצעה אותה הציג ח"כ אבי ניסנקורן,  הוועדה המסדרת תורכב מ-17 חברים לפי מפתח מייצג את גודל הסיעות. ההרכב המוצע של הוועדה -  הליכוד - 5 חברים, כחול לבן - 5 חברים, הרשימה המשותפת -2 ישראל ביתנו -1  ש"ס -1 יהדות התורה -1 העבודה מרצ -1 הימין החדש -1. יו"ר הוועדה ע"פ ההצעה יהיה ח"כ אבי ניסנקורן.

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ אמר בדיון: "במעשה חסר תקדים  ניסו לשתק את הכנסת. דבר שלא נעשה באף דמוקרטיה מתפקדת ולא ייעשה לעולם במדינת ישראל. כל הדמוקרטיות הגדולות החלו את תהליך סופן כשהיה מצב חירום. עכשיו יש קריאות של שרים  לא למלא אחר הוראות בג"ץ. חבריי בליכוד אתם השתגעתם? ירדתם מהפסים? כשנוח לכם אתם עותרים ועכשיו אתם קוראים לא לקיים את פסיקות בג"ץ. לא יקום ולא יהיה.

נתניהו, בניגוד אליך לעולם לא נפגע במיעוט וקולו החיוני והחשוב. הפעלת כל המוסדות הדמוקרטים אינה מגבילה את פעולות הממשלה, היא נותנת להן תוקף ומאפשרת להצליח במאבק משותף מול משבר מורכב. אני מתחייב כאן מעל הבמה - כשיהיו מהלכים קשים ונכונים  נצביע בעדם וניתן גיבוי מלא, גם אם זה יפגע בנו פוליטית.  

הניסיון הציני להתנות משא ומתן לאחדות בשבירת הכללים הדמוקרטים – לא יצליח. כבר היום נדאג להפעיל את הכנסת ונפעל למנות יו"ר כנסת בהקדם. במקביל, נדאג לאזרחים ונמשיך לחתור להקמת ממשלה רחבה, טובה ופטריוטית. אני קורא לחבריי שלא הגיעו היום למשכן – זה לא הזמן לפלגנות וספינים. אחדות בעם ובממשלה לא בונים באיומים או תחת אולטימטומים. זה צו השעה של כל החברה הישראלית. בדמוקרטיה הישראלית יש סדר ובדמוקרטיה הישראלית המנדט הוטל עלי על ידי נשיא המדינה, ולצידי רוב התומך בהחלפת נתניהו.  אני קורא גם הערב לליכוד ולנתניהו להצטרף: בואו נקים ביחד ממשלה שתתמודד עם אתגרי השעה."

השרה מירי רגב אמרה בדיון: "היום מתנוסס דגל שחור על הכנסת ועל הדמוקרטיה שלנו. מעולם כנסת ישראל לא פעלה באופן חד-צדדי ולא אפשרה הקמת ועדות כנסת שלא בתיאום ושלא מתוך הבנה והסכמות. החלטת בג"ץ מהיום היא בעצם השתלטות על הכנסת דבר שמנוגד לכל דמוקרטיה, בג"ץ יחד עם כחול לבן הפכו את הדמוקרטיה לדיקטטורה משפטית. רק יושב-ראש הכנסת על פי התקנון יכול לקבוע מתי המליאה מתכנסת ומה על סדר יומה, החלטת בית המשפט היא בעצם הפיכה שלטונית שאינה מייצגת מנותקת מהציבור. המיעוט היהודי ציוני יחד עם תומכי טרור מבקשים לבצע פוטש ולהתנקש בדמוקרטיה שלנו, לכאורה בשם הדמוקרטיה. הם משתמשים בכלים הדמוקרטיים כדי להפוך את המשכן הזה לאנרכיה."

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר בפתח הישיבה: "בניגוד לשקרים שהופצו לאחרונה, הכנסת לא נסגרה לרגע. הכנסת עבדה בשבוע שעבר לפי כל לוחות הזמנים כמו בכל שבוע במשך עשרות השנים האחרונות.  אני קורא לכל חברי הכנסת ולכל באי המשכן, לשמור על ההנחיות שעשינו בהתאם להוראות משרד הבריאות. ואם כבר אנחנו מדברים על שמירה על ההנחיות - כרגע יש הפגנה מול הכנסת. כמי שהשתתף בעצמו לפני כניסתי לפוליטיקה ואחרי כשהייתי כבר חבר כנסת במאות רבות של הפגנות, אני מכיר ומעריך את זכות האזרחים להפגין. אך אנא, במצב שאנחנו נמצאים בו אל תסכנו אחד את השני, אל תסכנו את אנשי המשמר ואת אנשי המשטרה, שימרו על ההנחיות. אי אפשר להסביר לאזרח שמקבל קנס מכיוון שיצא להשתזף בחוף הים, שלחברי כנסת מותר להתחבק עם המפגינים או אחד עם השני, ולשים את התמונות בפייסבוק."

גנץ: "כשיהיו מהלכים קשים ונכונים  נצביע בעדם וניתן גיבוי מלא. גם אם זה יפגע בנו פוליטית. אחדות בעם ובממשלה לא בונים באיומים או תחת אולטימטומים." 

הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן תורכב מ-17 חברים לפי גודל הסיעות. הליכוד וכחול לבן ישלחו 5 נציגים. הרשימה המשותפת תיוצג על ידי שני חברי כנסת, ושאר המפלגות עם חבר כנסת אחד. יו"ר וועדת הקורונה יהיה ח"כ עופר שלח כחול לבן.
כל יושבי הראש של הוועדות מקואליציית כחול לבן.

תגובות

End of content

No more pages to load