• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משבר הקורונה: מי יעזור לעסקים הקטנים בנגב?

עד כה, למעלה מ-400 עסקים קטנים ובינוניים פנו לקבלת סיוע בסוכנות מעוף בבאר שבע. מה הסיוע שניתן לקבל, מי זכאי כיצד עושים את זה?

עסקים סגורים (צילום: דני בלר)

כ-400 בעלי עסקים קטנים ובינוניים פנו עד כה לקו החירום של מעוף מרחב דרום, הסוכנות לעסקים במשרד הכלכלה, בעקבות משבר הקורונה. על פי הערכות שונות, היקף האבטלה בבאר שבע ובנגב חצה את רף ה-20 אחוזים, כאשר רבים מהמפוטרים עבדו בעסקים קטנים. בנוסף, יש קהל גדול של עובדי פרילאנס, שאין בעבורו, לעת עתה, פתרון. משיחות עם בעלי עסקים בבאר שבע עולה כי אמנם יש הלוואות בנקאיות, אך מדובר בריביות גבוהות יחסית. הריביות נקבעות על ידי הבנקים, בהתאם לסיכון העסקי של כל לקוח והבטחונות שהוא יכול להעמיד. גובה הסיוע לעצמאיים קטנים ועובדי פרילאנס עדיין בדיונים. 

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים באמצעות מעוף מרחב דרום, ממשיכים לתת מענה גם ברגעים אלה ואף פתחו קו חירום לעסקים בו יועצים ויועצות עסקיים נותנים מענה ושירותים, בכדי לסייע ולמזער את הנזקים במגזר הפרטי והעסקי, בקישור הזה. 

כחלק מהפעילות הרחבה והענפה של מעוף אשר סניפיה פזורים ברחבי הארץ ומציעים מערך מקיף ומקצועי של שירותי ייעוץ, ליווי והדרכה ליזמים בתחילת הדרך ולעסקים קטנים ובינוניים. הוחלט, כי גם בימים אלו המענה והסיוע עבור בעלי העסקים הקטנים הוא חשוב, ועל כן הוא יימשך באופן מקוון.

בתוך כך, מאחר וההנחיות של משרד הבריאות אוסרות להתכנס מעל עשרה אנשים, סניפי מעוף ימשיכו לקיים הדרכות וסדנאות ולהעניק כלים פרקטיים להתמודדות עם המצב, באופן דיגיטלי. כמו כן, באתר האינטרנט של מעוף דאגו לרכז את כל הכלים שיעזרו ליזמים ולבעלי העסקים להתמודד עם משבר הקורונה. 

קו חירום לבעלי עסקים

בעקבות המצב, נפתח קו חירום עבור בעלי עסקים. דרך קו החירום צוות ההדרכה של מעוף ממשיכים להעניק לבעלי העסקים והיזמים תמיכה, ליווי אישי והכוונה מקצועית בהתמודדות עם המצב החדש. וכן, סיוע בבקשות הלוואה בערבות המדינה לנפגעי הקורונה. 

אפי מחלב, מנהל מעוף מרחב דרום: "חשוב לומר כי בימים אלו, מי שסופגים את הפגיעה העיקרית ממשבר הקורונה אלו בעלי העסקים הקטנים והבינוניים, שעל פי הנחיות משרד הבריאות רובם נאלצו לסגור את מקום עבודתם. מאז תחילת המשבר, אנו במעוף פועלים לסייע לכל בעלי העסקים. כל סניפי מעוף במרחב פועלים לטיפול בפניות של העסקים ומסייעים בהגשת בקשות מענקים ומימון מהממשלה. כולי תקווה שהמשבר יגיע לסיומו במהרה, ונחזור לימי שגרה". 

הסיוע לבעלי עסקים קטנים ועצמאיים מתגבש בימים אלה ועדיין נמצא בדיונים באוצר. בינתיים, מה שניתן לקבל הוא הלוואות בנקאיות בערבות מדינה. 

על פי משרד הכלכלה,  יינתן לעצמאים מענק בגין ירידה צפויה בהכנסות בשנה הקרובה בעקבות התפשטות הנגיף וההאטה הכלכלית. התנאים ואופן הגשת הבקשה יפורסמו לציבור בהקדם.

הקרן להלוואות בערבות מדינה מעמידה מסלול מיוחד בהליך מזורז לעסקים קטנים ובינוניים שנפגעו מההשלכות של המשבר במסגרת המסלול הייעודי יועמדו הלוואות באמצעות הבנקים בשיעור מוגדל של ערבות המדינה ובטחונות נמוכים.

תנאי המסלול לנפגעי התפרצות הנגיף

אפשרות לדחיית החזרים בחצי שנה ממועד העמדת ההלוואה (גרייס), ערבות מדינה מוגדלת בשיעור של 85% (במקום 70%),  ביטחונות נמוכים עד 10% מגובה ההלוואה (במקום 25%), פריסה של עד 5 שנים בהחזרי ההלוואה, הליך מזורז לקבלת אישור מהבנק - מקסימום 9 ימי עבודה, פטור מתשלום אגרת בדיקה כלכלית במסלול הרגיל ע"ס 250 ₪,  סכום ההלוואה עד 500,000 ₪ או 8% מהמחזור השנתי, הגבוה מבניהם ניתן להגיש בקשות עצמאיות להלוואה באמצעות הגופים שנבחרו כמתאמים של הקרן.  ההלוואה מותנית בהגשת הצהרה חתומה בפני עו"ד, המפרטת את הקשר התוצאתי בין צרכי התזרים שהוצגו להתפרצות הנגיף.

מי שמעוניין בסיוע בהגשת הבקשה יכול לפנות למעוף. יועצי מעוף ברחבי הארץ יסייעו לכם בהגשת בקשה להלוואה מהקרן בערבות מדינה ולקרנות אחרות, בהכנת התוכנית העסקית, במילוי הטפסים ובהגשת המסמכים, כל זאת במסגרת התוכנית ליווי למימון.
הליווי במסלול קורונה הוא בעלות סמלית של 100 ש"ח לא כולל מע"מ.  על מנת לקבל את הסיוע נדרש העסק להציג קשר בין הקשיים התזרימיים וצרכי ההון החוזר של העסק לבין התפרצות הנגיף.

בכל ההלוואות שהועמדו במסגרת הקרן להלוואות בערבות מדינה עד ליום 14 במרץ 2020, הבנק יוכל לאשר דחייה חד פעמית מצטברת של עד 3 חודשי גרייס על תשלום קרן ההלוואה לעסקים שנקלעו לקשיי תזרים כתוצאה מהשפעות התפרצות הנגיף. ניתן לבקש זאת בפנייה ישירה לבנק שדרכו התקבלה ההלוואה.

אפשרות להגדלת מסגרות האשראי

כמו כן, ב-15 במרץ, הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל אישר לבנקים להגדיל ללקוח את מסגרת האשראי (אוברדראפט) באופן חד צדדי, באותם תנאים בהם ניתנה המסגרת הקיימת, ובכך להקל על לקוחות שיקלעו לקשיים תזרימיים, או שעלולים לחזור להם שיקים מחוסר כיסוי. בנק שיעשה זאת יציג ללקוח מסמך המתעד את הגדלת המסגרת, גובה המסגרת החדשה ושיעור הריבית שיחול עליה.
מלבד זאת, בנקים רבים מציעים הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, שנקלעו לבעיית נזילות עקב המצב – במסגרת הקרן לעסקים קטנים שמפעילה המדינה (כאמור לעיל), ובתוכניות עצמאיות ייעודיות שבנקים יצרו לטובת עסקים.

על מנת למנוע מצב של כניסה להגבלת חשבון או צ'קים חוזרים מומלץ לבדוק את כל הוראות התשלום ולוודא כי יש כיסוי מספיק לכלל התשלומים הצפויים. במידה ולא, כדאי לבחון עם הבנק אפשרויות של הגדלת מסגרת אשראי או לקיחת הלוואה דרך הקרן בערבות מדינה או ישירות מול הבנק, או הגעה להסדר לדחייה או פריסה של תשלומים. 

מוקד חירום טלפוני של מעוף במספר: 8794*


תגובות

End of content

No more pages to load