• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עיריית ב''ש נערכת לסגר מלא: סיוע בשינוע מזון, עזרה לקשישים

בעיריית באר שבע ערוכים לכל תרחיש במשבר הקורונה - לתת מענה מטיבי לציבור. בכנסת: בלאגן - וטענות מהאופוזציה אין יד מכוונת בנהול המשבר

שומרים מרחק: הדיון בכנסת (צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

עיריית באר שבע ערוכה להמשך המאבק הלאומי בהתפשטות נגיף הקורונה בישראל והחרפת המגבלות על ידי משרד הבריאות וביניהם תרחיש של הגבלת התנועה - כך נמסר היום מהעירייה. בעיר באר שבע ישנם למעלה מ-1,700 איש בבידוד - ו13 איש מאושפזים בבית החולים סורוקה, אחרי שחלו בקורונה. 

''אגף הרווחה והשירותים החברתיים פועל וימשיך לפעול ימים כלילות יחד עם מערך מתנדבים מהגדולים בישראל למען הקהילה בעיר ובפרט תמיכה באזרחים וותיקים ובמשפחות עם צרכים מיוחדים. בין היתר באמצעות סיוע בקניות ושינוע מזון, בהפגת הבדידות, חלוקת תרופות לחולים כרוניים, חלוקת מזון לנזקקים, הפעלת הילדים של עובדי המרכז הרפואי סורוקה ובמגוון פרויקטים ומיזמים נוספים ככל שיידרש לרווחת הציבור. יש לציין שהוקם מטה קהילה המתאם את המענה לצרכים באמצעות ובסיוע עובדי עירייה וארגוני מתנדבים'', נמסר.

''באשר לאכיפה, אכיפה תתבצע בהתאם לסמכויות שינתנו לשיטור העירוני, בתרחיש זה בהתאם להוראות החוק. עובדי הפיקוח העירוני מסייעים וימשיכו לסייע למשטרה במילוי משימתה. חשוב לציין שכל העת מתבצעות פעולות הסברה רחבות להגברת המודעות בקרב הציבור לחשיבות ההקפדה על הנחיות משרד הבריאות''.

''באשר לפעילויות בקהילה, העירייה ביחד עם חברת 'כיוונים' – החברה לתרבות הפנאי הקימה ערוץ יוטיוב מיוחד למען התושבים בו ניתן להנות מזמן איכות של תכנים רבים ומגוונים לכל המשפחה והכי חשוב מקומיים בהם: אימוני קשר, שירה משותפת, ריקודים, חינוך, טיפים ועוד. כמו כן, מתקיימות מגוון יוזמות קהילתיות חינוכיות לפעילות וירטואלית מהבית''.

''שירותי התברואה והניקיון, טיפול במפגעים, שירותים חברתיים (באמצעות עובדים סוציאליים) פסיכולוגים, שירותי ביטחון, תפעול מערכות החירום העירוני, פיקוח ושיטור עירוני, פועלים וימשיכו לפעול כסדרם בכפוף להנחיות משרד הבריאות''.

בכנסת: תלונות מצד האופוזיציה על אופי ניהול משבר הקורונה

היום התכנסה לראשונה בכנסת ''ועדת הקורונה'', בראשותו של ח''כ עופר שלח, מסיעת כחול-לבן ובהשתתפותו של ראש המל''ל. 

דו"ח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת חושף לראשונה לבקשת יו"ר ועדת הקורונה ח"כ עפר שלח: "נכון ליום ג' בוצעו בדיקות ל-32,346 נבדקים מתוכם אובחנו  2,000 חולים, קרי כ-% 6 מהנבדקים נמצאו חיוביים"

במסמך של ה-ממ"מ שהוכן לבקשת יו"ר הועדה לעניין ההתמודדות עם נגיף הקורונה, ח"כ עפר שלח, ויוצג הבוקר במסגרת דיוני הועדה, עולה תמונה מדאיגה ביותר בכל הקשור למספר מכונות ההנשמה ומיטות האשפוז הפנויות בבתי החולים בישראל.

על-פי הנתונים המעודכנים ביותר שמפרסם משרד הבריאות, נכון לינואר  2019 היו בישראל 758 מיטות טיפול נמרץ מסוגים שונים, מתוכם:  394 מיטות טיפול נמרץ כללי,  64מיטות טיפול נמרץ ביניים,  215 טיפול נמרץ לב,  53 מיטות טיפול נמרץ לב ביניים ו- 32 מיטות טיפול נמרץ נשימתי

במענה לשאלת מרכז המחקר והמידע של הכנסת מהו מספר מכשירי ההנשמה בישראל מסר המשרד כי נכון להיום יש בישראל  2,173 מכשירי הנשמה, מתוכם כשליש ( )708בשימוש, עוד 28 לא תקינים ו- 1,437 פנויים.

שלח אמר בעת דיון על ניהול משבר הקורונה בישראל, בהשתתפות ראש המטה לביטחון לאומי: "כל תשובה יותר מעוררת דאגה מקודמתה. צר לי שאני צריך להסביר לכם את זה בפורום הזה, מה שהיה צריך להיות זה שטובי אנשי התקשורת במדינת ישראל ישבו אצלכם וינהלו אסטרטגיה תקשורתית, לא חשוב מי עומד על המיקרופון. הדיון הוא על מי מנהל את כל האירוע של תקשורת באירוע. איפה מוקדי הפניות? כולל מוקדים בשפות שונות? ניהול של מטה זה לא שקודקוד עומד בטלוויזיה ומסביר, ככה לא מנהלים מטה. אין פה מטה ואין פה פיקוד".

עוד אמר היו"ר שלח כי "בשנתיים האחרונות, היה תהליך שרח"ל איבדה מסמכויותיה לטובת פיקוד העורף. האם לא נדרש להעביר את השליטה לפיקוד העורף בשלב יותר מוקדם".

ח"כ איילת שקד (ימינה): מה אסטרטגית היציאה מהאירוע? אם מדינות אחרות בעולם עושות מסה של בדיקות בשביל לשחרר את המשק, מה אנחנו עושים? מה יקרה אחרי פסח?

ח"כ מיקי חיימוביץ (כחול לבן): למה אין מסביר לאומי? דמות אחת שתסביר לציבור? האם אתם מקבלים נתונים גולמיים ממשרד הבריאות או נתונים כמו שהם פירשו אותם? עד כמה אתם מעורבים בנושא של הבאת ישראלים מחו"ל? האם נעשה מאמץ של המדינה להביא את הצעירים לארץ? ומדוע האירוע הזה שהוא ברמה הלאומית לא מועבר למשרד הביטחון?"

ח"כ תמר זנדברג (העבודה מרצ): "מי הגורם המתכלל של נושא ההסברה?"

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו): "האם למל"ל יש סמכות להתעסק בנושא זה? למה אתם לא מעבירים את הטיפול לפיקוד העורף ולמשרד הביטחון לגופים כמו רח"ל?"

ראש המל''ל: ''אנחנו מתארגנים תוך כדי''

ראש המל"ל מאיר בן שבת השיב לטענות: "אנחנו מתארגנים תוך כדי, זה לא שיש תכנית מגירה לגבי איך מתמודדים עם הקורונה. אם מישהו חושב שזה לא בסמכויות המל"ל, בעיני כן. האם כל השרים שותפים לכל החלטה ובכל עניין? לא. אי אפשר לנהל ככה מדינה. במטה ההסברה יש גם נציגים מהמגזר הערבי. אני לא מופקד על נושא ההסברה ולכן פחות מספק תשובות בנושא.
פיקוד העורף כמו משרד הביטחון ערוכים לקבל את השליטה".

בהתייחסו לבדיקות אמר כי "יש דיון מקצועי בנושא, האם נכון להרבות בבדיקות בשלבים בהם אנחנו נמצאים. ראש הממשלה קבע יעדים ומשרד הבריאות עומד ביעדים הללו ואף יותר. כבר בסוף השבוע הזה נגיע ל 5000 בדיקות. לצד המסקנות שמגיעות אלינו ממשרד הבריאות, יש אצלנו תהליך חשיבה עצמאי על בסיס נתונים סטטיסטיים".

לגבי החזרת ישראלים השיב: "אנחנו מסייעים למשרד החוץ, והוא המוקד לפניות בנושא זה. אין כוונה למנוע חזרה של אזרחים ישראלים, אנחנו כן רוצים לצמצם את התנועה הכללית אך אנחנו לא חוסמים את כניסתם של ישראלים למדינתם. אין מדיניות שאומרת 'תישארו שם', ואין גם אמירה 'תבואו בהמוניכם'.

יגאל סלוביק ראש אגף לוט"ר בט"פ ועורף במל"ל: סוגיית ההסברה כרגע מנוהלת על ידי המל"ל. אנחנו מבינים שצריך לרכז את האירוע במקום אחד והמל"ל מרכז את האירוע.

היו"ר ח"כ עפר שלח (כחול לבן): "לפי מה שתיארת, בסופו של דבר אחרי הפסח זאת נקודת מבחן - כדי לחזות איפה העקומה נמצאת, נבקש שאחרי הפסח תציגו את האסטרטגיה שלך לטיפול במצב. נבקש לראות אסטרטגיה שמראה איך מדינת ישראל מתמודדת עם המצב וגם יוצאת ממנו, עם התייחסות לנושאים שעלו פה: מכונות הנשמה, אוכלוסיות מיוחדות וכדומה".

ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת): "כמה מתוך ה-2400 נדבקים הם מהמגזר הערבי? אני חושב זאת ההזדמנות לקחת את בוגרי מפעילי הרנטגן, ולהכשיר אותם לתפעל את המכונות הנשמה. בנוסף, העברנו שמות של 400 בוגרי רפואה שמוכנים להירתם לכל משימה".
ח"כ יואב סגלוביץ' (כחול לבן): "מה עושים עם האוכלוסייה הקשישה? אנחנו צריכים לראות תכנית שתוצג פה לגבי מה עושים עם הקשישים ומה עושים עם בדיקות לצוות הרפואי".
ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן): "הקריטריונים של מי זכאי לבדיקה חייבים להשתנות. אחרי מגיפת הסארס נערכו למגיפות מהסוג הזה ונתנו משאבים למערכת הבריאות אבל אצלנו כבר שנים מערכת הבריאות מתייבשת. לגבי גיוס כוח אדם זמין- אפשר לגייס סטודנטים לרפואה, רופאים בפנסיה ועוד, ויש צורך להגדיל את הבדיקות לצוותים הרפואיים".
ח"כ אנטאנס שחאדה (הרשימה המשותפת): "אם מדברים על מחדל במערכת הבריאות, אז באוכלוסייה הערבית מדובר בשערורייה בגלל שתנאי היסוד שלה גרועים יותר".

מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב השיב: "ברשימת הדאגות הכי גדולות שלי נמצאים גם הפלסטינים, הם ואנחנו זה כלים שלובים אפידמיולוגית. אנחנו מנסים לתת לדבר הזה מענה". 
בהתייחסו לשאלת המגזר הערבי אמר: "יש לנו פילוח לפי יישובים, לא לפי מגזרים. לגבי ההצעה שעלתה פה להכרה במקצוע, אנחנו נבדוק אם אפשר לשלב את אותם מקצועות".
עוד אמר: "התחלנו כבר לבדוק את הצוותים הרפואיים, זהינו אותם כאוכלוסייה פגיעה. התוכנית הממשלתית לאוכלוסייה הקשישה היא לדאוג שכמה שפחות מהם ידבקו. מה יחשב הצלחה? אם נראה שמספר החולים החדשים בכל יום נמוך מהימים הקודמים, נדע שאנחנו מצליחים. אני מסתכל בסוף על מספר החולים הקשים. הדרך להתמודד עם המחלה היא בידוד של אנשים שהם או חולים או בסיכון להיות חולים. לא משנה כמה משאבים היו לנו, הדלתא/השפעה שזה היה מוסיף לנו ליכולת התמודדות עם המגפה, היא נמוכה. גייסנו סטודנטים לרפואה וסיעוד, אנחנו ניתן להם את הסמכויות והם יעבדו בכל מקרה. לא תהיה להם בחינת הסמכה עד שתעבור המגפה. אין תכנית לבתי חולי שדה, בתי החולים הכללים בישראל יהיו בתי חולים לקורונה. שליש מהחולים יהיו חולים מונשמים. בתי החולים יוקדשו לחולים הקשים".

מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב: "אנחנו רוצים להגיע לחג הפסח עם יכולת קצת לקחת סיכונים. אנחנו מאוד פוחדים מפסח והרמדאן שאנשים יוצאים ומתקהלים. זה הכי מסוכן. אנחנו עכשיו רואים את ההשלכות של פורים. השבועיים הקרובים קריטיים מאוד להצלחה שלנו להתמודדות עם התחלואה".

בהתייחסו לשאלת היו"ר ח"כ עפר שלח בנוגע למצב מכונות ההנשמה השיב: "אחד הצירים המרכזיים שאנחנו עובדים בהם הוא נושא הציוד. יש לנו במלאי מעל כ-1500 מכונות הנשמה ששמישות וזמינות עכשיו. יש עוד מכונות הנשמה שאנחנו לוקחים מהצבא, יש עוד 70 במגזר הפרטי שנשתמש גם בהם. סה"כ יעמדו לרשותנו בזמן הקרוב 2864."
עוד אמר: "יהיו 900-800 מכונות מהצבא שאני מקווה שיהיו זמינות. לצד זאת אנחנו עובדים על אלפי הזמנות. אנחנו לא יודעים להגיע כמה תוך זה יגיע. הדבר השני זה לייצר ייצור מקומי בארץ. מקווה שזה ייתן לנו עוד כמה מאות".

תגובות

End of content

No more pages to load